Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ниските възнаграждения и напрежението стресирали чиновниците

21 коментара
Ниските възнаграждения и напрежението стресирали чиновниците

Ниските заплати и напрежението на държавната служба стресират чиновниците. Това показва изследване на Министерството на държавната администрация и административната реформа (МДААР), представено в петък.

Недостатъчното заплащане е "най-неудовлетворителният" аспект от работата на държавните служители и 75% от тях напускат именно заради това. Ниските заплати оказва индиректно влияние върху самочувствието и мотивацията им.

Над 90% от анкетираните пък са на мнение, че натовареността е голяма. Задълженията са твърде много понякога, а времето, за което трябва да бъде свършена работата, е малко. Над ¼ от чиновниците се чувстват недобре оценени.

Макар според анкетираните неяснотата на поставените задачи понякога да води до напрежение и натоварване, 95% от тях посочват, че организацията на работния процес е добра.

Допълнителни фактори за напускането на служителите са монотонността на работния процес и неясните длъжностни характеристики, както и лоши взаимоотношения с колегите.

Текучеството на служителите е по-малко в по-малките населени места в сравнение с по-големите градове.

Резултатите са от две проучвания за управлението на човешките ресурси, реализирани по проект на МДААР по Оперативна програма "Административен капацитет” (ОПАК). Бюджетът по проекта е малко под 2 млн. лв. Анкетирани са 500 експерти, напуснали и напускащи системата на държавната администрация, и 4000 работещи в нея.

Респондентите са посочили разнообразието на дейностите и екипният характер на работата като предимства в държавната администрация. Стимулиращи фактори пък са материалните награди за добре свършена работа и допълнителните работни заплати, както и възможностите за повишаване на квалификацията и професионалната подкрепа за развитие.

Проучванията са направени в две области: първото - за текучеството, условията на работа и мотивацията на служителите в държавната администрация, а второто - за потребностите от обучение на служителите в звената по управление на човешките ресурси и на ръководителите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ...
    #22

    Това което най-вече стресира служителите е тоталната некомпетентност на техните роководители, назначени от политическите централи

  2. знаещ
    #20

    ами то не може да няма стрес с тази министри, заместник-министри, главни секретари, парламентарни секретари и всякаква друга паплач - некадърна, некомпетентна, полуграмотна, но вземаща се насериоано. на всичкото отгоре това проучване се прави от измислено министерство,създадено специално за и ръководено от един недорасъл кретен, който си въобразява, че в България трябва да работи само като министър и нищо друго и който вече в трето министерство влачи кохортата си от презрели селски моми. Да си припомним и предишните му екипи - психясали яловици, самозабравили се секретарки, да си погледнем мутренската физиономия и на Делян Пеевски. Е как няма да има стрес

  3. Emel Etem
    #19

    Как няма да има стрес, когато администрацията се управлява от некадърни и некомпетнетни лица, влизащи в политическите кабинети на министерствата.

  4. :)
    #18

    много ми харесва мнението ти.ще допълня-когато директорът на една от най-важните агенции ти каже по бнт, че с 400 лв.може да се живее нормално,а оня министър-"киндер сюрприз"обещае на новоназначени младши експерти 1000 лв./а ти като старши експерт с 10 год.трудов стаж /взимаш 400 -това не е стрес, а чист мазохизъм.

  5. ???
    #17

    искам тоя малоумник една седмица да работи на моето място, да приема всеки ден "гражданите" на РБ с техните настроения и озлобления, да изпълни приетите заявления в срок и да ми вземе в края на месеца заплатата на мл.експер V ранг / то по-долу няма и накъде с 22 години стаж/ от 380 лв. Тогава искам да го видя накъде ще подскача

  6. Здравка
    #16

    То има лесно, дами и г-да стресирани чиновници. Мятайте заявленията и бягайте в частния бизнес. Работа колкото искате. Некадърните мениджъри са измиращ вид и прите са ОК. Ама на пишещите тук, май не им стиска. А че шефовете ви са партийна номенклатура - факт.

  7. бате Ники
    #15

    Уж голям стрес, много работа, ниски заплати и т.н. все лоши неща, а почти няма места, където да се назначава без връзки. Тия конкурси дето ги правят са общо-взето за парлама.

  8. edna
    #14

    да ги съжали човек! права е здравка

  9. ...
    #13

    Някой трябва да каже на тази Здравка, че българия трябва да има добра администрация. Само че с началници на аднимиситрацията, които са полуграмотни това не може да стане. От това страдат всичик, в т.ч. и Здравка. Проблемът е, че в политическите кабинети се назначават неграмотни шуробадажанаци.

  10. Мария Ставрева
    #12

    Отвратена съм от по -висши колеги, които имат наглостта да си правят заплатите както си искат.С една и съща длъжност ст.експерт разликата в заплатите е повече от 100 лв. За какво говорим.Дори среднистите са със заплата колкото мойта 380 лв. Защото са наши хора.А те дори немогат да пишат и на компютър.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.