Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нинова сменя борда на "Кинтекс", дава шефа му на прокуратурата

4 коментара
Нинова сменя борда на "Кинтекс", дава шефа му на прокуратурата

Министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова нареди смяна на директорския борд на държавния оръжеен търговец "Кинтекс".

Поводът е установени нарушения и явен конфликт на интереси на изпълнителния директор Александър Михайлов. Това е установила разпоредената от Нинова проверка, направена от инспектората на Министерството на икономиката и индустрията за дейността на "Кинтекс", се казва в съобщение на ведомството на Нинова.

В него не е посочено точно за какви нарушения става въпрос и дори името на директора на оръжейния търговец.

Посочено е само, че докладът на инспектората е изпратен на прокуратурата и на Агенцията за държавна финансова инспекция.

Справка в Търговския регистър показва, че засега все още не са предприети стъпки за смяна на ръководството на "Кинтекс". То се ръководи от 5-членен съвет на директорите начело с Александър Михайлов. Той беше назначен за изпълнителен директор по времето на служебния министър на икономиката Даниела Везиева, която сега е в директорския борд на БДЖ.

Именно по времето на Везиева се разгоря скандал с продажбата на оръжия за Египет. Тогава стана ясно, че тогавашният директор на ДКК, под чиято шапка е "Кинтекс", Ваня Караганева е дала изключителни права на фирмата "Български индустриален инженеринг и мениджмънт" (БИИМ) да изнася продукцията на ВМЗ Сопот в Египет за следващите 5 години.

Към момента не е ясно чия собственост е БИИМ. Дружеството се представлява от Димитър Манолев, който е баща на бившият заместник-министър на икономиката Александър Манолев по времето на третия кабинет на ГЕРБ. В миналото БИИМ е било собственост на оръжейния търговец Петър Манджуков.

Според публикация в сайта "Афера" настоящият директор на "Кинтекс" Александър Михайлов е бил изпълнителен директор на БИИМ и именно той е съдействал за получаването на изгодната сделка за частното дружество, за сметка на държавния оръжеен търговец. Преди това Везиева твърдеше, че няма нищо особено в сделката и такива права се давали без проблеми.

Александър Михайлов беше шеф на "Кинтекс" и преди това, като през март 2019 г., влезе специализираната прокуратура и ДАНС в държавната компания заради разследване за безстопанственост, нанесло щети за "милиони", по думите на тогавашния заместник-главният прокурор Иван Гешев. Оттогава няма публична информация как е приключило това разследване и дали изобщо се работи.

През януари 2022 г. се появиха информации, че Александър Михайлов е управител и мажоритетарен собственик на "Интер Комерс Консулт" ООД и е едноличен собственик на "Лин Асет" ЕООД, които също се занимават с търговия с оръжие. След публикациите Михайлов напусна директорския борд на двете фирми, показва справка в Търговския регистър.

Останалите четирима в директорския борд на "Кинтекс" са Анита Великова, Стефка Граматикова, Васил Ризов и Десислава Господинова - Христова.

Александър Михайлов: Не съм в конфликт на интереси

"Историята, че съм в конфликт на интереси се тиражира в медии със съмнителен произход още от 2018 г. – именно затова предоставих цялата обективна информация на министъра на икономиката и индустрията с нарочен доклад. Документите са категорични – никога не съм бил в такъв конфликт, не съм и към момента", коментира по-късно в позиция до медиите изпълнителният директор на "Кинтекс" Александър Михайлов. . Той разяснява, че на негово име преди годни е била регистрирана фирма, която никога не е реализирала дейност и която е надлежно декларирана във всичките му декларации пред КПКОНПИ, в това число и в докладите му до министъра.

Според него, другата основна "опорка", която "жълти медии развиват срещу името му" е, че е ощетил "Кинтекс" при договор със сръбска компания в периода 2017 – 2018 г. Александър Михайлов обаче твърди, че проверка доказва, че дружеството не само не е било ощетено, но е и генерирало допълнителна печалба в размер на над 1 млн. евро в следствие на този договор.

"Най-вероятно затова и тази тема, която е била и обект на партийни коментари, не е част от предполагаемите причини за освобождаването ми. Просто там вече всичко е проверено и документирано", допълва Михайлов.

"Призовавам да се публикува доклада, за да се запознае обществеността с него. В противен случай се хвърля само медийна димка – съобщава се, че той е даден на прокуратурата, а когато окончателните резултати излязат, те вече няма да са интересни за никого", посочва още Александър Михайлов. Той допълва, че ако е имало каквито и да е съмнения към него при проверката на службите е било невъзможно да получи достъп до класифицирана информация, какъвто е задължителен за заемането на подобен пост.

Вече бившият изпълнителен директор съобщава, че е написал четири последователни доклада до министъра на икономиката и индустрията през последните 3 месеца.

"Във всеки информирах за процесите в дружеството, за проблемите и перспективите. Всеки от тях завършваше с молба за среща с министъра, но такава никога не бе проведена", казва той.

Михайлов счита, че именно икономическите интереси са причини за неговото освобождаване и посочва, че това дори е било обяснено в предоставените документи до принципала в лицето на Министерството на икономиката и индустрията.

Той припомня, че е дългогодишен служител на "Кинтекс" ЕАД, като е заемал редица позиции преди да бъде назначен за изпълнителен директор през 2017 г. Само за 8 месеца успява да постигне печалба от над 29 млн. лв. – абсолютен рекорд за последните 10 години за "Кинтекс". Въпреки добрите резултати посочва, че е освободен без никакви мотиви в края на 2018 г., но в последствие е възстановен на позицията от служебното правителство.

Месец след повторното му назначаване за изпълнителен директор е подписан договор за над 9 млн. лв. за индийския пазар. След няколко месеца преговори се стига до посигането на нов договор – за над 40 млн. евро, което в позицията си Михайлов определя като рекордна стойност в най-новата история на "Кинтекс".

"Тази добра новина е буквално от последните дни и е плод изцяло на работата на мениджърския екип на дружеството. Заедно с прекратяването на външните договори и пресичането на нечии икономически интереси, "Кинтекс" започна да привлича все по-голям финансов ресурс. Явно всичко това привлече голямо внимание към дружеството и увеличи апетитите за неговото управление", казва Александър Михайлов.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #4

    максимален сеир ще е баш комуно-кадесарското "кинтекс" да отстрани (както те умеят) баш ген-сека на компартията ... (щото в "кинтекс" хич не обичат да им дърпат ... черджето изпод краката...)

  2. Entdecken
    #3

    На куронелия са и дръпнали конците от Кремъл но вероятно и с това скоро ще се приключи защото няма да има много конци останали... Забелязва се че много фирми очевидно финансирани от мАсква свиват дейността си тук поради невъзможността вече да печелят поръчки с европейски фондове където бяха облагодетелствани от управлението на сикаджийския маакак...

  3. mediaman
    #2

    Това е активно съвеЦко мериоприятие на другарката нинова ( популярна руска *урва със свалени кюлоти) за да е сигурна, че нито един патрон няма да отиде към Украйна. Наистина обаче в уволненията са царе, в назначаването на техните калинки - също. Днес "трябваше" да бъде назначено едно протеже на партия от "промяната", който даже нямаше лична банкова сметка - толкоз умен и оправен. Та какво "Продължавахте", с извинение?

  4. Boris Kamov
    #1

    Историята на Кинтекс е от типа "Куче влачи, диря няма". И господ не може да разбере кой краде и лъже там. Прави впечатление колко много жени има в борда на Кинтекс. Вероятно защото основното занятие на фирмата е "кинкалерия и текстил"... :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.