Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нов призив от САЩ България да реши спора си със Северна Македония до края на годината

51 коментара
Нов призив от САЩ България да реши спора си със Северна Македония до края на годината

САЩ дадоха сигнал, че ще засилят натиска срещу България след изборите да бъде намерено бързо решение за Северна Македония. Двама членове на комисията за външна политика на Камарата на представителите на Съединените щати - Клаудия Тени и Уилям Кийтинг, изпратиха писмо до българския посланик във Вашингтон Тихомир Стойчев, в коeто призовават София да постигне окончателно решение на двустранния спор със Скопие, което да позволи на Албания и Северна Македония да започнат преговори за присъединяване към ЕС преди края на годината.

"Посланик Стойчев, продължаващото забавяне на прогреса на Северна Македония и Албания към членство в Европейския съюз постави под въпрос ангажимента на западни лидери, отваряйки вратата за антизападни политически влияния в региона, особено от Китай и Русия", посочват в писмото си Клаудия Тени (Републиканска партия) и демократът Уилям Кийтинг.

"Вярваме, че евентуалното членство в ЕС на Северна Македония и Албания е от решаващо значение за дългосрочния мир и стабилност в Балканския регион и за цялата трансатлантическа общност".

"Пишем ви като членове от различни партии на Комисията за външна политика на Сената, за да ви призовем да постигнете окончателно решение на този двустранен спор, което ще позволи на Албания и Северна Македония да започнат преговорите си за членство преди края на годината. Надяваме се, че ще загърбите различията си и ще подкрепите пълната политическа интеграция на Северна Македония и Албания в Европейския съюз", завършва позицията.

Подобна е позицията на ЕК и на някои големи европейски държави, които настояват София да одобри бързо преговорната рамка на Скопие за ЕС.

Засега от България обаче не идват каквито и да било сигнали, че е възможен бърз пробив до 14 декември, когато ще се проведе последната за годината среща на върха на Европейския съюз. И президентът Румен Радев, и служебното правителство, и спечелилата изборите у нас партия "Продължаваме промяната" коментираха, че това е нереалистичен срок.

България следва рамковата си позиция за Северна Македония, която е изпълнена с червени линии, а и Скопие не показва реално желание да изпълни българските изисквания. София измести фокуса от историята към спазването на човешките права в Северна Македония, което дава възможност на Скопие за конкретен напредък, но засега няма стъпки в тази посока. От "Продължаваме промяната" пък се обявиха за нов подход, който да наблегне на икономиката.

В очертаващата се управленска коалиция обаче БСП и "Има такъв народ" имат твърда позиция срещу допускането на компромиси към Скопие.

В понеделник Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи и на икономиката, коментира пред БНР, че "най-важното е максимално силната външнополитическа активизация и максимално силното говорене и обясняване на нашата позиция, каквото липсваше през последните години".

"Ние се държахме като сърдити момичета, които казваха – ние сме членове на ЕС и не даваме обяснения на кандидати за такива. Това наше държание ни навреди много повече, защото другите западноевропейски партньори не разбират нашата позиция", посочи той.

"Настроенията в България по-скоро съвпадат с позицията на президента Радев, но трябва да отбележим, че наистина следващата година натискът върху България, особено от Съединените щати, ще бъде изключително силен. Има поредното изказване в американския Конгрес в тази посока", допълни Керемедчиев.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

51 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dev
    #51

    САЩ или “двама конгресмени” оказват натиск, г-н Лалов? Всеки ден гледаме безумни изказвания от конгресмени по расови и изборни въпроси, Тръмп, оръжия или атаката на Сената. Всички те ли са “САЩ”? Или все пак САЩ си имат Президент, Държавен Департамент, председатели на Комисии в Сената, Върховни представители и други? Хора упълномощени да говорят от името на страната, не от свое име?

  2. olele
    #50
    Отговор на коментар #47

    Да наричаш вулгаризиране еволюцията на езика е като да наричаш американския английски вулгарен английски...сори пич в грешка си. В разговор никой не казва участвувам или спортувувам....но виж често мозъчните клетки на много българи ваканцувуват

  3. NervnaKletka
    #49

    Лорер да тренира бъзо сваляне на гащи и заемане на поза "Г". Ще му е нужно още в първите часове след назначаването му за външен.

  4. marij
    #48

    Клаудия Тени и Уийлям Кийтинг информирани ли са как СМакедония се присвоява българската история и колко непочтенно се държат с българските граждани. Да спомена и приемането на българско гражданство от тях само и само да заминат в ЕС, а при избори у нас НЕ гласуват.

  5. Горскио
    #47

    И още нещо - ако си мислиш,л че осакатяването и вулгаризирането на българския език, отразено в Софийската норма, вече е сппряло и не продължава, лъжеш се. Един от последните примери на вулгаризиране и поредното отдалечаване на софийската от скопската норма е от близката 2002 г. Пример "участвам" или участвувам. https://kaksepishe.com/uchastvam-2/

  6. Горскио
    #46

    И да те светна - в република България има цензура и табу по отношение на оценката и критиките за сътворената от Тодор Павлов редакция на софийската норма. Това табу се поддържа от БАН и неговото поделение Институт за български език (все още управлявани от тесногръди комунистически феодални старци и потомците им), а и от политическата класа и средствата за масова информация в република България, които съобразнео с равнището на интелекта харесват вулгаризираната от Тодор Павлов редакция на софийската норма.

  7. Горскио
    #45
    Отговор на коментар #43

    Дончо, няма да е зле да попрочетеш историята за нормализирането на българския език в трите му норми (банатска, софийска и скопска). Ако се потрудиш, ще разбереш, че последната голяма редакция на софийската норма, направена от т.нар академик Тодор Павлов, е поне толкова осакатяваща за езика и българските говори, колкото е и скопската норма, създадена година-две по-рано.Целта на тодорпавловската редакция е подобна на целта на създаването на скопската норма - възможно най-голямо отдалечаване на книжовния

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #44
  9. Doncho
    #43

    Македония е държава от 1991г.Историята и започва оттогава.Ето-лесно е.Хайде сега и с македонският език-български,леко изменен със сръбски букви.Следва българският подпис за Европа...

  10. Мислимотор
    #42

    Ето база за един от кръговете на преговори, а може би и за основа на цялостното решение на казуса:

    Македония не е готова за членка на ЕС. Проблемите ѝ с българското малцинство са само един от симптомите.

    Ние сме най-добрият пример за влизане в ЕС на неготова за това държава. Да, беше ни жизнено важно да влезем час по-скоро. И - да, не бяхме готови. нека по-осведомени и способни от мен да го докажат с точните факти. Мога само да посоча някои последици.

    ЕС захрани огромната корупция чрез еврофондовете.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.