Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нова геополитическа роля за Гърция

14 коментара
Димитрис Аврамопулос

Въпреки продължителността на кризата в еврозоната, Гърция се завръща в геополитическата си среда, отстоявайки с претенции и аргументирано една нова роля и загърбвайки изолацията, към която в последните години я тласна интровертността и особено негативната ѝ психология.

Предефинирането на стратегическата връзка със САЩ, вследствие на инициативност от страна на гръцката дипломация през изминалата година, идва, за да подсили стратегията на Гърция и отново да открие пред страната нейните международни хоризонти.

Новата ера в гръцко-американските отношения съвпада с трудното, но необходимо търсене на общ курс между САЩ и ЕС не само за по-бързото излизане от икономическата криза, но и за съвместно справяне с всички предизвикателства, пред които е изправен Западът. Почти една четвърът от века след края на Студаната война, съживяването на трансатлантическата връзка се явява като единствена опция и за двете страни.

В рамките на Атлантическия алианс и на Европа Гърция винаги е била предмостие на страните от Югоизточна Европа към стария континент, при това и  силен полюс на стабилност в по-широкия регион. Тя играеше стабилизираща регионална роля през целия период между Втората световна война и рухването на реалния социализъм, като наред с това получи и по-засилено присъствие чрез присъединяването си към Европейския съюз. През същия този период Гърция поддържаше жизнени връзки с всички страни от Източното Средиземноморие и в много случаи поемаше инициативи с цел сближаване на конфронтиращи се помежду си държави.

За отбелязване е, че съседните страни са възприемали Гърция като врата към Европейския съюз, но и като образец за съвременна демокрация, развитие и напредък. Появата на въпроса със Скопие за името на бившата югорепублика и редицата събития, които не дадоха резултат, както и поведението на Гърция в момент на рухването на Югославия, отслабиха нейното влияние в района.

Все пак обаче позитивно се оценява сближаването със съседна Турция, с която въпреки факта, че нямаше съществен напредък в дипломатическите и политически отношения с нея, климатът се подобри. Един, макар и минимален климат на доверие между Атина и Анкара, намалява риска от непредвидими усложнения. Кабинетът Самарас отново предоставя на Гърция тази нейна геополитическа роля и това става в момент, когато нашият регион навлиза в несигурна и опасна орбита.

Процесите в Източното Средиземноморие, демитологизацията на т. нар. "Арабска пролет" с наблюдаващата се нестабилност във вътрешността на тези страни. Кулминация на тези процеси бяха драматичните събития в Египет, застоят и гражданската война в Сирия, социалните сътресения в Турция, които  оформиха един особено опасен и нестабилен политически пейзаж на фона на   очакване за по-всеобща нестабилност и паралелен бум на ислямския фундаментализъм, а също и на етнически сблъсъци, предвещаващи особено неблагоприятни събития не само за района, но и за Европа.

В същото време еврозоната е застрашена от социална нестабилност, която може да бъде предизвикана от обществените реакции в европейския юг с всички последствия от тях за социалната и политическа кохезия на ЕВропейския съюз. В последно време дори стартира дебат за Европа на много скорости, която обаче би върнала Европа назад, вместо напред да я тласне  общо решение на всички държави за финализиране на политическата ѝ интеграция. А това е условие за съвместни политики, които могат отново да доведат до икономическа стабилност и развитие.

При тази обстановка, Гърция, след като първа стана обект на световния гняв, съумя в последно време да промени климата и сега е призвана да се опита да се завърне в международната геополитическа среда със стратегия и целенасочени действия, с аргументирана убедителност и позиции.

Тази нова геополитическа и стабилизираща роля на страната се вижда в отношенията ѝ както със съседните страни, така и с Европа и САЩ, без тя да се отдалечава от традиционната ѝ мащабна външна политика и цели в по-широкия географски район и в света.

Всичко показва, че Гърция постига това. Имах възможността лично да констатирам повишения американски интерес към Гърция при посещенията ми в САЩ - преди близо година и половина във Вашингтон, когато бе поставена първата рамка за отбранително сътрудничество и бе очертано приемането на "Пътна карта" по време на неотдавнашната ми среща с министъра на отбраната в американската столица.

Завършилото преди дни с успех посещение на гръцкия премиер Андонис Самарас в САЩ сложи успешен отпечатък върху тази стратегия за предефиниране на гръцко-американските отношения. САЩ разбират значимостта на икономическата стабилност на Европа и рисковете, които крият за тяхната икономика негативните последствия от кризата в еврозоната. САЩ проявяват разбиране и по отношение на опасностите, които крие всеобщата политическа нестабилност в Източното Средиземноморие. И в двата случая Гърция е готова и решена да даде своя конструктивен принос.

Въпреки кризата, Гърция притежава една от най-надеждните отбранителните системи в Европа, а геополитическото ѝ място в сърцето на близкия съседен район я прави значим стратегически играч.

В момента Гърция се нуждае повече от всякога от константни величини, които ще ѝ позволят да се пребори с трудностите и да преодолее толкова опасната за нейната социална кохезия и развитие икономическа криза.

Гръцкото председателство на ЕС от 1 януари 2014 г. представлява шанс за цялостно завръщане на Гърция не геостратегическата сцена, но и де факто за принос в процеса на регенерация на Трансатлантическия алианс, който в исторически план бе стабилна ос на сътрудничество, но и единен фронт за справяне и преодоляване на кризи и заплахи за световното общество.

Авторът е бивш външен министър и настоящ министър на отбраната.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    Не сте прави другарите по-долу. Статията казва друго:

    Бъркотията сред арабите в Близкия Изток отива към сериозни сблъсъци, най-вероятно предстоят войни. САЩ и НАТО имат нужда от стабилна територия, която да използват за своите операции. Турция не става, защото Ердоган откачи. България МОЖЕШЕ да бъде, но междувременно Путин направи пълзящ преврат. Кой от НАТО ще се довери на путински кадри. Гърците не са работливи, но са хитри, скачат да запълнят образувалият се вакуум. Ние можем да се чешем само

  2. Анонимен
    #13

    Каква надеждна отбранителна система бе - хахаха. Тез над 100 острова как ги отбраняваш? То не че има и смисъл да го правиш де.... А и на материка са така разположени гърците, че като ги блокираш в 3 точки и приключват. А и войници със следобедна сиеста и всеки втори ден религиозен празник?!?! Да се молят да не ги награбят турчетата, щото псоледните 2 пъти - през 20-те и през 70-те мноо лошо приключи. Ние повече няма да се блъскаме с турците на основния фронт за нема нищо, че после гърчетата да лапат територии. Поне толкоз поумняхме..

  3. Анонимен
    #12

    Гръцкия манталитет е причина за това че в Гърция нищо хубаво не се случва. Гърците много трябва да поработят върху себе си преди да изявяват мераци да влияят на другите. За сега геополитеческата роля на Гърция е деструктивна и на никого не е притрябвала.

  4. Анонимен
    #11

    Вчера Загреб и Любляна поеха "Западните" Балкани към ЕС, сега Гърция "Целите" Балкани, Ние - "Южен поток"!

  5. Анонимен
    #10

    Гладна кокошка, просо сънува. Блъфират ЕС със сближаване със САЩ, само и само да не си върнат борчовете. Но за разлика от ЕС, чичо Сам никога не дава, а само взема, така ще ще останат с пръст в устата.

  6. Анонимен
    #9

    8 -ми малко остана. Гръцките заплати са два пъти по-високи но и цените им са почти два пъти по-високи ( и двете според Евростат) . За сега паритет да видим кои ще излезе пръв на правата ( след кризата) след като у нас заплатите растат ( например за последните 4 години с 45% ), а в Гърция намаляха почти наполовина за последните 5 години ... ха-ха-ха!

  7. Анонимен
    #8

    Ролята на България е да се бори за смъкване на гръцките заплати до българско ниво.

  8. Анонимен
    #7

    бая оръжие закупиха и отчасти и затова щяха да фалират...

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  10. Анонимен
    #5

    Браво на гърците!!! От тях трябва да се учим на всичко, без излишни комплеси.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.