Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нова комисия поема цялата лекарствена политика

11 коментара
Нова комисия поема цялата лекарствена политика

Нова комисия, която ще наследи сегашната Изпълнителна агенция по лекарствата, ще поеме занапред цялата лекарствена политика, включително ще определя кои лекарства ще се плащат от НЗОК и държавата и на какви цени. Това предвиждат проектопромени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, публикувани на сайта на здравното министерство. Новият орган ще се казва Държавна комисия по лекарствените продукти и медицинските изделия (ДКЛПМИ) и ще бъде към Министерския съвет. Комисията ще обедини дейности, които сега се извършват от няколко различни органа и след създаването ѝ те ще бъдат закрити.

Комисията ще издава разрешения за производство на лекарства, за внос, търговия на едро и дребно с медикаменти, за провеждане на клинични изпитвания на лекарствени продукти и др. Освен това тя ще извършва оценка на качеството, ефикасността и безопасността на лекарствените продукти във връзка с разрешаването им за употреба. Комисията ще съгласува инвестиционните проекти за строителство на нови или преустройство на съществуващи обекти, свързани с производството на лекарствени продукти. Дарения на лекарствени продукти от фармацевтичните фирми ще се правят само след след получаване на съгласие от страна на държавната комисия.

Да се закрият досега съществуващите институции, занимаващи се с лекарствената политика, и всички възможни дейности да бъдат обединени под шапката на една агенция е предложение на ДСБ, което беше включено в пакет от антикризисни предложения в здравеопазването през май. Целта е постигане на по-голяма ефективност и координирани действия в тази област. Има обаче и противници на тази теза, според които съсредоточаването на цялата власт в едно ведомство, особено в сфера като лекарствената политика, където се преплитат множество интереси, крие голям корупционен потенциал.

От друга страна от НЗОК се оплакват, че при съставянето на списъка и определянето на нива на реимбурсация не се отчита с какъв финансов ресурс разполага касата, която в крайна сметка ги плаща.

Предвижда се от средата на следващата година новият орган да започне да определя кои лекарства ще са в позитивния лекарствен списък и на какви цени. Дотогава тази дейност ще се изпълнява от сега съществуващите две комисии – по позитивия списък и по цените. Как и при какви условия ще се правят промени в списъка и ще се изключват лекарства от него ще бъде регламентирано с наредба. Това може да става по предложение на здравната каса и министерството.

Медикаментите в позитивния лекарствен списък ще се подбират от комисията съобразно "доказателства за ефикасност, терапевтична ефективност, безопасност и анализ на фармако-икономически показатели".

Новата комисия ще се ръководи от председател и ще има четири члена, от които най-малко трима ще са лекари или магистър-фармацевти, един юрист и един икономист. Всички те трябва да със стаж по специалността не по-малко от 5 години. Председателят и членовете на държавната комисия се назначават от Министерския съвет по предложение на министъра на здравеопазването за срок от пет години. Освен това комисията ще има обща и специализирана администрация.

Разширява се кръгът от заведения, които извършват клинични изпитвания

С промените в закона се предлага да се разшири кръгът на лечебните заведения, които извършват клинични изпитвания. Освен в болници, центрове за психично здраве, центрове за кожно-венерически заболявания, комплексни онкологични центрове и диагностично-консултативни центрове, както досега, изпитвания ще могат да се извършват и в амбулатории за специализирана медицинска помощ, дентални центрове и диализни центрове.

Ръководителят на лечебното заведение, в което ще се провежда клинично изпитване на лекарствен продукт, определя цени на дейностите, свързани с изпитването, които лечебното заведение ще предоставя, изготвени по ред и методика, определени от министъра на здравеопазването. За да извършват клинични изпитвания заведенията трябва да имат много добра акредитационна оценка.

Помощник-фармацевтите ще отпускат сами лекарства без рецепта

Предлага се да бъдат уеднаквени функциите, които се осъществяват от помощник-фармацевтите в аптека, ръководена от магистър-фармацевт, и в аптека ръководена от помощник-фармацевт. При сега действащата уредба помощник-фармацевт, работещ в аптека, ръководена от магистър по фармация, не може да продава самостоятелно лекарствени продукти, отпускани без лекарско предписание.

Едновременно с това, когато същата дейност се извършва в населено място, в което е разкрита аптека ръководена от помощник-фармацевт, продажбата на този вид продукти се извършва само от помощник-фармацевти, без да е налице контрол от страна на магистър-фармацевт. Затова сега изискването за контрол от магистър-фармацевт при отпускането на лекарства без лекарско предписание отпада.

Предлага се режимът по издаване на удостоверения за откриване на дрогерия да премине към съответните Регионални инспекции по контрол и опазване на общественото здраве. Сега регистрацията им става в Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ). Тази промяна има за цел да се улесни разкриването на дрогерии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ганий
    #12

    Гениално - покрай тез комисии ще се занули безработицата на безхаберниците...

  2. питащ
    #11

    Да кажат първо какво става с Емил Райнов. Ще пенесе ли някаква отговорност за свършеното от него? После да кажат защо са тези напъни на Анна-Мария Борисова по отношение на лекарствената политика и клиничните изпитвания и трето да кажат дали като го направят това ще се краде по-малко от обществения ресурс или просто подкупите занапред ще се дават само на едно място.

  3. И.Иванов, Швеция
    #10

    "Нова комисия, която ще наследи сегашната Изпълнителна агенция по лекарствата, ще поеме занапред цялата лекарствена политика, включително ще определя кои лекарства ще се плащат от НЗОК и държавата и на какви цени.... Новият орган ще се казва Държавна комисия по лекарствените продукти и медицинските изделия (ДКЛПМИ) и ще бъде към Министерския съвет."Могат ли комуняги-милиционери да търпят относително независима от министри-политиканти на власт агенция ! Искат си "Вся власть - советов !" обратно в Министерския съвет, та корупцията и келепирът да са им под ръка пряко в министърските им ръце за лична и партийна употреба !

  4. майкъл
    #9

    ДЕМОНОПОЛИЗИРАМЕ касата- защото тогава нещата НАИСТИНА ще си дойда на място, както във всеки нормален пазар. И парите ще стигат, най-вероятно. Но нашите НЕОТОТАЛИТАРИСТИ не искат да изпуснат КОКАЛА, тоест да се разпореждат ДЕБЕЛАШКИ с НАШИТЕ ПАРИ!

  5. специалист
    #8

    Вместо да направят ИАЛ компетентна и независима администрация която да взема научни решения, ще правят комисия от 5 дущи която ще е политически орган и ще взема политически решения - това ако не е абсурдно и с висок риск от корупция. Все едно проедложението е направено от Емил Райнов - не мога да повярвам....

  6. Nik
    #7

    Поредната дивотия.Или поредното уреждане на наши хора.

  7. AA
    #6

    Drug Administration, za da e v ton s novia bulgarski ezik

  8. PT
    #5

    та чак "Дарения на лекарствени продукти от фармацевтичните фирми ще се правят само след след получаване на съгласие от страна на държавната комисия" - разбирай след клинично изпитване/изпробване - да каже г-жа А-М Борисова!?

  9. Станислав Янев
    #4

    Нов опит всичко в тази държава да става с благословията на г-н Борисов. При това, като се слагат под една шапка несъвместими отговорности: новата комисия, хем ще регистрира, хем ще следи пазара, ще отговаря за цените, а даже ще изземе функции и на "независимата" НЗОК да реимбурсира. Редица важни въпроси от лекарствената политика на една държава се решават от учените й. За 20 години за съжаление тяхното мнение все повече се неглижира. ИАЛ от работещ научен институт се превърна в подложена на масирани

  10. разочарован
    #2

    През 1995 Европа даде пари да се преструктурира фармацията е нас. Тогава една храбра и млада жена направи чудеса - превърна ДИКЛС в модерна администрация. Всичко стана с пари по ФАР. Министъра на цздравеопазването на Костов прогони тази жена, тя отиде за 10-на години в Брюксел. Чух че преди 2005 год. се върнала в Б. И по съвет отвън пак са я сложили директор на въпросната Агенция. Казват че била все така честна и умна жена - започнала да чисти администрацията, задръстена от некадърници и корумпирани

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.