Трима учени спечелиха Нобеловата награда за физика за 2011 г. за откриването на ускореното разширяване на Вселената чрез наблюдаване на далечни свръхнови, съобщиха световните информационни агенции.
Половината от наградата от 10 милиона шведски крони (1.45 млн. щатски долара) получава американецът Сол Пърлмутър, а другата половина си поделят Брайън Шмит, който е с австралийско и американско гражданство, и американецът Адам Рийс.
"Изучавайки няколко десетки експлодиращи звезди, наречени свръхнови, те откриха, че Вселената се разширява с все по-ускоряващо се темпо", обяви Нобеловият комитет за физика към Кралската шведска академия на науките.
Нобеловата награда за физика се присъжда от академията от 1901 г. Оттогава е връчвана 105 пъти.
В понеделник бяха обявени наградите за медицина и физиология, които отидоха при американеца Брус Бойтлер, Жул Хофман от Люксембург и канадеца Ралф Стайнман за работата им, довела до по-доброто разбиране на имунната система. Стайнман обаче почина в деня на избирането на лауреатите и постави в затруднено положение комитета по наградите, който все още не е взел решение как ще подели наградата между учените Бойтлер и Хофман след смъртта на Стайнман.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
10 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Наградата се дава за това, че примитивната теория за разлитане на Вселената става уж по-малко апокалиптична. Не се притеснявайте, няма разширение на Вселената, това е измишльотина на физици, които не са чели задълбочено физиката.
Анонимен 06:54 | 05.10.2011 Не става въпрос за червеното отместване, доказващо, че вселената се разширява, а за това, че по-далечните галактики се разбягват по-бързо, т.е. разширяването е с увеличаваща се скорост или 'ускорено' (по-точно би било да се каже 'ускорително') както пише в новината. Така, че по-леко с констатциите за 'топлата вода'!
До Медиапул: Нобел не е отишъл никъде, щото отдавна не е на тоя свят.
Знамето се вее, ото ветар дува. Вселената се разширява бързайки, оти се е засилила веке по нанадолнището и инерция набрала. Па и нема кво да пречи и да се трие. Язека се договеждам за тия пущини, отпреди тия да ги открият и еднаж писах о них в заводската многотиражка. Нобел не дадоа, само прякор ми измислиа.
М.Н.
САЩ е една много странна държава. Науката им е на най-голямата висота в целия свят, а икономически все повече зависят и ще зависят от Китай (Чаймерика, за която говорят икономистите). Това е държавата, на която със съгласието на Китай, който я финансира непрекъснато й е позволено да живее над възможностите си. Останалият свят все трябва да затяга коланите и все е зле, а те продължават да харчат над възможностите си. Интересно, ако Китай някога реши да спре да дава заеми, какво ли ще се случи? …
Иначе, всяка година ще слушаме как "след разгорещени дебати" вдигат тавана на националния си дълг (това е описвано като някакъв подвиг!), който нямат намерение да изплатят някога. За науката - поздравления!
Открили са топлата вода. Доплеровият ефект е известен на науката от 1842 г. (червеното преместване). № 1, невероятното богатство на САЩ се дължи на факта, че живеят назаем. Целият свят ги финансира с по 850 млн долара дневно.
ще видим какви награди за физика ще вземат в следващите години американците след като закриват Фермилаб а останалите им ускорители са от 50-те години
Абе тъпи журналисти, вижте си заглавието. "Нобел" е името на основателя на наградата, а физиците печелят "Нобелова награда". Няма ли поне един от вас с по-сносна обща култура. Непрекъснато се допуска тази грешка.
Ne bi bilo losho da se spomenat stranite i universitetite, v koito rabotiat tezi ucheni. V sveta na naukata, stranata v koiato si roden, i dori i grajdanstvoto niamat nikakvo znachenie.
Казват, че Америка нищо не можела да произведе. Вярно, за телевизори и коли наистина не ги бива, но те са решили да не произвеждат фасул и телевизори. Затова пък университетите им бълват нобелови лауреати, с кошница да ги ринеш. САЩ са с най-високо развитата наука. На това се дължи и невероятното им богатство и яркото им технологично превъзходство над целия останал свят.