Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Норвегия е най-добрата държава за отглеждане на деца

11 коментара
Норвегия е най-добрата държава за отглеждане на деца

Най-добрата страна за отглеждане на деца в света е Норвегия, показва нов глобален индекс, който е част от публикуван в сряда доклад на Световната здравна организация, детския фонд на ООН УНИЦЕФ и научното списание "Лансет". Индексът обхваща 180 държави от цял свят с различно финансово състояние, като са измерени показатели като майчина и детска смъртност, достъп до здравни услуги, материални и хигиенни условия, образование, хранене, защита от насилие, климат и околна среда. Като основни заплахи в доклада се посочват замърсяването, климатичните промени и вредния маркетинг на нездравословни хранителни продукти, отговорни за стряскащи нива на затлъстяване.

В топ 5 на най-добрите страни по измерените показатели са Норвегия, Южна Корея, Нидерландия, Франция и Ирландия. Като цяло сред първите 30 държави преобладават страни от Европа. България е на 45-то място в индекса. Преди нея са класирани Китай (43), Северна Македония (40), САЩ (39), Саудитска Арабия (36).

Любопитна подробност е, че северната ни съседка Румъния е класирана чак на 80-то място в индекса, а с една позиция преди нея на 79-то място е Русия, изпреварени от Палестина (78), Либия (74)

На дъното на индекса очаквано са най-бедните страни от Африка - Централна Африканска Република (180), Чад (179), Сомалия (178), Нигер (177) и Мали (176).

Според доклада най-бедните държави трябва да направят повече, за да осигурят по-здравословен живот на децата, но високите нива на въглеродни емисии, основно от по-заможните страни, застрашават бъдещето на всички деца. "Ако глобалното затопляне надхвърли 4 ° C до 2100 година в съответствие с текущите прогнози, това би довело до пагубни последици за здравето за децата, поради повишаващите се нива на океана, горещини, разпространение на заболявания като малария и денга и недохранване", се казва в доклада.

Индексът показва, че децата в Норвегия, Южна Корея и Холандия имат най-голям шанс за оцеляване и благополучие, докато децата в Централноафриканска република, Чад, Сомалия, Нигер и Мали са с най-лоши шансове. Въпреки това, когато авторите вземат предвид въглеродните емисиии на глава от населението, водещите страни изостават - Норвегия се класира на 156-то място, Южна Корея (166), а Холандия (160). Всяка от трите отделя 210% повече въглеродни емисии на глава от населението от целите си за 2030 г. Съединените американски щати (САЩ), Австралия и Саудитска Арабия са сред десетте най-големи замърсители.

Докладът, изготвен от 40 експерти в областта на детското развитие, здравеопазването и др. области, отчита, че дори в добре развити страни, децата не живеят добре.

Въпреки че през последните години има подобрение в средата за отглеждане на деца, днешните непълнолетни са изправени пред предизвикателството да имат несигурно бъдеще. Като основни проблеми са изтъкнати климатичните промени, екологичното замърсяване, конфликтите и миграцията, социалното неравенство, а също и вредният търговски натиск чрез агресивни реклами на вредни храни, тютюневи изделия и др.

Държавите трябва да преразгледат своя подход към здравето на децата и юношите, за да гарантират, че ние не само се грижим за децата си днес, но и защитаваме света, който те ще наследят в бъдеще", казва бившият министър-председател на Нова Зеландия и съпредседател на комисията, изготвила доклада, Хелън Кларк.

Докладът включва конкретни препоръки като спиране на вредните емисии, нови политики и инвестиции в здравето и правата на децата, включване на децата във вземането на решения и политиката, затягане на националните законодателства срещу вредния търговски маркетинг.

"От климатичната криза до затлъстяването и вредния търговски маркетинг децата по света трябва да се изправят срещу заплахи, които бяха немислими само преди няколко поколения", каза Хенриета Форе, изпълнителен директор на УНИЦЕФ. "Време е за преосмисляне на детското здравеопазване, което поставя децата на първо място в програмата за развитие на всяко правителство и поставя благосъстоянието им над всички остнали съображения", посочи тя.

"Този доклад показва, че световните лидери твърде често се провалят по отношение на днешните деца и младежи: не успяват да защитят здравето им, не успяват да защитят правата им и не успяват да защитят тяхната планета", каза генералният директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус. "Това трябва да бъде призив за събуждане, за да инвестират в здравето и развитието на децата, да гарантират, че гласовете им са чути, да защитават правата им и да изграждат бъдеще, подходящо за децата", допълни той. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #11

    Е нема начин! Това просто не може да бъде! Таквоз дживотно нема! Тези крадци на деца... :)
    А по отношение на Румъния, мисля, че данните им са изостанали, с може би 20-тина години. Спомням си през 90-те, към края, имаше една програма за възстановяване на училища в Румъния, финансирана по някаква европейска програма /вече не помня подробности/, и наистина имаше много направо трагични случаи /каквито дори в България, въпреки кризите, не знам дали някъде е имало/ - училища помещаващи се в полуразрушени

  2. edin.drug
    #10

    Разбира се, че Норвегия, Холандия, Франция са прекрасни места за отглеждане на деца. Всеки нормален гражданин който е бил там или живее там го знае. И е вярно, че нашите деца са незащитени и зле обучавани.

  3. Иван Козов
    #9

    Не виждам за какво нашите идиоти не харесват Норвегия. Нека за момент да застанем на тяхната страна и да се замислим в какво обвиняваха Норвегия - накратко, че искат да вземат циганетата и да ги дадат на черни гей-двойки, които навярно ще ги обучат и ще ги изпратят по маалите. Ако приемем това за чиста монета, какво лошо има в това?

  4. dimitardi100
    #8

    Общо взето ала бала портокала .

  5. Orlin Borislavov
    #7

    Европейският съд за правата на човека е на различно мнение.

  6. marij
    #6

    Норвегия??? първа...при отровната риба с която хранят децата; при възпитанието на безполови индивиди ... интересно дали ще има кой да продължи човешкия род???

  7. Свободна
    #5

    Норвегия? Затова редовно я осъждат за нарушение на човешките права и отнемане на деца. Може би е на първо място, защото в световен мащаб се изпълнява план за обезличаване ролята на семейството. Колкото до СЗО, Уницеф и ООН - няма какво да коментирам, който се интересува знае много добре за какво става дума.

  8. т€еритория на Мики Маус
    #4

    Да бе, да! Затова Гебрев си е купил остров в Норвегия за 15 млн $.------------------------------------------------------------------------------------- Предишния ми коментар бе изтрит. вероятно заради нецензурната дума"Гебрев"

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  10. lindentown
    #2

    Палестина, класирана преди страна от ЕС (Румъния) като място за отглеждане на деца? Аз не знам дали в Световната здравна организация имат някакво чувство за приличие и мярка.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.