Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нова версия: Офицери-заговорници пречели на турската офанзива в Сирия

Защо и срещу кого воюва Турция в Сирия

1 коментар

Турското правителство е планирало повече от година изпращането на сухопътни войски в Сирия, но е срещало отпора на офицери от армията, които миналия месец са участвали в неуспешния опит за сваляне на властта, пишат в петък американските вестници "Вашингтон пост" и "Ню Йорк таймс", като се позовават на думите на високопоставен турски представител.

Версията, че офицери – заговорници са се противопоставяли на плановете за навлизане в Сирия, вероятно обяснява защо Ердоган неохотно е изпълнявал исканията на Вашингтон, който от дълго време настоява Турция да поеме по-активна роля в борбата с "Ислямска държава", пише "Вашингтон пост".

Турски служител, пожелал анонимност, е казал, че планираното настъпление в Джераблус щяло да започне още през юни 2015 г., но някои командири в турската армия усърдно се стараели да осуетят плановете на правителството за борба с "Ислямска държава". Те търсели различни оправдания, като например това, че армията няма достатъчно възможности и е твърде ангажирана с военни действия вътре в Турция.

Няколко от най-отявлените противници на вкарването на войски в Сирия впоследствие взеха участие в опита за преврат, казва източникът, като по-специално посочва името на ръководителя на турските специални части Самих Терзи, който в нощта на пуча се опита да завземе щаба на командването на специалните части и бе убит в престрелка.

Турските специални части станаха основната сила в предприетата тази сряда операция в Сирия. "Ислямска държава" не оказа съпротива и Джераблус бе завзет за няколко часа.

САЩ поддържаха турската операция по въздух и с помощта на военни съветници. Турският представител посочва още, че сухопътното настъпление е станало възможно благодарение на неотдавнашното затопляне на отношения между Анкара и Москва и сега за пръв път от ноември м.г. (когато Турция свали руски бомбардировач) турската военна авиация е могла да лети над Сирия.

Сега турската войска успешно прочиства граничния район от бойци на "Ислямска държава", а също така не позволява на кюрдските бунтовници да завземат по-голяма територия, каквато е една от първостепенните цели на Турция в тази операция, пише "Ню Йорк таймс".

Събитията от последната седмица показват, че Ердоган е укрепил оперативния контрол над въоръжените сили. Наскоро бяха премахнати и други фактори, които възпрепятстваха стремежите на Турция в Сирия. Раздорът с Русия бе прекратен, а САЩ се съгласиха да поддържат турското нашествие, пише изданието.

Изпращането на танкове в Сирия стана повратен момент в политиката на Турция

Изпращането на турски танкове в Сирия стана повратен момент в политиката на Турция, но е трудно е да се предвиди дали безпрецедентната военна операция ще промени динамиката на многочислените конфликти, които практически обхванаха целия район и превърнаха в ад живота на местното население.

Повечето западни коментатори обаче са единодушни, че турското нашествие в Сирия би било невъзможно без съгласието на Москва и че основната мишена на Турция са кюрдите, а не толкова екстремистите от "Ислямска държава".

Експертът по Сирия Гюнтер Майер заявява пред швейцарския в. "Тагесанцайгер", че това е първият път, когато Турция използва сухопътни сили в сирийския конфликт. Досега оглавяваната от САЩ коалиция срещу "Ислямска държава" (ИД) се ограничаваше с въздушни удари и артилерийски обстрел.

Турската военна операция бе предприета след неотдавнашния атентат в Газиантеп и обстрела на турски гранични селища от формирования на ИД. Тогава турският президент Ердоган обеща да "приключи със заплахата, идваща от терористите".

Приоритет на Анкара е да не допусне кюрдски автономен регион до границата си

Но за Ердоган терористи се явяват като ИД, така и кюрдските отряди за народна самоотбрана (YPG), отбелязва Майер. И първостепенната цел на Турция е да не допусне създаването на автономно кюрдско образувание до южната ѝ граница. Борбата с ИД е по-скоро второстепенна цел.

Експертът напомня, че по-рано Турция е правила всичко възможно да подпомага ИД. Джихадисти и оръжие проникваха до ИД при бездействието и със знанието на турските специални служби. Нещо повече, турското правителство допусна контрабандата на петрол, както и лечението на ранени ислямисти в крайгранична болница. Още тогава Турция бе заинтересована ИД да получи контрол над кюрдските територии в северната част на Сирия.

Макар че Турция провежда настоящата операция с помощта на американските военновъздушни сили, нейна приоритетна задача – отчитайки отслабването на напрежението в отношенията ѝ с Русия и опитите за контакт със сирийския президент – си остава желанието за ограничаване на териториалните амбиции на сирийските кюрди, които обаче се ползват с подкрепата на САЩ в борбата с ИД, отбелязва британският в. "Гардиан".

Затоплянето на отношенията с Русия разчисти пътя за сухопътната офанзива

Германският в. "Тагесшпигел" напомня, че правителството на Ердоган години наред демонизираше Башар Асад с надежда да го свали от власт. Днес Анкара коригира своята позиция в съответствие с курса на Вашингтон и Москва. Извинявайки се за сваления руски бомбардировач, Ердоган разчисти пътя за военна операция на Турция в Сирия. Без нормализиране на отношенията с Путин, турската армия едва ли би избегнала риска да бъде атакувана от Русия по въздух, пише германското издание.

Анкара се опитва изтласка "Ислямска държава" от граничната зона между Джераблус и Азез и да разположи там формирования на Свободната сирийска армия. Турция планира да предотврати обединение на контролираните от кюрдските бунтовници от YPG и PYD райони и да получи контрол над по-голямата част от турско-сирийската граница.

Плановете на САЩ не включват действията на Турция срещу кюрдите, като Вашингтон се опитва да направи присъствието на кюрдската партия "Демократичен съюз" (PYD) в граничните райони незабележимо. Възможно е PYD да получи град Хасак като "последен подарък" в замяна на отказ от по-нататъшно разширяване на влиянието си в Сирия, отбелязва "Тагесшпигел".

Френският в. "Фигаро" пише, че турската военна операция срещу "Ислямска държава" е повод за борба срещу кюрдите.

Джераблус всъщност се намира на територията на ИД, заклещен между два кюрдски района - Африн и Кобани. Кюрдите напреднаха в битката срещу ИД и биха искали да обединят двата района. Досега режимът в Дамаск се отнасяше сравнително неутрално към сирийските кюрди, при условие, че не го нападат. Сега обаче Асад също не иска сирийските кюрди да станат прекалено влиятелни и това е гледната точка, споделяна също от Ердоган.

Турция задълбочава многостранния конфликт, чийто изход все така не се вижда

"Гардиан" коментира, че и без това сложната ситуация в Близкия Изток става още по-заплетена. В Сирия вървят едновременно няколко военни конфликта, участниците в които често заявяват общи цели, но в действителност преследват свои собствени конкретни планове.

Турция е част от коалиция, която воюва с ИД, но заедно това иска да воюва и срещу кюрдите в Сирия. Сега вече не желае да действа в няколко направления, а само да защити своите граници.

Русия твърди, че военната ѝ операция в Сирия е насочена срещу ИД, но всъщност тя твърде успешно поддържа режима на Асад. Сирийските кюрдски бунтовници са привлечени от САЩ в битката срещу ИД, но тяхната основна цел си остава създаването на собствен автономен регион.

Воюващите срещу сирийския президент Асад бунтовници от самото начало искаха да се избавят от неговата диктатура, но все по-често сътрудничат с радикални ислямистки групировки, основно поради отсъствие на други алтернативи.

САЩ са приели като основен приоритет бомбардировките по позиции на ИД, но в същото време правят малко да разрешаване на сирийската криза, което на свой ред е в полза на ИД.

Навлизайки с бронирана военна техника в Сирия, Турция задълбочава многостранния конфликт, чийто изход все така не се вижда, заключава "Гардиан".

Турското настъпление в Сирия ще промени хода на войната в полза на САЩ

Настъплението на Турция в Сирия ще промени хода на войната срещу екстремистките групировки в полза на Вашингтон, твърди експертът по Близкия Изток Файсал Итани от "Атлантическия съвет". Тази военна операция може да сложи началото на нова епоха на взаимодействие между САЩ и Турция в Сирия, пише той във "Форин полиси".

Вярно е, че мотивите на Анкара в Сирия не съвпадат изцяло с тези на Вашингтон и са в пряко противоречие с целите на кюрдската партия "Демократичен съюз" (PYD), която е съюзник на САЩ. Това може да задълбочи напрежението между Турция и PYD в краткосрочна перспектива. Турция, в качеството си на пълноценен партньор в борбата с ИД, предоставя на Вашингтон повече лостове за влияние върху кюрдските му съюзници. Операцията в Джераблус може да заложи основите на толкова необходимото сътрудничество между САЩ и Турция, да укрепи баланса на влияние на арабите и кюрдите в Северна Сирия и да усили значително борбата с ИД, смята експертът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. безпартийна
    #1

    Много сложно и заплетено. От всичко това разбрах, че Русия не се бори с ИД, а с бунтовниците срещу Асад, Турция не се бори с ИД, а с кюрдите, САЩ не знам с кого се борят, и останаха само кюрдите, които се борят с ИД. Дайте най-сетне автономия на кюрдите, заслужават си го.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.