Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нова идея за болничните: Фирмата поема 15 дни годишно

Правителството предлага и личният лекар да може да дава само седем дни за лечение

11 коментара
Бисер Петков, сн. БГНЕС

Работодателите да плащат не повече от 15 дни болнични в годината, а личните лекари да имат право да издават болнични само за седем дни, а не както е в момента – до 14 дни. Това ще предложи правителството на обсъждане на Национален съвет за тристранно сътрудничество, съобщи социалният министър Бисер Петков пред БНТ в сряда.

Тези нови мерки срещу фалшивите болни трябва да заменят предизвикалата остри спорове и социално напрежение идея на управляващата коалиция първият ден по болест да е за сметка на работещия, което в крайна сметка премиерът Бойко |Борисов отмени.

"Нека да оставим темата на един широк разговор и аз съм сигурен, че този път тя няма да се остави така в безвремието. А ще се намери решение, което да бъде подкрепено от всички и да бъде приведено в действие", коментира Петков.

Според него идеята джипитата да имат право да издават само седем дни болничен се подкрепяла от лекарските среди. Не стана ясно обаче дали при нужда от по-дълго лечение решенията ще се вземат то ТЕЛК, както е сега ако се надхвърлят 14-те дни. 

Още не е ясно кога ще се събере Тристранката заради болничните, но синдикатите направиха свое предложение работодателите да плащат не три дни, както е в момента, а първите пет, което със сигурност няма да се хареса на бизнеса.

Националната агенция по приходите събира вноските по болест, здравните инспекции контролират издаването на болничните листи, а НОИ ги плаща - това прави контролът неефективен, смята председателят на парламентарната социална комисия Хасан Адемов. Според него ако НОИ има възможности за контрол, нещата може да се развият в друга посока.

Бисер Петков обаче опонира, че и сега НОИ осъществява контрол върху издадените болнични листове и е една от институциите, които имат право да ги обжалват. "Явно трябва по-добре да се координират контролните механизми, така че да бъдат по-ефективни", смята той.

Според омбудсмана Диана Ковачева обаче трябва да има механизъм за контрол и от страна на работодателя. По думите ѝ е необходимо да може да се следи и дали се спазва режимът предписан в болничния лист.

Работодателите също настояват за работещи мерки за справяне с фалшивите болнични.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #11
    Отговор на коментар #9

    Ами отсъстващите по болест са си платили на НОИ осигуровка за такъв риск. Обаче НОИ не изпълнява своята част от договора. Обаче как точно работещите плащат на болнит, нещо не ми е ясно. Я да поизясниш.

  2. Pavlova
    #10

    То с това решение тежестта върху работодателите се увеличава. Това значи, че при досегашния режим един работник трябва пет пъти да излезе в болнични , за да достигне 15 дни платени от работодателя. При по-малко излиза, че НОЙ пак е на далавера.

  3. tim
    #9

    Мисля, че няма развита държава, в която така фриволно да се раздават болнични като в България. Това трябва да се оправи. В крайна сметка, за отсъстващите по болест плащат тези кито са на работа.

  4. Pavlova
    #8

    Поредният идиотизъм. Остава и фирмите да почнат да правят отчисления за болничните за своя сметка. И от къде накъде ще орязват 14- те дена. ПЛАЩАМЕ на Държавата, тя е длъжна да си реформира институциите така че даси вършат работата. Ей, хич не й плащаме малко.

  5. pepe
    #7

    Прави ми впечатление, че новият омбудсман от ГЕРБ вече работи за работодателите, вместо за гражданите и обществото, каквато му е работата.

  6. lindentown
    #6

    Има обаче една особеност. Да, плащат ти например до 15 дни платени болнични за календарна година. Обаче ако отсъстваш по болест повече от 2 поредни дни, искат медицинско удостоверение от лекар. А точно такива удостоверения лекарите в Северна Америка не дават под път и над път. Иначе до 2 дни отсъствие никой не ти иска нищо - просто казваш, че си болен. Обаче ако се натрупат до 7 отсъствия без медицинско свидетелство, те вкарват в предупредителен лист. Ако отсъствията без медицинска бележка станат 8 или 9, следващата година губиш правото на отсъствия по болест без медицинска бележка.

  7. lindentown
    #5
    Отговор на коментар #3

    Ами така е и в САЩ и Канада. Плащат ти до 10 или 15 дни платени болнични. Moжеш да ги взимаш и когато не си болен Ако се разболееп по-сериозно и лежиш по болници, влиза друга мярка - т.н. long term disability, които се плащат 70%. Някои компании например плащат 10 дни болнични и 5 дни т.н. AL ( administrative leave).

  8. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #4
  9. mediaman
    #3

    Поредната ялова идея. Мислете най-накаря с тези глави. КОНТРОЛЪТ глу.пако!

  10. Бивши комунисти НЯМА!
    #2

    аре вземете свършете нещо бе!! Лидер по смърт с най-ниско качество на здравеопазването, най-много инфаркти, най-много аборти, най-много онкологични, рекордно мръсен въздух, липса на контрол в сферата на здравеопазване ТЕ СЕ ЗАНИМАВАТ С БОЛНИЧНИ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.