Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нотариусите ще проверят имотите за тежести

13 коментара

Преди да изповядат сделка, нотариусите задължително трябва да правят проверка за тежести върху имота, обект на сделката, за възбрани, ипотеки, искови молби или други обстоятелства.

Това предвиждат предложения за промени в Закона за нотариусите и нотариалната дейност, внесени от депутата от "Атака" Николай Пехливанов. Депутатите от парламентарната правна комисия първоначално отхвърлиха предложенията, но най-вероятно ще трябва да ги прегласуват, след като председателят на парламента Цецка Цачева им върна проектозакона в четвъртък с мотивите, че "въпросът е много сериозен и има недоизчистени неща".

Предложенията на Пехливанов бяха внесени в комисията между първо и второ четене на промените в Закона за нотариусите, които предвиждат сделките с имоти да се разплащат по банков път. Според поправките в закона купувачите ще бъдат задължени да превеждат парите на специална сметка на името на избрания от двете страни нотариус или по външна за двете страни сметка, която се управлява от нотариуса.

“Ако проектозаконът беше гласуван в този вид, то това щеше да е емблематичен пример за потъпкване на интересите на милиони българи, за да се облагодетелстват нотариусите. В законопроекта в сегашния му вид има сериозни пропуски. В период на криза, когато броят на сделките с недвижими имоти драстично намаля и всички страни в процеса плащат висока цена за негативните икономически условия, нотариусите с определени текстове в закона не просто гарантираха своите високи приходи, но натовариха с допълнителна тежест българските граждани”. Така Пехливанов коментира мотивите си, които натежаха в полза на връщането за ново разглеждане на проектопромените в закона за нотариусите.

Според депутата всичко е можело да се избегне, ако по време на създаването на текстове се е търсел диалог не само с нотариусите, а с всички участници в процеса, ако проблемът е бил изследван в дълбочина и са били взети предвид различните гледни точки. "Липсата на активен диалог оставя у българските граждани усещането за задкулисни игри и преследване на групови финансови интереси", смята още той.

Първоначалната идея на депутатите от управляващото мнозинство беше чрез промените в закона да се изсветлят сделките с недвижими имоти и да се спре "прането на пари”.

Внесените за гласуване текстове обаче не гарантират постигането на тези цели, а дават много права и преференции на нотариусите, без да се защитава интересът на обикновените граждани, страни по сделката, смята Пехливанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Жозеф
    #14

    Ами идеята да проверяват за тежести е доста добра. таксите, котиот получават никак не са ниски, още повече че отпреди година ги вдигнаха сериозно. Пордаи тази причина като част от задълженията им следва да бъде и проверката за тежести. Проблемът е че в Службата по вписванията е такъв батак, че е монго трудно който и да е да се оправи. Преминаването от персонална към реална партида беше добро нещо, но се оказа на практика, че когато служителите не са наясно с идентичността на дадане имот, те просто

  2. venstar
    #13

    1. продавачът информира нотариуса за намерението да сключи сделка с даден имот предоставяйки нотариален акт.2. нотариусът подготвя проекто договор, който се дава на двете страни по сделката за корекции и забележки. В този проектодоговор нотариусът описва тежестите по имота3. двете страни отиват при нотариуса с всички необходими документи и официално изповядват/подписват сделката, в резултат на което получават официално копие на договора4. нотариусът маркира в регистъра, че този имот е обект на течаща

  3. venstar
    #12

    ако на някой много му пречат и е склонен да тича по всички инстанции и разбира добре законите, нека има възможност да се оправя сам. За останалите, които са решили да се доверят на нотариус, нека имат гаранцията, че той ще направи всичко необходимо за защитаване правата на двете страни.Аз лично нямам смелост да купя или продам апартамент без нотариус.П.П. онези 1.5% които получава нотариуса се плащат от купувача

  4. nezabravka
    #11

    a i notariusa si zarabotva tezi procenti.

  5. И.Иванов, Швеция
    #10

    "Предложенията на Пехливанов бяха внесени в комисията между първо и второ четене на промените в Закона за нотариусите, които предвиждат сделките с имоти да се разплащат по банков път. Според поправките в закона купувачите ще бъдат задължени да превеждат парите на специална сметка на името на избрания от двете страни нотариус или по външна за двете страни сметка, която се управлява от нотариуса."Горното представлява поредно "новаторство" на комуняги-милиционери в нарушение на Конституцията и на Конвенциите

  6. Сведущ.
    #8

    На практика проверката се реализира чрез издаване на удостоверение от Службата по вписванията. Това удостоверение се издава срещу заплащане на държавна такса. 10 лева - удостоверението се издава след 7 дни, 20 лева - след 3 дни, 50 лева - за 24 часа. Тези такси отново ще ги заплатят участващите в сделката. Така че на практика тежестта отново е за гражданите, а мотивите на законопроекта са пределно ясни - понеже гражданите обикновено бързат, ново данъчно бреме от по 50 лева за всяка сделка.П.п. И

  7. Друг "сведущ"
    #7

    А в Германия нотариусът взима ли двойна такса за това, че е благоволил да напише сам нотариалния акт, а не е използвал проект, предоставен от страните?Щото тук нотариусът има пълното право и основание от Тарифата (одобрява се от МС) да направи това. Няма спор, че за допълнителната работа трябва да се плати допълнително, но чак пък ДВОЙНО!!!Обаче това пише в Тарифата и толкоз.Разбира се, има нормално мислещи нотариуси, които си дават сметка за конкуренцията и пазара и не злоупотребяват с това си право, но там където има по един - двама и няма конкуренция, положението е, меко казано, специфично. Накратко - "ако щеш".

  8. Стоян
    #6

    Хайде стига толкова права на нотариусите, нека им вменят и задължения - основното да носят отговорност за проверката за тежести върху имота. То така, всеки начинаещ юрист може да мине сделка - като му донесат всички документи и му напишат проекта, че и удостоверенията за тежест. Сега нотариусът е само подписвач на чужд договор.

  9. И.Иванов, Швеция
    #5

    В Швеция нотариуси само заверяват подписи върху документи и преписи от документи, съхраняват завещания. И нямат нищо общо със сделки с имущества и имоти.Тези сделки се извършват между страните чрез договори пряко или с помощта на желани от страните посредници и адвокати. При сделка с недвижим имот новият собственик проверява сам преди сделката кой е действителният собственик и дали имотът е обременен в държавната служба по вписванията и се вписва сам след сделката като нов собственик в държавната

  10. Xopx
    #4

    Ако Фидосова чете този форум, може да помисли още за колегите нотариуси, като промени Закона за етажната собственост в смисъл, че ОС на ЕС се свиква само с нотариални покани и на събранието задължително трябва да присъства нотариус! Фидосова да огледа още закони, за да открие още работа на нотариусите!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.