Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нова буря преминава през Филипините и пречи на спасителните действия

Жертвите от супертайфуна се увеличават, мародерство и мизерия в опустошените райони

1 коментар

Нова буря, наречена Зорайда, преминава през Филипините и затруднява спасителните и възстановителни дейности в опустошените от тайфуна Хайян райони. На този фон бедстващата страна е залята от мизерия, липсват лекарства, храни и вода, а в засегнатите райони се появиха мародери.

 

Властите във филипинския град Таклобан, опустошен от тайфуна Хайян, наложиха полицейски час и разположиха бронирани коли по улиците, за да пресекат грабежите и развихрилата се престъпност.

 

Местни жители казват, че въоръжени групи издирват и разграбват всякакво имущество.

 

Затворници са избягали от провинциален затвор в Таклобан, а хиляди оцелели от тайфуна се трупат на опашки на местното летище, за да се опитат да напуснат града.

 

По данни на правителството жертвите на тайфуна са 1744, но се очаква броят им силно да нарасне, посочва Асошиейтед прес.

 

Ужасяващите последици от преминаването на тайфуна Хайян във Филипините започват да излизат наяве. Повечето чужди всекидневници публикуват на челно място в електронните издания кореспонденции от опустошената столица на филипинската провинция Лейте - Таклобан.

 

За много от оцелелите в Таклобан преминаването на Хайян беше като края на света, пише в. "Дейли телеграф", цитиран от БТА.

 

Улици осеяни с трупове, огромни опашки от хора, чакащи за евакуация на летището в града, отчаяние в погледите, ужасяващи разкази за преживяното - така може да се обобщи обстановката в града.

 

Най-лошото тепърва предстои в глобален план, предупреждава британският в. "Гардиън".

 

Първото бедствие, което ще погуби един милион души, може да се разрази още докато е живо нашето поколение. Неумолимото покачване на глобалния термометър е индикатор за най-страшното, което предстои. Циклоните, ураганите и тайфуните са феномени, които зависят от температурите.

 

Те стават все по-опасни при покачването на температурите на моретата. Но и без глобалното затопляне жертвите на природните стихии ще са повече, защото населението на света се увеличава на всеки 60 минути с 8000 души, в повечето случаи в развиващи се страни, около тропиците, където циклоните са сезонен феномен.

 

Това означава, че тъй като там има повече хора, ще има и повече жертви на пътя на стихиите, посочва британското издание в редакционен коментар.

 

Вестникът публикува разкази на оцелели хора в град Таклобан. Майка описва как успяла да привърже с въже своя син към себе си, да се качи на пластмасов контейнер и да плава с него из наводнените улици на града.

 

Сега най-голямото изпитание пред властите е координацията на усилията за подпомагане на пострадалото население. Международният отговор на катастрофалното земетресение в Хаити от 2010 г. беше белязан от бъркотия, а първоначалната фаза на хуманитарната операция беше хаотична, припомня в. "Гардиън".

 

По улиците на Таклобан се разлагат трупове заради жегата. В града няма достатъчно чували за телата, нито електричество, за да се съхраняват на студено, посочва британският в. "Индипендънт" в кореспонденция от града. Всяка къща и сграда в Таклобан е пострадала, но помощта идва бавно, допълва изданието.

 

Печална е обстановката и в друг град - Бохол, който все още се възстановява от труса с магнитуд 7.2 миналия месец, припомня вестникът.

 

Пострадалите от тайфуна градове сега се борят за оцеляване, пише в. "Ню Йорк таймс". Един от най-ужасяващите моменти в Таклобан при стихията беше когато стотици хора се струпаха на градския стадион, защото според властите покривът му щял да издържи на напора на вятъра.

 

Той действително издържа, но стадионът беше наводнен и започна отчаяна надпревара сред хората, струпали се на терена, кой да стигне по-бързо до най-горните зрителски скамейки. Това беше един от най-тъжните и най-смъртоносни моменти в града, отбелязва вестникът.

 

Защо Филипините не бяха подготвени за стихията, пита в. "Вашингтон пост". Около 20 тропически бури вилнеят из страната всяка година и за властите това би трябвало да е

рутина. Отговорът е, че Филипините не бяха готови за Хайян заради бедността. Правителството разполага с малко ресурси, които да инвестира в инфраструктурата, а повечето домове са построени от леки материали, които не могат да устоят на подобни

природни сили.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    И въпреки голямата трагедия,намират се обирчии,които не знам защо крадят телевизори,часовници,телефони,компютери,дори има случаи на изнасилване - ето какви сме "човешката" раса...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.