Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новата българска бежанска квота - между 1500 и 2172

Разселените в ЕС няма да имат правото на пътуване в Европа

7 коментара
Новата българска бежанска квота - между 1500 и 2172

Според новите предложения на Европейската комисия за бежански квоти от България ще се очаква да приеме 1500 души. Това е повече от първоначалните планове, но същевременно българската квота, естествено, е сред най-малките в съюза, твърди вестник "Монд" в понеделник. Според информация на агенция Ройтерс обаче България трябва да приеме 2172 души.

Двете медии публикуват, позовавайки се на неназовани европейски източници, нови подробности от плана на комисията за разпределение бежанци, който се очаква да бъде представен от Жан-Клод Юнкер пред Европейския парламент на 9 септември.

Преди четири месеца Европейската комисия предложи на страните от ЕС да приемат 40 хиляди бежанци, настанени към този момент в Италия и Гърция, за да бъде облекчено бремето на тези две държави. Този план така и не бе приет и не бе приведен в действие. На фона на нарасналия мигрантски приток ЕК предвижда сега в Европейския съюз да бъдат разселени още 120 000 бежанци, намиращи се в Италия, Гърция и Унгария, или общо 160 000 души.

Бройката от 160 000 бежанци ще включва 66 400, пристигнали в Гърция, 54 000, пристигнали в Унгария, и 39 600, пристигнали в Италия.

Предвижда се бежанците да бъдат разпределени според формула, наречена "разпределителен ключ", при която приемането на бежанците се определя на 40 процента от националния доход на приемащата страна, на 40 процента от населението, на 10 процента от нивото на безработицата и на 10 процента от броя на бежанците, които съответната държава е настанила преди тазгодишната криза, твърди Ройтерс.

Великобритания, Ирландия и Дания не участват в политиката на ЕС за убежището. Ирландия доброволно пожела да приеме 600 човека съгласно предишната схема за преразпределение на 40 000 кандидати за убежище.

Великобритания ще приеме до 20 000 сирийски бежанци през следващите пет години, обяви днес премиерът Дейвид Камерън. Бежанците, които ще бъдат разселени във Великобритания, обаче ще дойдат директно от лагери в съседни на Сирия държави, а не от страни в ЕС.

Германия ще задели допълнителни 6 млрд. евро за справяне с бежанците

Германският канцлер Ангела Меркел обяви план за допълнителни разходи от 6 млрд. евро за бежанците през следващата година. В понеделник тя заяви, че Германия ще добави 3 млрд. евро към федералния бюджет, а още 3 млрд. евро ще бъдат заделени за провинциите и общините, за да се справят с най-голямата бежанска криза от Втората световна война насам.

Меркел каза, че не е напълно неприемливо Германия да изхарчи допълнително общо 10 млрд. евро през следващата година, за да посрещне имигрантския поток.

Още

Британският премиер направи това изявление на фона на засилващия се обществен натиск в страната правителството да помогне на сирийските бежанци. Миналата седмица Камерън обеща Великобритания да приеме хора, бягащи от гражданската война в Сирия, след като снимката на тригодишно мъртво сирийско кюрдско момченце на плаж в Турция предизвика вълна от съчувствие сред британците.

Същевременно говорител на ЕК съобщи в понеделник и за намерението на комисията на разселените имигранти да бъде забранено да пътуват в Шенгенското простарнство. Преди това те няма да имат и правото да избират в коя страна да бъдат преместени.

Българската квота

Според новите предложения на ЕК България ще трябва да приеме по 2-ма бежанци на 10 000 души от населението. По този показател тя е на едно от последните места в ЕС заедно с Румъния, Полша, Литва и Кипър и съответно квотата ѝ ще е една от най-малките. Става дума за 1500 души през следващите две години според публикацията на "Монд".

Ако тази бройка се потвърди, тя ще е по-висока от първите планове на ЕК от май, които в крайна сметка не бяха приети. Тогава Европейската комисия предложи България да приеме 572 имигранти, включително сирийци и еритрейци, приети в Италия (343) и Гърция (229).

Ройтерс, като се позова на европейски източник, твърди, че според новите бежански квоти България трябва да приеме 2172 души. Тази бройка включва 572-те бежанци, предложени през май, плюс още 1600 сега.

Най-много бежанци ще приемат Германия и Франция

Европейската комисия ще предложи на Германия и на Франция да приемат през следващите две години съответно 31 443 и 24 031 бежанци, за да облекчат трите най-тежко засегнати от миграционната криза европейски страни Италия, Гърция и Унгария, твърди "Монд".

На пресконференция в Париж френският президент Франсоа Оланд потвърди именно тази бройка за своята страна. Той изрази увереност, че ЕС ще успее да овладее миграционната криза и каза, че ще предложи в Париж да се проведе международна конференция по проблема за бежанците.

Според Ройтерс обаче, новият пакет от национални квоти за преразпределяне на бежанци предвижда Германия да приеме над 40 000, а Франция - 30 000.

На пресконференция в Берлин пък канцлерката Ангела Меркел заяви, че Германия "ще се промени" от масивния приток на мигранти, но обеща да работи, за да може промените да бъдат положителни, което според нея е възможно. Говорейки за "емоционално разтърсващия уикенд", когато в Германия пристигнаха около 20 000 бежанци, канцлерката изрази задоволството си, че "Германия е станала страна, с която хората свързват надеждите си. Това е много ценно, ако погледнем историята си". Тя подчерта, че Германия ще даде защита на тези, които се нуждаят от нея, но тези, които нямат шанс за получаване на убежище, ще трябва да се върнат бързо по домовете си, отбелязва Асошиейтед прес.

Изразявайки още веднъж убеждението си, че Германия ще може да посрещне и интегрира пристигащите с хиляди бежанци, Меркел призова за усилия от страна на ЕС. "Няма да се справим без европейска солидарност", подчерта тя. "Германия, Австрия и Швеция не могат да бъдат единствените страни, приемащи бежанци", добави на същата пресконференция вицеканцлерът и министър на икономиката Зигмар Габриел от ГСДП. "Не може някои страни да казват: "Нямаме нищо общо с това", заяви и Меркел. Тя обаче изрази надежда, че ситуацията ще се промени.

Според вчерашна информация на германския “Франкфуртер Зонтагсцайтунг” обаче, потвърдена от днес и от британския "Файненшъл таймс", ЕК обсъжда предложение, което ще даде възможност на някои страни от Европейския съюз да се "откупят" като платят пари, за да не участват временно в квотната система за прием на бежанци. Тези правителства ще трябва освен това да изтъкнат обективни причини защо не искат да се включат. Такъв пример е желанието на Полша да приеме голям брой бежанци от Украйна, ако конфликтът там се утежни, допълва британският вестник. По информация на Ройтерс, позоваваща се на служители на ЕС, Подобно изключване от системата ще бъде ограничено до една година, а плащането ще се равнява на 0,002 процента от брутния вътрешен продукт на държавата. Например за Полша това ще означава по-малко от 10 милиона евро.

Меркел, Габриел и Хорст Зеехофер, председател на третата партия от управляващата коалиция, Християнсоциалния съюз, се споразумяха през нощта за нов финансов пакет от 6 милиарда евро за приемането и интеграцията на бежанците. От тях 3 милиарда евро ще бъдат дадени на местните и регионални власти. Берлин иска и да ускори процедурите за разглеждане на молбите за убежище, да преразгледа системата за парични помощи на искащите убежище и да насочи средствата, предвидени за помощи, към предотвратяване на миграцията. Правителството се надява до края на месеца да представи за обсъждане съответните закони, които да бъдат приети през октомври.

Ограничения за разселените имигранти

Бежанците, пристигнали досега в Италия, Гърция и Унгария, които ще бъдат разселени в други държави от ЕС, няма да имат правото да пътуват в Шенгенското пространство. Това съобщи в понеделник говорителят на Европейската комисия Наташа Берто, цитирана от БТА.

Освен това разселените няма да имат право сами да избират къде да бъдат преместени. От всички тях ще бъдат взимани отпечатъци и ще им бъдат издавани документи. Тези документи ще им дават единствено право на пребиваване в приемащата държава и някои социални придобивки, но не и право на пътуване. Дали разселените нарушат тези правила, ще бъде установявано при проверки от полицията.

Идеята на ЕК за въвеждането на постоянен механизъм за разселването на бежанци в ЕС подлежи на одобрение с квалифицирано мнозинство от европейските министри, уточни говорителят. Такова мнозинство в Съвета на ЕС се осигурява с гласовете на 55 процента от държавите от ЕС или с гласуване със "за" от 16 от общо 28 държави. Другият начин за постигане на квалифицирано мнозинство е предложението да бъде подкрепено от държавите в ЕС, които представляват най-малко 65 на от цялото население на Общността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. реформатор на деформаторите
    #7

    След пилотните 500 - почваме да вдигаме мизата! Сега- 2200. Тиква ,спри се!

  2. Stanimir Petrov
    #6

    Да, взимали са. На Шипка примерно, са взели 14 хил. живота на турски войници и башибозук, факт без който нямаше да има Освобождение. За съжаление, нямало е как хората да го правят не за всички потомци, а само за тези които го заслужават. Искрено се надявам ти да не си българин, защото просто ще е ужасно несправедливо и оскърбително към паметта им, а и няма да изпитвам срам, че имам такъв сънародник!

  3. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #5
  4. Stanimir Petrov
    #4

    Може, любо, може! Докосвай ги, прави секс с тях, разговаряй, колкото искаш. Никой няма да те прати в затвора. Не знам, сигурно има такива, които мразят бежанците, но са твърде малко, че да им се обръща внимание. По-сериозно е друго: бежанците са по-малката част от \"бежанците\". Второ, както е тръгнало, от България, май единственото което ще остане българско е името и. Но това теб едва ли ще те притеснява. Ти си модерен човек от 21ви век, гражданин на света, който няма необходимостта от собствен

  5. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #3
  6. Stanimir Petrov
    #2

    Янките да ги приемат! Те създадоха ИДИЛ и разбутаха целия Близък изток.

  7. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    “Сигурна съм, че Германия ще се справи. Това обаче, което се случва сега, ще ни занимава дълго и ще промени страната ни през следващите години. Искаме тази промяна да е положителна и вярваме, че ще го постигнем”, заяви днес Ангела Меркел на пресконференция в канцлерството при оповестяване на решението на Коалиционния съвет.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.