Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ниското образование е причина за бедността на повечето българи

Повече политики за обучения и работни места, вместо за социални помощи, препоръчва ИПИ

3 коментара
Ниското образование е причина за бедността на повечето българи

Преобладаващата част от бедните българи са без образование и живеят в малък град или на село. Това показва анализ на Институтът за пазарна икономика (ИПИ), който разглежда разпределението на доходите и се фокусира върху различни разрези на бедността и неравенството.

Според изследването една пета от българите, които живеят под прага на бедността от 286 лева за 2013 г., са получили едва 7 процента от доходите у нас. В същото време най-богатите 20 на сто, с доход от над 801 лв. месечно, са разпределили 40% от парите.

В понятието "средната класа в България" са поставени всички с месечни доходи от 286 лева до 801 лева. В тази група попада основната част от населението на страната – 4.2 млн. души, които генерират останалите 53% доходи.

Според Петър Ганев от ИПИ наличието на висше образование на практика гарантира, че няма да си беден. По думите му процентът на бедност при висшистите е под 5 на сто, а еквивалентният им доход - около 1000 лева. Групата на висшистите към 2013 г. е около 1.2 млн., от които заетите висшисти са 887 хиляди души. При високообразованите българи нивото на бедност е само 2%.

При българите със средно образование бедните са 12-13%, а при тези с основно образование скача на 37 на сто. Още по-зле е положението за българите с начално или още по-ниско образование - 60 на сто от тях са бедни.

Бедността се шири основно в по-малките населени места с висока безработица, сочат данните на ИПИ. Според изследването в София и големите областни градове процентът на бедност е около 10 на сто, а доходите - почти 1000 лева, като шансовете за намиране на работа са добри. В малките градове и селата обаче една трета от хората са бедни.

Изследването показва връзка между доходи и щастие, като удовлетвореността от живота при заможните е почти два пъти по-висока спрямо тази при бедните.

Доверието в правосъдието и въобще усещането за справедливост обаче е драматично ниско както при бедните, така и при богатите.

Образованието и заетостта са силно обвързани. В групата на бедните преобладават тези с основно или по-ниско образование и хората без работа. Средната класа е съставена преобладаващо от хора със средно и висше образование, които в голямата си част са работещи, коментира Петър Ганев.

Поне 60% от бедните над 16 години са работили някога през живота си.

Една пета от бедните са в лошо или много лошо здравословно състояние, докато половината от тях нямат проблеми със здравето, сочи още изследването.

Данните категорично показват, че обсъждането на темата за бедността следва да е по-малко разговор за административното повишаване на доходите, обезщетенията и помощите и повече разговор за образованието и новите работни места, коментира Петър Ганев.

Според него водеща цел на политиките трябва да бъде пресичането на пътеката от ниско образование към безработица и в крайна сметка бедност.

Фискалната тежест на бедността, базирана на оценката на самите хора за недостигащия доход в домакинството, за да се "вържат двата края", показва, че разходните политики не могат да решат проблемите на бедността, смятат от ИПИ.

Според тях реформите в областта на образованието и пазара на труда, както и адекватна регионална политика, са без алтернатива за повишаването на доходите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #3
  2. Дани
    #2

    Това не е така, дори напротив. Най тъпите и най нискочелите са най богатите в ВГ, справка Прасчо.

  3. анита хегерланд
    #1

    В българския модел на бедност основната пречка за повишаване на доходите в малките населени места са "прекупвачите". Това са "бизнес-посредници", които изкупуват селскостопанската продукция за жълти стотинки на "вързаните" за земята производители и реализират печалба в сивия сектор, т.е. без да плащат данъци.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.