Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МРРБ ще даде зелена светлина за строителство на изцяло нова детска болница

След нов протест за детската болница се изясни, че не може да се ползва старото скеле

1 коментар
МРРБ ще даде зелена светлина за строителство на изцяло нова детска болница

В рамките на дни Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще издаде виза за проучване и проектиране на чисто нова сграда на детска болница на отреденото място в двора на Медицинска академия. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова в сряда след като заедно със здравния министър Стойчо Кацаров се срещнаха с представители на протестиращи от инициативата "За истинска детска болница".

Комитова представи хронология на казуса с недовършения строеж в двора на Медицинска академия, който беше отреден за бъдеща Национална детска болница. От нея стана ясно, че няма как при действащия подробен устройствен план, който е със статута на закон, да се дострои и завърши старият строеж, който е бил предвиден за събаряне и на негово място е планирано да се изгради нова сграда с височина 20 метра. Затова и бъдеща детска болница на това място трябва да отговаря на отреденото – нова сграда с височина 20 метра.

От инициативата "За истинска детска болница" коментираха след срещата, че са доволни от становището на МРРБ, тъй като от него става ясно, че няма как в рамките на настоящата обществена поръчка и върху старата сграда да продължи строителството на новата детска болница. Т.е. е направена първа крачка към удовлетворяване на исканията им. А те са: рестартиране на проекта като се прекрати съществуващият договор с "Главболгарстрой" за реконструкция на старото скеле в двора на Медицинска академия и целият процес да започне наново - с ново задание, прозрачен международен конкурс и избор на строител при ясни критерии за качество и анализ на потребностите на детското здравеопазване. "Всичко това, гарантирано чрез Обществен съвет, който да гарантира диалога с гражданите и който да върне доверието в институциите. Много добре знаем, че срокът на служебното правителство е твърде кратък, за да постигне всичко това, но това, което настояваме да се свърши в рамките на мандата на служебното правителство, е прекратяване на обществената поръчка и на порочния договор с изпълнителя", каза арх. Петкана Бакалова от инициативата "За истинска детска болница".

Здравният министър Стойчо Кацаров пое ангажимент като приключи започната процедура от МРРБ "в много кратки срокове" да обяви какво ще решението по отношение на сегашния проект за детска болница, т.е. ще се прекрати ли действащият договор и по какви стъпки ще се изгражда новата детска болница. Освен това той каза, че МЗ работи и за цялостно подобряване на педиатричната помощ в страната, тъй като не всички деца ще се лекуват само в една болница. "Като изградим нова болница тук, това не значи, че ще закрием всички педиатрични отделения в страната. Те ще продължат да съществуват. Полагаме грижи и те да са в добро състояние и лекарите, които работят там, специалисти по педиатрия, да получат полагащото им се възнаграждение, уважение и статус в системата на здравеопазването", каза Кацаров и припомни, че е инициирал преговори за промяна в цените на зле платените клинични пътеки, сред които са и педиатричните.

Протестът

По-рано, в сряда сутринта, съмишленици от инициативата "За истинска детска болница" и граждани се събраха на поредната си протестна акция пред Министерския съвет срещу проекта за изграждането на нова детска болница на основата на старата недовършена сграда на института по педиатрия в двора на Медицинска академия.

Поводът за протеста беше провела се във вторник среща между Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), Министерството на здравеопазването, спечелилият обществената поръчка консорциум "Детско здраве" с фирми от групата на "Главболгарстрой" и създадената за изпълнението на проекта "Здравна инвестиционна компания". Според протестиращите на срещата регионалното министерство е дало насоки какви нормативни изменения трябва да поиска здравното ведомство, за да се узакони съществуващото в момента инвестиционно намерение, а именно: дострояването на старото скеле. Според изтеклата информация от срещата е било решено Министерството на здравеопазването да внесе ново, поредно, предложение за изменение на подробния устройствен план, за да може проектът да се реализира на основата на стария строеж, който е обявен за събаряне.

Според властите обаче е станало недоразумение и Кацаров дори изрази изненадата си, че точно тази група е излязла да протестира пред МС. Миналата седмица той каза, че чака становище от МРРБ, за да реши как да продължи проектът, но още тогава посочи, че има "сериозни аргументи, че проектът за детската болница е неизпълним в този вид".

Статутът на сградата – предистория

Комитова изнесе и цялата хронология на недостроената сграда на някогашния институт по педиатрия в двора на Медицинска академия. Тя припомни, че идеята за създаване на лечебното заведение възниква през 2004 г.

"Тогавашното Народно събрание е поискало експертни становища по въпроса. Тогавашното Министерство на здравеопазването е заявило, че недостореният корупус, за който става дума, е негоден за използване. В резултат на това становище през 2011 г. влиза в сила подробен устройствен план (ПУП) за цялата територия на Медицинска академия, съгласно който на мястото на недостроения корпус е предвидена чисто нова сграда за бъдещо строителство, която ще бъде висока 20 метра", обясни Комитова. Тя посочи, че влизането на един подробен устройствен план в сила е равно на закон и всеки, който има инвестиционни намерения оттук нататък трябва да се съобразява с влезлия в сила ПУП.

"През 2019 г. тогавашното Министерство на здравеопазването обявява обществена поръчка за детска болница, свързана с недостроения корпус. Има процедури, има обжалвания. През 2020 г. има договор с изпълнител, който трябва да изпълни тази поръчка. През 2021 г. при мен идват всички участници и ми съобщават, че от 6 месеца очакват от регионалното министерство да им съдейства да изготвят ПУП, в който старата недостроена сграда съществува като такава. В правния мир, по силата на Закона за устройство на територията и по смисъла на влезлия в сила ПУП през 2011 г., няма как в действащ план да се появи стара сграда. Нямаме законова норма, с която да съдействаме по този начин да се случи този проект – реконструкция и дострояване на съществуващата сграда", обясни служебният регионален министър. Затова тя изрази готовност да издаде виза за проучване и проектиране на чисто нова сграда на детска болница.

Хронология на проекта за детската болница

През декември 2018 година правителството на Бойко Борисов обяви, че бъдещата национална детска болница ще се прави на мястото на недостроената сграда на института по педиатрия в двора на Медицинска академия. Допреди това за кратко имаше идея детската болница да е на мястото на правителствената болница "Лозенец", но след съпротива от директора Любомир Спасов, педиатри и Софийския университет, кабинетът се отказа да я реализира и отреди мястото в двора на Медицинска академия.

Първоначално правителството на Бойко Борисов искаше да дострои съществуващото скеле в двора на Медицинска академия и поръчката за това беше спечелена през януари 2020 г. от консорциум от фирми от групата на "Главболгарстрой", а стойността на проекта е близо 100 млн. лв. Преди това поцедурата мина през обжалвания, но през ноември 2019 година съдът даде зелена светлина за строителството на болницата.

Общественият натиск срещу изграждането на детската болница върху старото бетоново скеле обаче продължи и през май 2020 година премиерът Борисов обеща старата сграда да бъде бутната и да бъде построена изцяло нова. Правителството обаче прецени това да бъде направено в рамките на вече сключения договор с "Главболгарстрой" заради опасения от съдебни процедури.

В крайна сметка "Главболгарстрой" прие да работи при новите условия и дори обеща през септември 2020 година да започне събарянето на скелето, а до 1 година да започне строителството на новата национална детска болница при спазване на сроковете от 42 месеца за реализиране на проекта. Оттам нататък обаче процедурите забуксуваха заради нови конструктивни експертизи и др. и разрушаването на сградата така и не започна.

В последствие стана ясно, че се предлага тя да не бъде разрушавана изцяло, а да се запазят основите и първите етажи, върху които да се вдигне нова сграда и още няколко по-малки до нея.

От инициативата "За истинска детска болница" обаче през цялото време бяха твърдо против продължаването на проекта в рамките на сключения договор с "Главболгарстрой", защото смятат, че процедурата е порочна още в зародиш и настояват за рестартиране на проекта. Миналата седмица от инициативата внесоха петиция с исканията си в президентството, като под нея вече са събрани 87 000 подписа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Евроатлантизъмм
    #1

    За българските деца капачи и отпаднали строежи

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.