Цените на петрола надхвърлиха в понеделник 93 долара за барел в азиатската електронна търговия заради слабия долар, нарастващото политическо напрежение в Близкия изток и опасенията за доставките преди зимния сезон, предаде АП, цитирана от БТА.
АП цитира анализатор от компанията „Първин енд Гърц” (Purvin & Gertz), според когото високата цена се дължи „до голяма степен на опасенията за доставките непосредствено след геополитическите новини”.
Американският лек суров петрол с доставка през декември в ранния следобед в азиатската електронна сесия на Нюйоркската търговска борса поскъпна с 1.34 долара до 93.20 долара за барел, което бе нов междинен рекорд, преди да отстъпи до 93.05 долара за барел.
Тази стойност е с 1.19 долара по-висока от рекордните 91.86 долара за барел при закриването на търговията в петък. Предишната най-висока стойност на този контракт бе 92.22 долара за барел, отчетена в петък миналата седмица.
Петрол тип Брент в Лондон с доставка през декември в понеделник поскъпна с 1.18 долара до 89.87 долара за барел.
По мнението на анализатор от австралийската „Комънуелт банк” (Commonwealth Bank od Australia) спадът на долара накара инвеститорите да се обърнат към петролните фючърси като защита срещу загубите от отслабващата валута и направи деноминираните в долари петролни фючърси по-евтини за хората, търгуващи в други валути.
АП отбелязва, че напрежението в Близкия изток също безпокои търговците за възможни спирания на петролния износ.
По същото Франс прес отбеляза, че еврото е достигнало нов рекорд от 1.4435 долара, след като по-рано през деня стойността му е прехвърлила за първи път в историята си прага от 1.44 долара на фона на прогнозите за ново намаляване на лихвите в САЩ.
В 7.50 по Гринуич европейската валута отново се понижи и се разменяше за 1.4425 долара в сравнение с 1.4391 в петък към 21 часа по Гринуич.
Анализаторите очакват ново намаление на основната лихва на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ с 0.25 процентни пункта, а някои дори прогнозират намаление с половин пункт.
Намаляването на лихвите в дадена страна отслабва националната ѝ валута, тъй като прави инвестициите в тази валута по-малко привлекателни, коментира Франс прес. През септември УФР намали лихвата си с половин процентен пункт.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
14 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
във форума на Медияпул, написах че най - късно до 1 г., петрола ще "чукне" 100долара за барела?! Тогава се обосновах моята прогноза, че това увеличение се дължи, на няколко причини, вкл. и малоумната Бушова "война с/у тероризма", но не само?! Дължи си и на чудовищната алчност на "обръча от петролни фирми" на кликата Буш - Чейни, които разграбват петрола на окупиран Ирак на теримнал Басра, за 22-24долара барела?! Естествено, тогава написах, че след кликата Буш-Чейни от тази висока цена печелР Русия …
(Иран, също така?!), която с натрупания от тази търговия ресурс, ще бъде много силен геополитически опонент на САЩ, в близките 15-20г!Ккаво ли би станало с цената на петрола, ако САЩ вземат, че "мироопазят и Иран"?
Пете, прав си мой човек. И ти и аз сме на това мнение. Само този шибан свят не може да разбере как го ебават Буш и Чейни. Какво да правим? Ще ги издаяним още една година. Това е по-лесно отколкото да тръгнем по света и да го просветяваме а свето я разбере я не.
WSIAKO NESHTO IMA NA4ALO I KRAI
връзката цена на петрола - Буш? Аман от безхаберни клишета.Високата цена на петрола се обуславя от това че търсенето расте много по-бързо от предлагането в ЦЕЛИЯ свят! И в частност в Китай и Индия. Обрат може да има само ако: - настъпи световна рецесия;- бързо навлизане на алтернативни енергии;- рязко нарастване на добивите (малко вероятно).
"политически коректни" сказки. По-добре провери твърдението на Пете за $23/барел в Басра сравнено с $90 или $100/барел на "свободния" пазар.
При 120$/барил, всичките тези сегашни наши ръждиви печки на 4 колела ще трябва да изчезнат и ЩЕ-изчезнат! Няма нужда от война, няма нужда от разрушения... Цялата индустрия ще трябва да се пре-оборудва и ЩЕ-се-преоборудва! Прогнозите са да започне всичко това - около лятото на 2008 година!
A na Pete sigurno li4no John McConnelll mu e snesul taia info... Aman ot veliki razbira4i po svetovna konspiracia .. aidee leko. Cash li go pla6tat be Pete, kitaiski dongi
Каква е връзката? Какво изобщо искаш да ми кажеш? В Русия газта е 25$, а бензина във Венецуела 30ст? Е,и?
Относно: предложение --- 29 Октомври 2007 14:37Автор: РониПолучено на: 29 Октомври 2007 15:21Каква е връзката? Какво изобщо искаш да ми кажеш? В Русия газта е 25$, а бензина във Венецуела 30ст? Е,и?Като при Басра и т.н. Разлика от поне 70 долара. Теле ли си или се правиш на теле?
Абе ти у ред ли си? Или дай смислен аргумент или се покривай!