Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новата Остполитик-а

12 коментара

През изминаващата година канцлерът на Германия Ангела Меркел стана дипломатическият щит на Запада срещу Владимир Путин. Отчасти защото президентът Барак Обама бе объркан и отслабен от междинните избори в САЩ. А също така защото никой в Европейския съюз няма такова влияние върху Русия, както хладнокръвният и сдържан канцлер на Германия. Така че е от значение, когато г-жа Меркел си изпусне нервите. След около четиридесет разговора с Путин за кризата в Украйна и особено обезкуражаващите четири часа разговори на неотдавнашния форум на Г-20 в Бризбейн Меркел най-сетне бе готова да назове нещата с истинските им имена. Путин "потъпква международното право", каза Меркел пред австралийски мозъчен тръст.

Неговото мислене в категориите на сфери на влияние изглежда атавистично. Към кого следващият път Путин ще предяви претенции? Към Молдова? Към Балканите? Неговите действия и коварни методи нарушават европейските ценности. Тя се опасява от "голям пожар" (немската дума буквално означава "разпространяване на огъня"). Това е първият случай, в която тя говори толкова ясно и толкова публично.

Но външният министър на Меркел - Франк-Валтер Щайнмайер - сякаш ѝ противоречеше, когато предупреди да не се изостря езикът, използван в конфликта между Запада и Русия. По време на посещението си в Москва той бе поканен да се срещне с Путин (който си тръгна предсрочно от срещата на Г-20).

В Германия избухна буря.

Разграничава ли се Щайнмайер от своя канцлер? "Абсолютна безсмислица", каза неговата говорителка. Меркел и Щайнмайер са изучавали провалите на дипломацията, довели до Първата световна война преди 100 години. И двамата искат да продължат да общуват с Русия, но искат и да отстояват принципи.

Но те са от различни партии, продукт на различни традиции.

Меркел ръководи десноцентристкия Християндемократически съюз (ХДС), а Щайнмайер членува в левоцентристката Германска социалдемократическа партия (ГСДП). Сега двете партии са в "голяма" коалиция. Но още от времето на първия си следвоенен канцлер Конрад Аденауер ХДС стои твърдо на прозападни позиции.

Докато ГСДП от избирането през 1969 г. на нейния първи канцлер Вили Бранд, води "Остполитик" (Източна политика), съсредоточена предимно върху подобряване на отношенията с Изтока и главно с Русия.

Сега двете партии по инстинкт застават на старите си позиции. От страна на ГСДП двама бивши канцлери - Хелмут Шмит и Герхард Шрьодер - изразиха изненадваща симпатия към Путин.

Матиас Плацек, бивш лидер на ГСДП и бивш премиер на провинция, а днес ръководител на Германско-руския форум, намекна, че "анексирането на Крим може да бъде признато от международното право със задна дата, така че да е приемливо за всички". После даде на заден, но отчасти. Това накара Хорст Зеехофер, премиер на Бавария и лидер на Християнсоциалния съюз (баварският съюзник на ХДС), да предупреди, че би било "огнеопасно", ако дипломацията на Щайнмайер се противопоставя на Меркел.

Путин, който е бил офицер от КГБ в Дрезден, когато падна Берлинската стена, знае за вътрешните проблеми на Германия и се стреми да се възползва от тях. Този месец държавният тв канал РТ (който преди се наричаше "Ръша тудей") започна да излъчва онлайн на немски език, а догодина ще има и ефирна телевизия на немски. Един редактор от "Раптли", видеоагенцията на РТ, защитава руската позиция в предавания на германски телевизии.

Същото направи и Путин в интервю за германска телевизия с шест милиона зрители. Но неговата стратегия може да доведе до обратен резултат. Натрапчивата руска пропаганда може да накара някои да подкрепят твърдата линия на Меркел.

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #12

    Както и да е Путин ошамари ФА.Щ и западните му подръжници веднъж 2008 в Грузия, втори път 2014 в Новорусия.... Каквито и приказки да каканиже днес Меркел, Русия доказа че няма да си остави магарето в калта ..... ако трябва с политика, ако трябва и с война, била тя "студена", "притоплена" или "гореща".... войната е друга форма на политиката не е нещо ново... ФА.Щ, например, са организирали 70 войни за последните 69 години... и в момента воюват на 6 места с почти милион жертви и какво от това? Какво казва Меркел по въпроса??? Май нищо!!!

  2. Евроатлант
    #11

    9- молим, занапред без обиди. Сигнализирам!

  3. Stojan
    #10

    Меркел е КГБ чанге!

  4. Kurt_deactivated_1433320998
    #9

    до ЕвроАнала - аз шах не играя, но съм добър картоиграч. Жалко е като имаш карти за "Без коз" да играеш "всичко коз" на "реконтра"! Цялата игра е ясна. Въпросът е Путин дали ще свърши като Хитлер или Мусолини или ще има съдбата на СТалин и вътрешен заговор!

  5. Евроатлант
    #8

    7, наивни умозаключения пред (явно) НЕПОНЯТНАТА за тебе шахматна дъска.

  6. Kurt_deactivated_1433320998
    #7

    Меркел наистина се оказа висока класа! По-интересно е друго - Русия и руската империя винаги в историята е страдала от политиката на СФЕРИ. Нещо повече, ако човек прочете руската история ще види, че "обещаната сфера" е всъщност МОРКОВ, за да бъде противопоставена Русия на други Велики сили. Цялата политика на Сфери на влияние се дирижира от Лондон. Това всеки политик и историк трябва да го проумее. Те обещават на Виена едно на Високата порта второ, а на Русия трето, но всички се бият на Балканите

  7. Евроатлант
    #6

    5, леко да се размислиш първо върху собстевените си съждения- а после малко по-абстрактно бива ли? Я да видим, КОЙ не оставя хората да си вървят по начертания път, а все насилствено и с бомби "внася демокрация"?

  8. Kiril Kovatchev
    #5

    Германия беше смазана през втората световна война, война през която Gермания търсеше реванш за загубата на първата световна. Тези загуби оставиха неизлечим отпечатък върху германската психика. Германското нежелание и да чуе повече за войни е причина Меркел да се стреми да предотврати такава на изток от границите си. Злодея Путин обаче не дава никакъв шанс на мира с враждебните си действия срещу близки и далечни съседи. За разлика от руските истерии и агресии, германците си имат принципи от които

  9. Stanimir Petrov
    #4

    След два скандала свързани с подслушване на Меркел от американските служби и отсъствието на каквато и да е реакция от страна на Меркел, нормалният човек се пита: С какво Сащ държат в ръцете си германския канцлер?

  10. Старият куфар
    #3

    Браво на "Економист"! От изречението "На Меркел й писна от путинщините и го заяви в прав текст, но Щайнмайер намеква, че не трябва да си изпускаме нервите", "Економист" е направил цяла статия. Нещо май не си оправдава името... Мисленето в сфери на влияние било атавистично - смешно твърдение. И щатските администрации, и руснашките императори (без значение дали са наричани царе, или председатели, или президенти) мислят именно за сфери на влияние. Китайците също.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.