Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нов опит за закон срещу конфликта на интереси във властта

6 коментара

Проектозакон срещу конфликта на интереси в държавната власт, внесен от депутата от ОДС и бивш премиер Филип Димитров и негови колеги, бе обсъден в сряда в пленарната зала и в четвъртък ще бъде гласуван. Той не среща особено въодушевление сред депутатите от мнозинството, макар че, според Филип Димитров, значението му би било много важeн знак към обществото, защото ще предотврати разпространението на облагодетелстването и привилегиите във властта.

Филип Димитров мотивира проектозакона с тезата, че личното облагодетелстване на лица на държавна служба е тема, която вълнува обществото и по която не са прилагани никакви ефикасни решения. Широко разпространено е мнението, че за постигане на този резултат често се използва "шуробаджанащината" за да се решат лични проблеми на администратори и служители. След като за средния ешелон чиновници има забрана за конфликт на интереси в Закона за държавния служител, същото трябва да се направи и за висшите чиновници и за техните близки, посочи депутатът.

Проектозаконът предвижда констатиран конфликт на интереси сред висши държавни служители и народни представители да бъде деклариран незабавно, ако настъпи и ако не бъде отстранен в двумесечен срок, да се счита за укрит.

Когато бъде счетен за укрит, лицето се освобождава незабавно от заеманата длъжност, освен ако тя не е изборна. Придобитите при подобна ситуация облаги се изземват в полза на държавата.

Предвижда се също възнаграждението, получено за периода на съществуването на конфликта на интереси, да се отнема в полза на държавата. Ако пред съответна съдебна институция бъде установено, че в резултат от възползване от конфликта на интереси лицето или свързани с него лица са получили облага в размер на повече от 12 минимални работни заплати, тяхната равностойност също да се присъжда в полза на държавата.

Според проекта на Филип Димитров конфликт на интереси „е налице, когато народен представител, общински съветник, кмет на областен град или негов съпруг, или лице, с което фактически съжителства, е запазил или придобил след назначаването си качеството на едноличен търговец, съдружник или прокурист, член на Управителен или Надзорен съвет на търговско дружество и като такъв сключва сделки с държавни ведомства или дружества с над 50 на сто държавно или общинско участие. Това важи и за министър, заместник-министър или член на политическия му кабинет, следовател, прокурор, както и за управляващ дружество с повече от 50 на сто държавно или общинско участие”.

Държавният служител не може да съвместява участие срещу парично възнаграждение в управителни или в надзорни съвети на дружества с държавно участие, е записано още в законопроекта.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. браво
    #7

    Конфликтът на интереси сред управлявашите и другаде е източник на шизофрения, парализа, корупция и бедност - за всички.

  2. Bezkompromisen
    #6

    В ТАЗИ ДЪРЖАВА...А ТЕ ОЩЕ СЕ ЧУДЯТ ДАЛИ ИМАЛО СМИСЪЛ.САМО СЕ ЧУДЯ ДАЛИ ЖЪЛТИТЕ ПАВЕТА ЛЕТЯТ ДОБРЕ И НЕ СА ЛИ МАЛКО ТЕЖКИ...

  3. песимист
    #5

    Този закон ще е само морален коректив, защото начините да се укрият такива облаги са много. По-важно е да се създаде климат на нетърпимост към тези неща, а това в ориенталска България няма как да стане. Така че, и да има закон, той ще си остане само едно добро пожелание.

  4. Peter
    #3

    Kraiino vreme beshe. Proekto zakon koito ima nujda ot obshirna podkrepa. Da videme mediata i svobodno misleshtite intelectualzi...

  5. Aleko
    #2

    С тези предложения ще ни скарате със всички монархии - Англия, Холандия, Белгия, Испания и т.н. Че какво е монархия, ако не апотеоз на шуробаджанащината. Връх на нетактичността е да попиташ някой от тази класа какво мисли за шуробаджанащината, както беше попитал Симеон един български журналист. Симо и без това си мрънка, но тогава какво мрънкане беше.....

  6. Заре
    #1

    Тия копелета няма да приемат подобно нещо. Всички са посрани !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.