Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ноема: Забраната за пушене изгони от заведенията 40% от пушачите и привлече 20% непушачи

30 коментара
Ноема: Забраната за пушене изгони от заведенията 40% от пушачите и привлече 20% непушачи

Въведената преди година забрана на тютюнопушенето в заведения е накарала 41 на сто от пушачите в България да излизат по-рядко и за по-кратко на кръчма или бар, но не и да намалят цигарите, като в същото време е вдигнала посещаемостта на непушачите с 20 процента. Това сочи обявено във вторник проучване на агенция “Ноема“, направено сред 410 пушачи и 602 непушачи, по повод коментираното намерение на БСП да върне стария режим със зали за пушачи и непушачи в заведенията и избор за по-малките кафенета дали да са свободни от цигарен дим.

 

Допитването е направено по поръчка на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, която е сред радетелите за отпадне пълната забрана за пушене в заведенията, тъй като тя изгонила клиентите и докарала до фалит много ресторанти и барове. Според анкетата 44 на сто от анкетираните българи не подкрепят пълната забрана за тютюнопушене на обществени места, като смятат, че предишните ограничения са били достатъчни.

 

Процентът на хората, подкрепящи пълната забрана във всички заведения, е намалял с 14 на сто в сравнение с проучване по същата тема, на правено миналата година. В момента поддръжници на чистите от цигарен дим заведения са само 34 процента от българите, посочват от “Ноема“. Според нейните данни намалява делът на непушачите, които са за пълната забрана на цигарите. В момента за ограничението са 46 на сто от непушачите, докато година по-рано процентът им е бил 61 на сто.

 

При пушачите около една трета посочват, че се отказват често от посещение на заведение, защото те или техен познат иска да пуши, докато са заедно. При непушачите делът им е значително по-малък - 8 на сто.

 

Изследването че 76 на сто от пушачите нито са се отказали от тютюнопушенето, нито са намалили броя на изпушените цигари, заради въвеждането на забрана на цигарите на обществени места. Едва 1 процент от пушачите са се отказали за пафкат заради ограничението.

 

Освен че пушачите не намаляват, всеки десети анкетиран е заявил, че е виждал забраната да се нарушава от някои заведения.

 

Не може да се каже дали хората свикват, или не със забраната, коментира Дивил Кулев от “Ноема“.

 

През лятото очаквано бизнесът ще потръгне, но ако няма промени в режима до есента, когато захлажда и пушенето навън става дискомфортно, заведенията ще излязат на стачки, заяви Румен Станимиров от БХРА. Организацията настоява да се позволи на собствениците да избират ще се пуши, или не в заведенията им или пък да се възстанови режима с две зали.

 

По данни на асоциацията преди въвеждането на пълната забрана за тютюнопушене,са инвестирани около 50 млн. евро, за да се обособят зали за пушачи, съответстващи на законовите изисквания. След въвеждане на ограничението са затворени между 15 и 20 на сто от заведенията от хотелиерската и ресторантьорската индустрията и са освободени около 16 000 човека, заети в сферата на тази индустрия, твърди организацията.

 

Председателят ѝ Благой Рагин заяви, че хотелиерите подкрепят тоталната забрана за пушене, но се солидаризат с проблемите на градските заведения. Бизнесът не е за тотална отмяна на забраната за пушене на обществени места, а иска закон, който да удовлетворява всички страни, и постепенно да се върви към тоталната забрана.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #30

    Моля ви глупави и невежи сънародници, отговорете ми на следния въпрос: Колко може да навреди един пушач на непушач и може ли тази "вреда" да се сравни с това което причиняват на всички ни със забранените пестициди, със отровните ваксини/доказано/, със вероятността шистовия газ да отрови водата и почвата ни??????

  2. Анонимен
    #29

    "Бизнесът не е за тотална отмяна на забраната за пушене на обществени места, а иска закон, който да удовлетворява всички страни, и постепенно да се върви към тоталната забрана." В цялата законова практика по света няма такъв закон, "който да удовлетворява всички страни"! Затова дайте да не демагогстваме, а да спрем очевидно вредното за всички ни. А то е цигареният дим. Толкова е просто и ясно. Естествено, че ще има съпротива. Именно затова забраната се налага със закон, а не с препоръки или молби.

  3. Терапонтий
    #28

    Добре де, тази една трета от пушачите, които "отказват" да ходят на заведение с приятели, защото не се пуши - какво правят? Стоят си по домовете? ОТиват на кино? Спират да ядат? Спират да пият?

  4. Анонимен
    #27

    М.Н. Ами драги №26, щом като се тровим по толкова много начини така, както си ходим по улиците и по парковете, за които споменавате, защо настоявате, като идем в заведение, да продължаваме да се тровим и там допълнително? Хайде поне там да ни е временно спестено тровенето. Пък и здравната ни система не е цъфнала и вързала и няма допълнителни средства, за да поеме жертвите на обструктивната белодробна болест и болните от рак на белите дробове, жертви на така любимото Ви тютюнопушене.

  5. Анонимен
    #26

    Чудя се на тези, които реват срещу тровенето от цигарения дим! Ами какво дишате по улиците бе? Колко са колите с изправни катализатори? Колко пъти на ден виждате трошки, които бълват отровни газове? Колко е вредна отровата, която дишате в градския парк, докато спортувате? Защо не вдигате глас срещу това? Проблем ви стана 1 час в заведение, дето на съседната маса пушат, докато ежечасно дишате отрови. Да не говоря, какво ядем/ядете ... че тогава темата става по-страшна!

  6. Анонимен
    #25

    М.Н. Около нова година бях със семейството си в Атина. Както си знаем гърците са балкански инати и проклетници също като нас, но в таверните им НЕ СЕ ПУШИ и никой не се опитва да нарушава забраната! Това го видяхме с очите си. Пушачите си излизаха кротко навън, димяха си и след това се прибираха вътре на масата си с осмърдяни дрехи. И никой не се прави на интересен. Тамошните ресторантьори са си налегнали парцалите и даже не мислят да правят тютюнджийски "стачки", както искат нашите, на които им пречи космоса! А ако го въведат, моето семейство ще престане да посещава заведения, защото никой от нас не иска дрехите му да смърдят на стар пепелник дни наред след това!

  7. Анонимен
    #24

    Абе хора,тези ресторантьори или ни взимат за идиоти,или те самите са идиоти.Внушават.че българската икономика се крепи на кръчмарския бизнес.А пушачите висят по заведенията за да пушат в компания,а не да консумират(от сутринта те са на минус поне с 5 лева).

  8. Анонимен
    #23

    Тия собственици на ресторанти стават нахални. Какво се тръшкат. Всички виждаме, че в кръчмите има хора. Ако са намалели малко то е заради обедняването. Безработицата се увеличава а те искат повече клиенти. С какво да плащат хората? Трябва да им забранят да приказват. Вече станаха досадни. Който иска да пуши да си стои в къщи. Сега е приятно и в кафене и в ресторант.По- рано като се прибере човек трябва да си изважда дрехите на балкона.

  9. Анонимен
    #22

    На никой ли не му минава през ума, че намаляването на клиентелата в заведенията има пряка връзка с кризата, а не с пушенето.

  10. Анонимен
    #21

    Не искам отново воня на цигари!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.