Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нова ИТ програма бори недостига на програмисти

2 коментара
Димитър Манчев, Никола Вълчанов и проф. Мирослав Гълъбов (отляво надясно) при представянето на програмата.

Нова бакалавърска програма – "Софтуерно инженерство" във Великотърновския университет (ВТУ) "Св. Кирил и Методий", ще се бори с недостига на програмисти за нуждите на трудовия пазар. Това стана ясно от изказване на Димитър Манчев, управляващ директор на ИТ компанията "Програмиста" (Programista), която ще участва в програмата заедно с ВТУ.

В момента по данни на сектора на трудовия пазар у нас липсват около 20 000 програмисти.

"Много ИТ компании у нас са недоволни от качеството на обучението в университетите в България. Ние не сме от тях. Ние смятаме да подпомогнем образователната система и да дадем шанс на млади хора, които завършват, да влязат с летящ старт в ИТ индустрията", каза Манчев.

Компанията му има научен екип, който заедно с преподавателите във Факултета по математика и информатика на ВТУ, ще участва във воденето на лекциите и упражненията на студентите. Programista ще финансира преподавателската дейност на своите лектори, а също и ремонта и оборудването на две зали във факултета.

"Образованието по "Информационни технологии" не е отговорност само на държавата. Ние също ще инвестираме в него и целта ни е с бакалавърската програма във ВТУ да осигурим първокласно образование по ИТ на национално ниво", заяви Никола Вълчанов, технически директор на Programista и главен асистент по ИТ.

Според Вълчанов образованието в България не е на лошо ниво, но по традиция е силно теоретично ориентирано. Според него през първите две години в университета трябва да се заложи на "ударна доза практика", така че студентите да се научат сами да пишат приложения, за да могат след това да разберат теоретичните концепции. Затова в програмата през първите две години се залага силно върху практиката и техническото ноу-хау, а след това превесът е върху теорията.

По думите на Вълчанов програмата ще бъде най-полезна за онези 70% от студентския поток, които в момента се губят в образователния процес заради недостатъчно елегантния начин, по който са разпределени теорията и практиката.

"Вместо да създава частни академии, бизнесът трябва да се стреми да си партнира със съществуващите университети, за да споделя опит и знания от първа ръка със студентите и да ги запознава с най-актуалните тенденции в сектора", смята Вълчанов.

"Тази есен ще приемем първите студенти в новата специалност. Интересът е много голям. Образователното министерство ни отпусна 20 места, но ние можем да приемем 160 студенти, защото това е приоритетна специалност и за всеки над първите 20 ще получим по 2000 лв. допълнително от държавата", посочи деканът на Факултета по математика и информатика във ВТУ проф. Мирослав Гълъбов.

По думите му бъдещите кадри за ИТ индустрията ще се обучават във всички ключови дисциплини, нужни за работа в сектора – програмиране, процеди при разработка на софтуер, операционни системи, мрежи, виртуална реалност и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  2. така че студентите да се научат сами да пишат приложения, за да могат след това да разберат теоретичните концепции-ако практиката може добре без теория, то КОЙ освен преподавателите в университета има нужда от нея?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.