Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нова надежда: Сладък пелин и кафе помагат при Covid-19

7 коментара
Нова надежда: Сладък пелин и кафе помагат при Covid-19

Според германски учени популярна билка може би помага и при коронавирус. Поне това сочат резултатите от тестове, проведени в лаборатории. Сега започват и клиничните изследвания, съобщава в понеделник Дойче веле.

Едногодишният пелин, наричан още сладък пелин (Artemisia annua), е познат отдавна с лечебните си свойства. Вече от над 20 години екстракт от билката се използва за производството на лекарство срещу малария. Става дума за съставката артемизинин. Твърди се, че сладкият пелин помага и при лечението на хора, болни от рак.

Сега учени от института "Макс Планк" в Потсдам и химикът Кери Гилмор са изследвали свойствата на сладкия пелин в битката срещу Covid-19. В проучването са участвали и вирусолози от Свободния университет в Берлин.

Целта на учените е била да разберат дали и как екстракти от сладкия пелин - чист артемизинин, сходни деривати или различни смеси - действат срещу коронавируса.

Резултатите изненадват учените: екстракти от сладкия пелин действително се оказват активни срещу SARS-CoV-2. При листата на сладкия пелин най-силната антивирусна активност е отчетена при тинктура с абсолютен етанол или дестилирана вода.

Тази антивирусна активност на екстракта се оказва още по-силна при добавяне на кафе.

"Бях изненадан, че тинктурите с артемизинин функционират доста по-добре от чистите деривати, както и от факта, че добавянето на кафе повишава активността", казва Клаус Остерридер, професор по вирусология в Свободния университет в Берлин. Именно той е провеждал тестовете по активността на съставката артемизинин срещу Covid-19.

Още от края на април в Мадагаскар говорят за напитка чудо, която уж помагала при лечението на Covid-19. Растителната смес се продава под името "Covid Organics" - не само в Мадагаскар. Напитката също съдържа екстракти от растението сладък пелин. Все още обаче няма научни доказателства за действието ѝ. Затова и Световната здравна организация предупреждава да не се приема като средство срещу коронавируса.

Артемизининът е основната съставка на комбинираната терапия срещу малария, при която са отчетени само малко или дори никакви странични въздействия. Всяка година милиони възрастни и деца, болни от малария, биват лекувани с препарата.

Активната съставка артемизинин е открита при извличане от сладкия пелин през 1972 година от китайската химичка и фармацевтка Ту Йоуйоу. През 2015 година тя получава Нобеловата награда за медицина.

В медицинския център на университета в Кентъки сега започват клинични изследвания на чайове и кафе, съдържащи сладък пелин. Същевременно се провеждат и клинични изследвания на друг дериват на сладкия пелин - артесунат, също използван за лечение на малария.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Контрапункт
    #7
    Отговор на коментар #3

    Прави се..... И нагарча! Особено белия пелин (вино). Подтърждавам от собствен опит ;) Също така, отдавна е извесно по наште земи, че пелина помаха и срещу рак и срещ диабет и други такива тъпотии.... ама нема да им отваряме очита не немците! Те са се хванали за т.нар. сладък пелин, за синтесирането на който един китайски учен получи Нобелова награда преди години.... Бе, нека си мислят, че са хванали Господ за шлифера! :)))

  2. Владимир Павлов
    #6
    Отговор на коментар #4

    Отлична забележка! "Абсолютен етанол"??? Най-"абсолютният" е 98% ЧЗА(чист за анализ)по Мерк. А с добавяне на "дестлирана вода" в съотношение 2.5 към 1 и подходяща есенция се превръща във водка. И едно кафенце след това. Кеф!!!

  3. Dr. Web Browsing
    #5
    Отговор на коментар #4

    Зависи от това дали въпросния "журналюга" и пък някой друг "завършен философ" от кои е в българския политически живот - дали е срещу властта или пък е с властта - те всичко могат да докажат (само "стой че гледай", казано на чист български език), в това число и за ... сладкия живот... и т.н. А не се ли досещате, че някои електронни сайтове в българското интернет пространство, дотам низко са паднали, просто си правят (пак на ваш гръб, естествено, за да се спази "българския принцип") своя медиен пиар, без изобщо ни най-малко да ги е еня какво е вашето мнение по дадения въпрос?

  4. Димитър Мавров
    #4

    Някой"ЖУРНАЛЮГА" може ли да дефинира термина "тинктура с "абсолютен етанол"" и "дестилирана "вода? Аз не съм чувал за 100% етилов спирт.

  5. Miau
    #3

    Не се ли прави в България вино от пелин? Не знам, сладък ли е, малко нагарча...

  6. Miau
    #2
    Отговор на коментар #1

    А ако между сутрешния и вечерния секс се отиде на дискотека, резултатът а още по-сигурен.

  7. Dim
    #1

    Секс!!! Сутрин и вечер, седем дни в седмицата БЕЗ МАСКИ. Гарантирано! "Маските са за да мълчите, а не за да ви пазят!“

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.