Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нов живот за стария текстил = спестени пари и СО2

Догодина във Варна започва и рециклиране на използвани дрехи

0 коментара
Нов живот за стария текстил = спестени пари и СО2

Адекватни нормативни и административни мерки за намаляване на изхвърляните на боклука и депонирани тонове текстилни отпадъци в България, стимулиране на повторната употреба на дрехи и обувки, включително изисквания към производителите да намалят т.нар. бърза мода, която е некачествена, и да пускат по-издръжливи тъкани. За това настояват от Българската асоциация кръгов текстил (БАКТ), която е наследник на Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба.

В четвъртък тя представи пред журналисти доклад за екологичните спестявания и икономическите ползи от прилагането на кръговата икономика в сектора, който е изготвен от "Денкщат България". Организацията информира също така, че следващата година се планира да заработи първият център за рециклиране на текстил в България, който ще позволява повторно използване на "новата пластмаса", тъй като вече 60-70 процента от състава на дрехите са изкуствени тъкани. Инвестицията край Варна е за 19 млн. лв. и ще е там, тъй като в пристанищния град – точка за внос и износ на дрехи втора употреба, са разположени и най-много от сортировачните центрове за отделяне на облеклата, ставащи за още носене.

В момента 4 процента от депонираните в сметища в България битови отпадъци са текстилни изделия, за което общините плащат такса и съответно това влиза в данъците на хората, сочи статистиката на БАКТ. Разширяване на разделното събиране на стари дрехи, завивки, обувки и чанти би свалило разходите на общините за извозване и депониране на битовата смет, което би спестило пари и на гражданите за таксите, и на общината за горива, както би намалило и вредните газове във въздуха от транспорта на боклуците до депата.

Само 2% от изхвърляния текстил отива в специалните контейнери

Общо 100 хиляди тона са изхвърляните годишно използвани дрехи у нас, от които едва 2 хил. т се събират разделно. От тези 2 хиляди тона само половината стават за повторно използване. Около 10% от събраните дрехи, които са памучни тъкани, се правят на парцали, предоставяни основно на БДЖ и автосервизи, също 10% се изгарят в циментовите заводи, а останалите отиват на сметището. Членовете на БАКТ имат системи за събиране на текстил в редица европейски държави, САЩ и Канада, 70 процента от който се внася, обработва и продава у нас или се изнася за трети страни, и фирмите печелят от това. Част от тях дори изкупуват непродадени колекции от магазините или директно от хората неползвани дрехи, които след това продават онлайн. Важна обаче е ползата за околната среда от удължения живот на дрехите, вместо те да отиват директно на боклука, където памукът при разлагането произвежда метан, а изкуствените нишки не се разлагат десетилетия.

В България разделното събиране на стари дрехи и обувки в специални контейнери засега е доброволно и поставените такива 230 съдове в 20 общини са инвестиция на членове на асоциацията, които използват добре запазените и маркови изхвърлени облекла, чанти и обувки за продажба в магазините за дрехи втора употреба. Според еврорегламент до 2025 г. страните членки трябва да имат такива задължителни системи и екоминистерството у нас е разработило механизъм, който обаче среща значителни критики от страна на бизнеса. Не само заради начина, по който се предвижда да се определят продуктовите такси за пусканите текстилни изделия, но и защото се залагат капани пред вече функциониращите системи.

План за петкратен ръст на разделното събиране на дрехи

Според плана на Министерството на околната среда и водите през 2023 г. трябва разделно да са събрани по 1.5 кг стари дрехи от човек, през 2024 - по 2 кг, а пред 2024 г. и нататък - по 4 кг. Това прави за следващата година 9750 тона или почти пет пъти повече от сега изхвърляните в специалните контейнери. Според председателя на БАКТ Севдалин Спасов събираемостта и оползотворяването на използваните вече дрехи може да се повиши много над заложеното от ековедомството с определени стимули за повторната употреба на дрехи. Като такъв той посочи отпадането на облагане с ДДС за продаваните дрехи втора ръка, тъй като за тях вече е бил платен данък добавена стойност при първата им продажба. По думите му дори със съществуващите в момента инсталации може да се обработват годишно около 30 хил. тона от генерираните в България текстилни отпадъци.

Иначе членовете на асоциацията за периода 2019-2021 г. са обработили над 96 хил. т стари дрехи, но тук влизат и внесените от чужбина, сочи докладът на "Денкщат", представен от Николай Михайлов. От тях близо 73 хил. т са изнесени за повторна употреба в чужбина в тези три години. В резултат на дейността на фирмите са спестени 1.7 млн. тона въглеродни емисии, които биха били изхвърлени при производството на нов текстил и облекла, което се равнява на годишните вредни газове от 2 млн. коли, което е 3/4 от автомобилния парк у нас.

Постиженията могат да бъдат още по-добри при въвеждането на продуктови такси за пуснатите на пазара текстилни изделия, които се предвижда да се събират в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) към екоминистерството, смятат от асоциацията. Другият предвиждан засега вариант е производители и вносители на дрехи и обувки да се включат в организации по оползотворяване на този вид отпадъци, които да отчитат дейността си и да бъдат освобождавани от таксите. Предложените от екоминистерството цели за оползотворяване на текстилните отпадъци са 45% догодина, 50 на сто през 2024 г. и 55 процента през 2025 г. и нататък. 25 процента от тях през 2023 г. се предлага да отиват за повторна употреба или рециклиране, 30% - през 2024 г., и поне 35 на сто в следващите години.

Като следваща стъпка по окръгляване на сегашната линейна икономика на текстила – купи, носи, хвърли, към повторна употреба и рециклиране на влакната за ново използване за производство на дрехи, БАКТ обяви изграждането на инсталация за рециклиране на текстил.

Влагат се 19 млн. лв. в център за рециклиране

Инвестицията в закупуването на сграда и машините за преработка е 19 млн. лв., каза Сирма Желева, главен секретар на асоциацията, която представлява компанията "Тексайкъл", чийто е проектът край Варна. Предвижда се до средата на 2023 г. да започне да работи центърът, който ще е оборудван с машини, определящи със сензори състава на дрехите и разпределящи ги според вида материя. Отново използваемите материали ще се продават на производители, а тези, които не стават за изработка на дрехи, ще се използват за производство на филцове, за влагане в мебелната индустрия и други, обясни тя пред Мediapool. Капацитетът на центъра за рециклиране ще е 40 тона дневно.

Браншът настоява също така да се приеме регламент за пускане на по-устойчиви материали на дрехите, тъй като бързата мода на евтини и не толкова издръжливи на пране и носене облекла е довела до 40 процента ръст на продажбите и нарастване с над 50 на сто на изхвърлените дрехи, които обаче не стават за повторна употреба.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.