Все повече руски граждани предпочитат съветската политическа система пред сегашната, показват данните от януарска анкета, проведена руската социологическа агенция "Левада Център" и цитирана от Газета.ру.
На въпроса "Коя политическа система ви изглежда най-добрата", една трета от респондентите (36%) отговарят - съветската. Само 17% посочват сегашния политически модел, а демокрацията и западния модел подкрепят 22% от анкетираните.
В подкрепа на съветския политически модел и командно-административната икономика се обявяват представителите на по-възрастното поколение и на по-бедните слоеве на населението. Поддръжници на западната демокрация и пазарната икономика са преди всичко младите хора с висше образование.
Делът на руснаците, които изпитват носталгия по съветската политическа система, се е увеличил за една година от 29 на 36%, показват още данните от допитването. Едновременно е намалял делът на анкетираните, които искат в Русия да има демокрация от западен тип - от 29% през януари 2012 г. на 22% през януари тази година.
Що се отнася до препочитанията към икономическите модели, наблюдава се същата тенденция към олевяване - през януари тази година 51% от анкетираните смятат за по-правилна системата, която се гради на държавно планиране и разпределение. Спрямо миналата година привържениците на командно-административния модел на икономиката са се увеличили незначително (от 49 на 51%), докато тези, които подкрепят икономическа система, изградена на частната собственост и пазарните принципи, са намалели от 36 на 29%. Затрудняващите се да отговорят са една трета от запитаните (36%).
Според експерта от "Левада Център" Денис Волков, в резултатите няма нищо изненадващо.
"Ако проследим какви хора считат, че съветската система е по-добра, ще видим, че това са, разбира се, хора от най-високата възрастова група над 50-55 години - или 53% от подкрепящите тази система", казва той.
"От друга страна това са най-малко обезпечените хора, за които настоящето е непривлекателно и затова те предпочитат миналото. В Русия тези две групи често се пресичат - пенсионерите могат да бъдат едновременно и с ниски доходи. От тези, които казват, че не им стигат парите за храна, или им стигат за храна, но не и за дрехи - съответно 60 и 52% смятат съветската система за по-добра", отбеляза Волков.
За младите хора, по думите на експерта, като че ли и сегашната, и демократичната система са по-приемливи, защото те не правят особена разлика между двете.
"Хората с висше образование сочат по-често, че демократичната система е по-добра - ако средно така смятат 22% от анкетираните, сред тези с висше образование делът е 29%. От младите хора, които нямат висше образование, само 9% харесват западните модели на демокрация", казва още той.
Интересен е фактът, че хората, които имат високи доходи и нямат икономически трудности в Русия на Путин, колкото и да е странно, се отнасят по-добре към демократичната политическа система, отколкото към сегашната в Русия, посочва социологът.
"Но тук, смятам, ключово значение има не думата "демокрация", а "изразът по западен модел". Самата демокрация у повечето хора се асоциира със западните страни с високия жизнен стандарт, а не с това как там работят държавните институции", обяснява още Волков.
Ако се говори за предпочитания към икономическата система, то там е същото разпределение по възраст и финансов статус. По-възрастните хора като правило предпочитат система, основана на държавното планиране, както е при хората с по-ниско образование и с по-ниски доходи.
"Това е очаквано. Важното е, че най-разпространеният отговор, какъвто имахме при друго наше изследване, е: около 70% или абсолютното болшинство от анкетираните казват, че днес човек не може да преживее без подкрепата на държавата", казва още експертът на "Левада Център".
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
56 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
На рашаните най- им отива "Епохата на застоя" Благоденствие и безхаберие до фалит. И ако не се бяха пъхали в Афганистан и да хранят 20 социалистически революции и още толкова безумни режими в Африка и Южна Америка, сигурно още щяха да си благоденствуват в "Епохата на застоя". Вече кинти за такива не се дават и Раша върви в друга посока, но поне 20 години народът 'и няма да види кинти.
Ама вече си имат лидер на опозицията.Забравих как му беше името.Вчера четах във вестника,че бил под домашен арест(правилно),а не в някой затвор Бутирка,Ленинградский изалятар,Магада(неправилно). Почват и там преобразуванията в тая страна(правилно).И това не става по желание и добра воля,а страхът от попадане под едностранната зависимост на енергиийния експорт(още по-правилно) е вече осъзнат и действията са наистина в правилната посока.
Неправилно - Руският народ винаги е бил аморфна маса ,лесно управляема и контролируема - като добитъка във фермите. Правилно - Съветският народ винаги е бил аморфна маса ,лесно управляема и контролируема - като добитъка във фермите.
Ан-51 до тая под мене,т.е.52: Амиии, опитвам се да се ограмотя.Както виждаш стремеж има.Ми ти ма,кат моеш да пишеш правилно,да не си цъфнала,та вързала?Кво съ прайш на много отворена.Имаш амо една българска филология,демек не журналистика,както наподобава на един действително класний политический человек.И тая българска филология поне да беше в Софийски университет,а то къде?В Търново. Тшшш и сутрин кат ходиш на работа да носиш празните бутилки в кънтейнера за смет завити,понеже съседите гледат и нам дъл мъ ръзийш.
Анонимник № 51 Вземи първо се ограмоти ! Пише се ПЕНСИОНЕР не ПЕНСЬОНЕР !!
Преждните дни може да са били по-добри от сегашните по ясни и обясними причини.Виж какво се казва-за разлика от родителите си,ние изпитваме ужас от времето,когато ще станем пенсьонери.Това се върна да прочета пак.там в 46 го пише. А ся да видим какво казваха нашите родители като пенсьонери,понеже и тогава,когато беха пенсьонери(и живи)беше плъзнала една енфлация,дето не мож я спря и със съветската армия.Ами казваха така-тия изядаха всичко.Ами като свърши,тогава какво ще правят? Това беше преди 25-26 години.Коий да е мислил тогава,че ще стане 10.11?Че братските страни веченяма да са толкова братски,колкото беха.А бе,минава си времето.Май поостаряваме вече,а?
Еклезиаст: И не питай "Защо прежните дни са били по-добри от сегашните?", защото не от ум питаш за това!
Ай ся,чак и простотии по голям телевизор.Мен ми преви голям интерес да гледам страната на изток по телевизора в исторически и географски аспект.Даже бих ти казал с искреност,чре когато такива филми има за оная,Голямата сртана в оня континент,или някои азиатски ментета(било Китай,Индокирай,или Индия)-сменям канала с псувня и понеже се разбира за какво иде реч,бивам смъмрян. Иначе прав си там в зялостното съдържание на пост 46.Тебе те чета винаги.
Защо да е неприлично бе?И аз го прочетах 37-ми.Истината си казва човекът.А ти какво си тръгнал да поучаваш.Наместо да вземеш да се поражодиш из великата съветска страна и да видиш,че хмммм...не са цъфнали,нито вързали.
37, неприлично и некултурно е да обиждаш цял един народ, като руския. Въпреки, че в основата си си прав, думите ти изразяват една арогантност, крайно неподходяща за един българин.