Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нито един българин не попадна в ръководството на Европарламента

ЕП ще има 14 заместник-председатели и 5 квестори

0 коментара
Нито един българин не попадна в ръководството на Европарламента

Разпределението на постове в Европейския парламент продължава. Късно вечерта в сряда станаха ясни новите 14 заместник-председатели на Европейския парламент, а в четвъртък и петимата квестори.

За разлика от миналия Европейски парламент, в който Андрей Ковачев (ГЕРБ/ЕНП) беше квестор, сега няма нито един българин на ръководен пост.

Освен това евродепутатите определиха и числения състав на 20-те парламентарни комисии и двете подкомисии. Техният състав беше потвърден от политическите групи по-късно същия ден. Страната ни няма да има свой представител в ключовата Комисия по земеделие и развитие на селските райони, но за това пък ще има по двама българи в Комисията по култура и образование – Андрей Слабаков и Асим Адемов.

Ето и в кои комисии попаднаха българските евродепутати:

Андрей Ковачев (ГЕРБ/ЕНП) е член на Комисията по вътрешен пазар и защита на потребителите и заместник член на две комисии. Едната е Комисията по международна търговия, а другата е подкомисията по правата на човека.

Асим Адемов (ГЕРБ/ЕНП) е член на Комисия по култура и образование и заместник член в Комисията по земеделие и развитие на селските въпроси.

Андрей Новаков (ГЕРБ/ЕНП) е член на Комисия по регионално развитие и заместник член в две комисии. Едната е Комисията по бюджетен контрол, а другата е Комисията по транспорт и туризъм.

Емил Радев (ГЕРБ/ЕНП) е член на две комисии. Едната е Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, а другата е Комисията по петиции. Той е и заместник член на Комисията по правни въпроси.

Ева Майдел (ГЕРБ/ЕНП) е член на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика и заместник член на Комисията по икономически и парични въпроси.

Александър Йорданов (СДС/ЕНП) е член на Комисията по външни работи и заместник член в две комисии. Едната е Комисията по заетост и социални въпроси, а другата е Комисията по конституционни въпроси.

Радан Кънев (ДСБ/ЕНП) е член на две комисии. Едната е Комисията по заетост и социални въпроси, а другата е Комисията по петиции. Той е и заместник член на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните.

Сергей Станишев (БСП/СД), чието име се завъртя за председател на Европейския парламент, но той обяви, че се отказва от номинацията, ще работи като член на Комисията по външни работи. Лидерът на европейските социалисти е и заместник член на Комисията по икономически и парични въпроси.

Елена Йончева (БСП/СД) ще участва в работата на две комисии. Тя е член на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи и на подкомисия по сигурност и отбрана. Йончева е и заместник-член на Комисията по външни работи.

Иво Христов (БСП/С&Д) е член на Комисия по промишленост, изследвания и енергетика и заместник член на две комисии. Едната е Комисията по земеделие и развитие на селските райони, а другата е Комисия по рибно стопанство.

Петър Витанов (БСП/С&Д) е член на важната за българските превозвачи Комисия по транспорт и туризъм.

Цветелина Пенкова (БСП/С&Д) ще работи в две комисии. Едната е Комисията по бюджетен контрол, а другата е Комисията по регионално развитие.

Илхан Кючюк (ДПС/Обнови Европа) е член на Комисията по външни работи и заместник член на Комисията по транспорт и туризъм.

Искра Михайлова (ДПС/Обнови Европа), която в миналия Европарламент беше председател на Комисията по регионална политика, сега е член на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика и заместник член на Комисията по развитие.

Атидже Алиева-Вели (ДПС/Обнови Европа) е член на Комисията по заетост и социални въпроси и заместник-член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони.

Ангел Джамбазки (ВМРО/ЕКР) е член на Комисията по правни въпроси и заместник член на две комисии. Едната е Комисията по външни работи, а другата е Комисията по транспорт и туризъм.

Андрей Слабаков (ВМРО/ЕКР) е член на Комисията по култура и образование и заместник член на две комисии. Едната е Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните, а другата е Комисията по петиции.

Според Правилника за дейността на Европейския парламент съставът на неговите комисии и подкомисии трябва, доколкото е възможно, да отразява състава на ЕП. Пропорционалното разпределение на местата в дадена комисия между политическите групи трябва да бъде най-близкото съответно цяло число, като Председателският съвет (т.е. председателя на ЕП и лидерите на политическите групи), отговаря за разрешаването на спорове сред групите свързани с пропорционалната тежест. Политическите групи и независимите членове решават вътрешно кого да определят за всяка комисия и подкомисия. Размяната на места между групи не е позволена.

Предстои парламентарните комисии самостоятелно да определят своите председатели.

Новите 14 заместник-председатели на ЕП

В сряда бяха избрани всички 14 заместник-председатели на Европейския парламент. Това стана на три тура. Техният мандат ще е две години. Малко преди това за председател на ЕП беше избран италианеца Давид Сасоли от групата на "Социалистите и демократите".

Единадесет заместник-председатели бяха избрани на първи тур, двама на втори и последният с относително мнозинство при третия опит.

Новите заместник-председатели са от шест политически групи и десет държави членки.

Това са, по реда на избирането им:

1. Марейд Макгинес (EНП, Ирландия)

2. Педру Силва Перейра (С&Д, Португалия)

3. Райнер Виланд (ЕНП, Германия)

4. Катарина Барли (С&Д, Германия)

5. Отмар Карас (ЕНП, Австрия)

6. Ева Божена Копач (ЕНП, Полша)

7. Клара Добрев (С&Д, Унгария)

8. Дита ХАРАНЗОВА (Обнови Европа, Чехия)

9. Никола Беер (Обнови Европа, Германия)

10. Ливия ЯРОКА (ЕНП, Унгария)

11. Хейди Хаутала (Зелените/ЕСА, Финландия)

12. Марсел Колайа (Зелените/ЕСА, Чехия)

13. Димитриос Пападимулис (Европейска обединена левица, Гърция)

14. Фабио Масимо Касталдо (Независим, Италия)


Кандидатурите на заместник-председателите бяха издигнати при същите условия както за председател.

14-те заместници се избират с една единствена бюлетина от абсолютно мнозинство от подадените гласове. Провежда се второ гласуване при същите условия, ако всички 14 длъжности не бъдат запълнени.

Може да бъде проведено и трето гласуване, ако все още има незаети длъжности, като на този етап е достатъчно да има относително мнозинство.

Старшинството на заместник-председателите се определя от поредността на тяхното избиране, а при равен брой гласове от тяхната възраст.


Заместник-председателите на ЕП могат да заместват председателя при необходимост, включително да ръководят пленарни заседания.

Петимата квестори

В четвъртък евродепутатите избраха и петимата квестори в Европейския парламент. Техният мандат също е две години и половина.

По старшинство това са:

1. Ан Сандер (ЕНП, Франция) - 407 гласа

2. Моника Беньова (С&Д, Словакия) - 391 гласа

3. Дейвид КАЗА (ЕНП, Малта) - 391 гласа

4. Жил Боайе (Обнови Европа, Франция) - 317 гласа

5. Карол КАРСКИ (ЕКР, Полша) - 261 гласа

Квесторите отговарят за административните въпроси, които пряко засягат членове на ЕП.

Председателят, заместник-председателите и квесторите съставляват Бюрото на Европейския парламент, което установява правилата за гладката работа на парламента.

Дейностите на Бюрото включват също така изготвянето на предварителния проектобюджет на ЕП и решенията относно административните, организационните и свързаните с персонала въпроси в ЕП.

Европейският парламент се състои от 751 членове, които бяха избрани в 28-те държави-членки на Европейския съюз на изборите през май. Техният мандат е 5 години. Петима от тях, въпреки че бяха избрани, не са се заклели като евродепутати. Сред тях са трима испанци, сред които лидера на Каталуния Карлес Пучдемон.

Най-младият евродепутат е 21-годишната Кира Мари Петер-Хансен от Дания, а най-възрастният е Силвио Берлускони от Италия (82 г.).

В новия ЕП има 40 процента жени. Това е най-високият процент на жени в ЕП от първите преки евроизбори преди 40 години. По това време ЕП имаше само 16 процента жени. Сега шест държави (Австрия, Словения, Латвия, Малта, Франция и Люксембург) изпращат по равен брой жени и мъже за евродепутати, а две страни (Швеция и Финландия) имат повече жени отколкото мъже в ЕП. Кипър не праща нито една жена. Най-близко до паритета са еколозите и либералите, а най-далеч са европейските консерватори и реформисти и ЕНП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.