Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нищо незаконно, че двама министри взели частни заеми по 100 хил. евро

20 коментара
Прогнозите, че законът за конфликт на интереси няма да проработи до изборите и настоящата власт на практика ще му се изплъзне, се оправдаха. Комисията по държавна администрация в Народното събрание публикува една седмица преди парламентарните избори декларациите за конфликт на интереси на публичните лица.

В случая не е виновна комисията – тя спази сроковете, заложени в многострадалния закон, приет в края на 2008 г. заради острите критики от Брюксел и замразените еврофондове, но блокиран заради ревизията на множество текстове, прокарана от БСП и ДПС.

В публикуваните вече декларации се описват роднински връзки във властта, ако има такива, участието и получените доходи от участие в бордове, взети заеми и институциите, откъдето те са отпуснати.

На базата на тези декларации в. "24 часа" писа, че действащите министри с най-големи "приятелски" заеми, взети от частни лица, са двама. Регионалният Асен Гагаузов (БСП) е получил от депутата и едър бизнесмен Добромир Гущеров заем от 100 000 евро, за да си купи жилище.

Същата сума "от приятел" – в случая от пловдивския предприемач Венцислав Каймаканов - получил и министърът на екологията доктор Джевдет Чакъров (ДПС), който щял да вложи парите за изграждането на стоматологичен център за съпругата си.

И двамата министри имали схеми за изплащане на заемите си, а Каймаканов обясни, че няма никакви бизнесвръзки между него и екоминистъра, просто били приятели. Д-р Чакъров, далеч преди да бъде министър, бил лекар и лекувал и него, и семейството му.

Заемите на двамата министри не са незаконни, коментира пред Mediapool Татяна Дончева (БСП), която бе най-активна в неотдавнашните поправки на приетия с една година закъснение закон. Тя посочи, че декларирането на заемите е направено според изискванията.

"Това са лични отношения, той има право да вземе заем", каза още Дончева по адрес на съпартиеца си Гагаузов, като подчерта, че "в никакъв случай не може да се твърди", че Гагаузов в качеството си на министър е взел някакво решение в полза на Гущеров.

"От това, което е декларирано, не се вижда никакъв конфликт", допълни тя. Според нея евентуален конфликт може да се търси, ако в следващ парламент или на евентуален нов министерски пост Гагаузов вземе решение, което да облагодетелства по някакъв начин Гущеров.

Подобно мнение изрази пред Mediapool и депутатът Олимпи Кътев (НДСВ), един от най- яростните противници на законовите поправки, направени от БСП и ДПС.

"Ако има някакъв проблем, ако някой се чувства засегнат, трябва да сигнализира комисията, която пък от своя страна, ако установи нарушение, ще сезира административния съд", коментира още той.

Кътев припомни, че влизането в сила на закона и съответно оповестяването на публичните декларации се забави, тъй като от БСП настояваха за бързи промени в него. "Каквото можахме, направихме в този мандат, комисията все пак се произнесе, първата стъпка в осветляването на нещата е направена, има разбутване на ледовете", заключи той.

Обществото да следи ще възникне ли в бъдеще конфликт на интереси

Според експерта от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) Тодор Ялъмов, след като са огласени декларациите за конфликт на интереси на лицата от властта, обществото може да продължи да следи дали в бъдеще няма да възникнат такива конфликти.

Органът, който събира и публикува декларациите за конфликт на интереси, няма физическия капацитет да прави проверки на всички декларации. Но при наличието на огромните възможности на Интернет и достъпа до информационни масиви, всеки гражданин може да проследи дали в конкретния случай посочените заемодатели няма да бъдат облагодетелствани от бъдещи възможности във властта на двамата министри, каза той пред Mediapool.

Според Ялъмов активността на гражданското общество по такива въпроси става все по-голяма и внимателното следене на откритите Интернет-форуми и публикациите в социалните мрежи могат да са от голяма полза за гражданския контрол над властта и пресичането на конфликти на интереси.

Това, че Гагаузов и Чакъров са декларирали заеми от частни лица, е първа крачка към прозрачността на властта, смята още Ялъмов.

Според него другият момент на скрит конфликт на интереси и корупционни практики е близостта на неправителствени организации (НПО) до властта. Това е форма на финансиране на политически партии и на облагодетелстване на близки до управляващите лица, смята той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Карина
    #21

    на частни заеми минали доходи да оправдаят

  2. Rossi
    #20

    Не виждам защо се продължава да се дава становище, изразено от т.дончева? Че питайте я кой й даде пари да си прави офис в центъра на София и да си купи Ситроен? Та тя самата е също толкова подкупна, колкото гагаузов, чакъров и тем подобни, те са енакви като алчност и сребролюбие.....

  3. Печатарката
    #19

    на комбината "Ю.Гагарин"в Пловдив

  4. Асен
    #18

    А защо Соломон Паси и Герганка продължават да работят на едно място?

  5. Лихвар
    #17

    Трябва да си наивник, за да смяташ, че Гагаузов и Чакъров пряко ще облагодетелстват заемодателите си! Така че всуе ще останат всички опити да се открие конфликт на интереси!Впрочем някой в тази държава проверил ли е източниците на доходи на Каймаканов и Гущеров. Да дадеш заем от 100 000 евро не е шега работа!

  6. атака
    #16

    Това им е лечението . Трябва на поне десетина от тях да им изклатят краката , за да се вкараме в правия път . Тепърва ще гледаме като идиоти , на това дето са го вършили другарчетата .

  7. Кътев близльото
    #15

    на царчока и явочничката

  8. BNB
    #14

    Отразени ли са получените лихви по заемите.Ако не са заемите безлихвени ли са.

  9. vijda6t
    #13

    Пламен Юруков е бил вербуван през 90-те години от Националната служба за защита на конституцията/така се казваше НСС тогава/ под псевдонима Сотир. Този човек пусна в реализация план на Ахмед Доган за овладяване на СДС. Този план се реализира от Христо Бисеров и неговите маши в СДС-Пламен Радонов, Пламен Минев, Захари Желязков, Цоньо Ботев и други от клуба "Сенатор". 2.Пламен Юруков е назначен за почетен консул на Казахстан у нас през 2000 г. На това място е трябвало да бъде Васил Божков-Черепа, но

  10. vijda6t
    #12

    В миналия общински съвет на София Ст. Иванов беше лидер на групата общински съветници на СДС и като такъв договаряше разпределянето на комисионните от атрактивните заменки с другите участници в тогавашното мнозинство. Многократно, когато е било необходимо, в разпределението на тези комисионни са били включвани и съветници от БСП, като парламентьорът в тези преговори винаги е бил Стефан Иванов. Когато избухна скандалът с директора на “Трамкар”- Христоско Вретенаров, в своите писмени обяснения пред

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.