Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нова идея: Пациентът да излиза от болница с фактура за лечението

По ценоразпис на болниците НЗОК започва да прави наново остойностяване на медицинските дейности

10 коментара
Снимка: БГНЕС

Наред с епикризата и останалата бумащина, болниците вече ще трябва да връчват при изписването на пациента (ако е по линия на НЗОК) и фактура колко е излязло лечението му. Около тази идея, лансирана първоначално от здравните синдикати, са се обединили НЗОК и Българският лекарски съюз. Предложението вероятно ще залегне в Националния рамков договор, който трябва да бъде подписан до края на месеца, съобщи управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Глинка Комитов. Във финансовия документ болниците ще трябва да описват всички извършени на пациента манипулации и да бъде калкулирана стойността им, което ще му позволява да се ориентира какво точно му е правено в болницата и колко струва. На здравната каса, която ще получава копие от фактурата, тази информация ще помогне да се ориентира каква част от лечението се поема от клиничната пътека и каква от джоба на пациента.

Комитов посочи, че тази информация ще помогне за реалното остойностяване на медицинските дейности, за които НЗОК плаща.

"Винаги съм казвал, че остойностяването не може да се прави нито в Министерството на здравеопазването, нито в Министерството на финансите. Стойностите трябва да се определят от този, който предлага услугата", заяви Комитов, който при служебното правителство започна отново да се изявява публично, след като при предишния здравен министър Петър Москов избягваше да прави това.

Комитов заяви, че финансовият ресурс трябва да стане адекватен на основния пакет медицински дейности, които НЗОК плаща. Той уточни, че вариантите за това са няколко – или да се намали медицинският пакет, за което едва ли ще се вземе политическо решение, или да започнат да се събират повече средства чрез увеличение на здравната вноска, на процента от БВП за здравеопазване или чрез регламентирана на доплащането от пациентите.

Подуправителят на НЗОК Димитър Петров коментира, че няма кой да остойности по-правилно медицинските дейности от хората, които предлагат медицински услуги на пазара в условия на конкуренция. Така касата ще получи справка колко струва даден вид лечение в отделните по големина и вид болници и ще може да добие представа за средната стойност за лечение.

Така стартира поредният нов опит за остойностяване на медицинските дейности. Само преди три седмици бившият министър на здравеопазването Петър Москов заяви преди напускането на поста, че екипът му е почти готов с остойностяването на медицинските дейности и ще остави свършеното на приемника си. Екипът на Москов дори ползва консултантска помощ по каква методология да се извърши остойностяването и разделянето на здравните пакети.

Служебният зам.-министър на здравоепозването Атанас Кундурджиев заяви във вторник, че новият екип все още се запознава със свършеното от предшествениците му и всичко полезно щяло да се ползва.

Директори на болници не останаха във възторг от новото предложение за издаване фактури, тъй като според тях това е още един документ, който ще са длъжни да издават, вместо да бъдат разтоварени от бумащина.

Семерджиев и БЛС "разпределиха" резерва на НЗОК

Лекарският съюз и служебният здравен министър Илко Семерджиев постигнаха договорка как да бъде разпределен резервът на здравната каса. Това стана на първата им среща по повод преговорите за Националния рамков договор, който предстои да бъде подписан до две седмици.

"Необходимо е да се постигне консенсус в условията на приет закон за бюджета на НЗОК за 2017 г. при заварен дефицит от 124 милиона лева плюс плащания за други осигурителни системи в размер на около 250 милиона лева", посочи Семерджиев.

Той обясни, че с Лекарския съюз са се разбрали 74 млн. лева от резерва на НЗОК да са за нуждите на болничната помощ и още 8 милиона лева за специализираната извънболнична помощ. С остатъка от резерва ще се покриват другите дефицити – за лекарства.

Резервът на НЗОК за тази година е 341 млн. лева, като обичайно всяка година той се разпределя за да покрие недостига по отделните пера.

От Българския лекарски съюз (БЛС) настояват и за увеличение на цените на някои клинични пътеки, но все още не е ясно дали това ще се случи. Същото поискаха в понеделник и представители на частни и общински болници по време на здравна конференция. По информация на председателя на Сдружението на общинските болници Неделчо Тотев 12 общински болници са пред фалит, тъй като приходите им не стигат да покрият дори заплатите на персонала. Той обаче не уточни кои са те.

По-гъвкави бюджети за болниците

В рамковия договор ще залегне още обещаното от Семерджиев по-гъвкаво заплащане за болниците. С Лекарския съюз се обсъжда вариант болниците да разполагат с четиримесечни гъвкави бюджети вместо сегашните фиксирани, като засега няма разчети дали това няма да увеличи още дефицита на НЗОК. Преди ден Семерджиев настоя пред Надзорния съвет на касата за повече контрол над разходите.

Досега болниците разполагаха с твърди бюджети и всичко отчетено над бюджета се считаше за незаконна надлимитна дейност, защото е извън подписания между касата и болницата договор и съответно не се плащаше.

В началото на тази година НЗОК все пак плати на болниците надлимитната дейност за 2016 г., аргументирайки се с това, че системата за пръстова идентификация дава резултат срещу фалшивите хоспитализации, За 2015 година обаче останаха неразплатени 51 млн. лева отчетени от болниците разходи, които те продължават да си искат и водят дела.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #10

    Цените трябва да се определят от независими експерти и пациентски организации, и да се подписват с рамков договор между изпълнител и поръчител, а не от този, който върши услугата. Тогава драстично ще намалеят частните клиники, които са с раздути цени, които сами са си договорили с НЗОК с пари под масата. Ако им отърват новите цени - ще сключат договор, ако не - ще фалират.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  3. [email protected]
    #8

    Най интересното в цялата сага на пръстовия индетификатор,някой ни мислят за доста прости,щом ни убеждават през медиите,че видите ли загубите на парите за болниците се увеличили след въвеждането на индетификатора. Аз незнам как една болница може да отчете загуба,след като някой пациент се чекира.Или просто не могат да ЛЪЖАТ в самата болница,с чекирането,и за това касират загуби?

  4. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #7
  5. Знайко
    #6

    Този въпрос отдавна е решен технологично, но защо ли отговорните лица се правят на улави. Преди доста години СРС ме викна за вещо лице по съдебен спор между Правителствена болница и фирма "Гама Консулт". Запознах се подробно със софтуера, за който имаше спор. Той позволяваше да се оценят всички разходи, направени от болницата за определен пациент (престой, храна, медикаменти, консумативи, изследвания, лекарски и сестрински процедури и пр. и пр.). Оказа се перфектен. Ищецът (болницата) въобще не се яви на делото.

  6. [email protected]
    #5

    Опитват се все повече и повече да си вдигат цените на лечение,даже да започнат да принуждават хората да доплащат,но не вече под масата,а официално.ПО този начин ще имат пълното право да оставят все повече хора да умират,а те да са невинни,защото човека нямал пари да доплати лечението. Доколкото знам това здравеопазване което ни натресе същия този министър на здравеопазването сега,го няма в целия ЕС.Тука е американо-европейско,и всичко в полза на белите престилки,а каквото остане за пациента за лечение,и него искат да откраднат! Просто нямат интерес да вземат пример от другите държави в Европа,няма как да крадат ако го направят!

  7. Ян Иван
    #4

    Крайно време е пациентът не да излиза с фактура, а да го изнасят направо с некролог! Аман от по-по-най-хубава рИформа ала Семерджиев, като оплюем, набедим и премахнем всичко направено досега. РИформа-Трай коньо за зелена трева!

  8. Вътъф
    #3

    От какъв зор те ще казват колко струва? И каква е гаранцията, че това, което пише във фактурата е реално направено? Съвсем трето е какво би трябвало да се направи... Тотален батак.

  9. [email protected]
    #2

    Не мога да разбера,тези некадърници ли са,или крадци,но което и от двете да е все ние ще патим.

  10. fantom
    #1

    "Стойностите трябва да се определят от този, който предлага услугата", заяви Комитов," Много странен принцип. Например, за поставяне на една инжекция - 50 лв., за една пломба - 120 лв и т.н. А кой плаща? Парите минават през здравната каса, но не са нейни, а наши. А лекарското съсловие все повече се развращава и корумпира.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.