Носителят на титлата Челси напусна Шампионската лига

4 коментара

Носителят на титлата в най-силния европейски клубен турнир по футбол, лондонският Челси, напусна безславно Шампионската лига.

В последния си мач в група Е отборът вкара цели шест гола на аутсайдера Нордселанд от Норвегия, но това не бе достатъчно да заличи неубедителните изяви в предишните мачове. Челси за първи път отпада в груповата фаза на Шампионската лига откакто негов собственик стана руският олигарх Роман Абрамович. Освен това лондончани станаха първият шампион в историята на турнира, който отпада в груповата фаза още в следващия сезон. Сега като трети в групата отборът ще продължи във втория по сила турнир – Лига Европа.

Мачът в Лондон, завършил 6:1, ще се запомни освен с голямата резултатност и с "отпушването" на испанеца Фернандо Торес, който след дълга голова "суша" вкара два гола, и с отсъдените три дузпи, две от които бяха пропуснати. Най-напред в 31-та минута Петер Чех спаси отсъдената за норвежците дузпа за игра с ръка в наказателното поле на Гари Кейхил. Три минути по-късно норвежецът Йеспер Хансен спаси отсъдената за Челси дузпа, изпълнена от Еден Азар. След само още три минути последва втора дузпа за Челси, вкарана от Давид Луис.

Останалите голмайстори за победителите са Гари Кейхил, Хуан Мата и Оскар.

Съдбата на Челси бе решена в другия мач в групата, в който италианският шампион Ювентус победи като гост с 1:0 вече класиралия се за следващи кръг украински Шахтьор. Така италианците след три равенства и после три поредни победи излезе начело в грепата с 12 точки. Шахтьор и Челси имат по 10. Резултатът от преките двубои между двата отбора също е равен - 4:4. Украинците обаче вкараха два гола при гостуването си в Англия и допуснаха един при домакинството си в Донецк.

Драматична бе развръзката в още две от групите, в които вторият класирал се отбор също не бе ясен до последните минути на мачовете в сряда вечер.

В група H сигурният първенец Манчестър Юнайтед допусна изненадваща загуба с 0:1 на свой терен от румънския Клуж след гол на Луис Алберто с удар от 25 метра в 56-та минута. При това положение другият конкурент за второто място в групата – турският Галатасарай трябваше да победи като гост португалския Брага. Мачът започна зле за турците. Португалците имаха серия голови положения през първото полувреме, от които вкараха само едно в 32-та минута. През второто полувреме обаче Галатасарай се върна в мача с гол на Бюрак Илмаз в 58-та минута. Победнит гол 12 минути преди края вкара Айдън Илмаз.

Манчестър Юнайтед е първи в групата с 12 точки. Галатасарай и Клуж имат по 10, но се класира турският отбор заради по-добри показатели в преките двубои.

Подобно бе развитието и в група G, в която шампионът на Шотландия Селтик стигна до второто място в последните минути на домакинския си мач с московския Спартак. Шотланците поведоха в 21-та минута, но в 40-та гостите изравниха. Последваха безкрайни, но безплодни атаки на Селтик чак до 82-та минута, когато Крис Комънс вкара отсъдената за спъване на Йоргос Самарас дузпа.

В другия мач в групата с повечето от резервите си Барселона направи 0:0 с Бенфика, като португалците могат да съжаляват за пропуснатите множество положения за гол. Така Бенфика остана на трето място с 8 точки след Барселона с 13 и Селтик с 10.

Влезлият като резерва в 58-та минута за Барселона Лионел Меси бе изнесен на носилка в 84-та минута. Очакванията за тежка контузия обаче не се оправдаха. В четвъртък бе съобщено, че аржентинецът има само натъртване и може да се върне в игра още в неделя в мача срещу Бетис в Севиля, за да преследва рекорда на легендарния германец Герд Мюлер с 85 гола, вкарани в един сезон.

Най-спокойно бе в група F, след като осигурилите си предварително място в осминафиналите Байерн и Валенсия взеха четвъртите си победи. Германците победиха БАТЕ (Борисов) с 4:1, а Валенсия спечели с 1:0 гостуването си на Лил. Байерн и Валенсия имат по 13 точки, но германците са първи заради по-добри показатели в преките двубои. БАТЕ ще играе в Лига Европа.

За осминафиналите на Шампионската лига се класираха ПСЖ, Шалке, Малага, Борусия (Дортмунт), Ювентус , Байерн, Барселона, Манчестър юнайтед като победители в групите и класиралите се на второ място Порто, Арсенал, Милан, Реал (Мадрид), Шахтьор, Валенсия, Селтик и Галатасарай.

Освен с отпадането на Челси тазгодишният турнир в груповата си фаза ще се запомни и с много слабото представяне на още един английски отбор – шампиона Манчестър сити, който остана последен в група D без да е спечелил нито един мач и само с 3 точки.