Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нов план за разпределение на парниковите квоти ще има през октомври

1 коментар
Нов план за разпределение на парниковите квоти ще има през октомври
Върнатият от Брюксел План за разпределение на парниковите квоти ще бъде преработен до края на октомври, като това ще стане в условия на пълна публичност и прозрачност, съобщиха в сряда от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Министър Нона Караджова е разпоредила да се възобнови дейността на работната група, изготвила Плана за разпределение на квоти за търговия с емисии за периода 2008-2012 г. Документът, одобрен от МС в последния работен ден на 2008 г., през март т.г. ни беше върнат от Европейската комисия за преработване.

До края на август икономическото, регионалното и финансовото министерства, както и браншовите организации на индустриалните сектори - енергетика, рафинерии, металургия, керамична индустрия, производство на стъкло, производство на цимент, целулозно-хартиена промишленост, заедно с Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Българската стопанска камара (БСК) ще излъчат свои представители за участие в работната група.

Дейността ѝ ще се координира от МОСВ. На интернет страницата на министерството ще бъде публикувана цялата информация, свързана с плана – забележките на ЕК, критериите за разпределение и цялата методология за участие, с цел да бъдат обсъдени и взети предвид предложенията на представителите на бизнеса.

До 10 септември 2009 г. ще бъде изработен проект на преработения план, който ще бъде публикуван на интернет страницата на министерството и по който заинтересованите страни ще имат възможност да изпратят коментари до края на септември.

Очаква се в началото на октомври планът да бъде финализиран и да бъде предложен за одобрение от МС, преди официалното му изпращане на ЕК.

От ЕК нямат претенции върху обемите въглеродни (СО2) емисии, но посочват, че не бива в квотите за съществуващите инсталации да се включват и бъдещи, като например електроцентралата, която американската AES строи на площадката на ТЕЦ “Марица Изток 1“.

Не е ясно защо дружеството получава квоти, при положение, че все още не работи, а ще има право да търгува с тези количества, тъй като спестените емисии може да се продават на заводи, изхвърляли в повече парникови газове.

Друга забележка на ЕК е свързана с това, че при определянето на квотите за електроцентрали като “Брикел“ и ТЕЦ “Бобовдол“ на бизнесмена Христо Ковачки, не са взети предвид налагани от други директиви ограничения за работата им.

От Брюксел са обърнали внимание и върху това, че МОСВ поставя в неравностойно положение различните оператори, като едни от тях задължава да ползват 2007 г. като базова за изчисляване на емисиите им, а на други позволява това да е 2008 г.

От ЕК искат и всички замърсители да знаят как са определени квотите за останалите промишлени предприятия.

Друг спорен момент е резервът, заделен за нови мощности, които да получат емисии, след като заработят. Кратък преглед на инвестиционните проекти до 2012 г. обаче показва, че няма кой знае какви мощности в България, които да заработят дотогава, че да им се пази 10 на сто от националните емисии или 4.2 млн. т еквивалент на въглеродния двуокис.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. aman
    #1

    Отново не се споменават неправителствените организации работещи за опазване на околната среда. Явно старите практики на игнориране на НПО, различни от браншовите НПО, ще си остане и при този екип на министерството. После да не се чудим от нови процедури срещу България или недомислени планове и програми.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.