Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нов закон ще позволи на спецслужбите да подслушват по-лесно

0 коментара

Службите, които работят за опазване на националната сигурност, ще получават по бързата процедура разрешение за подслушване и следене. Правителството ще приеме и закон за защита на свидетелите, обяви министърът на правосъдието Антон Станков. Идеята е по този начин правосъдието да получи съдействие от хора, които от опасения за живота си отказват да свидетелстват.

Режимът за прилагането на спецсредства им в сферата на националната сигурност ще е различен от този, който важи за разследване на престъпления в бъдещия закон за Специалните разузнавателни средства (СРС), обясни Станков по Нова телевизия.

По думите му новият закон за СРС ще даде възможност спецслужбите да работят по-ефективно. На въпрос дали замисленият режим ще им позволи по-лесно и да подслушват, министърът увери, че законопроектът предвижда засилен граждански контрол над използването на спецсредства.

В момента, независимо от казуса - дали трябва да се подслушва шпионин, терорист или контрабандист, разрешителните се дават от съда.

Контраразузнаването и разузнаването обаче предпочитат да не минават през съд техните исканията за прилагане на СРС.

Неотдавна и вътрешният министър Георги Петканов, и главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов настояха за промяна в режима, когато става дума за защита на националните интереси, а също и при международни операции, при които спешно трябва да бъде засечен примерно терорист. Същото поиска и Националната разузнавателна служба(НРС).

Заради това, че в повечето случаи се събира информация, която няма да бъде представена пред съда за доказване на извършено престъпление, спецслужбите в България предпочитат да заобикалят съда, който ги ограничава и в срокове, в които могат да следят и подслушват.

В повечето държави обаче съдът е органът, който санкционира използване на спецсредства, а във Франция има спецкомисия от трима независими бивши съдии, която контролира подслушването и докладва на министър-председателя. Този модел бе препоръчан и от вътрешния министър Петканов преди месеци .

Днес зам.министърът на вътрешните работи Бойко Коцев обяви, че работна група на МВР ще предложи в новия закон да бъде използван точно френския вариант - независим административен орган да дава разрешения и да контролира прилагането на СРС, когато трябва да се предотврати посегателство над териториалната цялост, сигурността и суверинитета на държавата. Според него в този случай е необходима по-опростена процедура за даване на разрешения. Друг трябва да бъде режимът при досъдебното производство, смятат и в МВР.

Утре правителството ще даде картбланш на междуведомствена комисия, която да изготви общ проект за нов закон за прилагане на СРС. Коцев каза, че МВР ще настоява за по-бързо придвижване на законопректа.

Подкомисията за контрол върху работата на службите за сигурност и на службите за обществен ред към вътрешната комисия в парламента днес изслуша становищата на шефовете на служба "Военна информация", Национална служба "Сигурност" и служба "Сигурност - военна полиция и военно контраразузнаване" за необходимостта от изменения в прилагането на СРС.

Директорът на НСС ген. Иван Чобанов не се ангажира с коментар за бъдещия режим за подслушване. Това било работа на законодателя, но за контраразузнаването щяло да е "по-добре, ако е по-лесно" да се получи разрешение за използване на СРС.

Миналата седмица, пред депутати от комисията по вътрешна сигурност и.д. шефът на НРС полк. Кирчо Киров е настоял режимът да бъде разграничен. Той изразил опасение и от изтичане на информация, когато НРС иска да подслушва някой свой агент, но за това трябва да ползва услугите на МВР, съобщиха депутати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.