Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новата учебна година в сянката на Covid и проблемите с газа

1 коментар
Сн. БГНЕС

Над 57 000 първокласници се очаква да тръгнат на училище от 15 септември. Новата учебна година започва за 717 000 ученици.

И тя започва с притеснения за евентуално затягане на мерките срещу разпространението на Covid-19, които обикновено са най-строги в училищата, както и с опасенията за "дървени ваканции" заради липса на отопление. И по двата въпроса към момента от правителството уверяват, че няма да се стигне до сътресения.


Сн. БГНЕС

Почти всички близо 2350 училища в страната отварят врати в четвъртък. В 18 от тях продължават ремонти. За всички ученици и учители са осигурени условия за провеждане на нормален учебен процес, уверяват от образователното министерство. В Карлово ще учат и децата от наводнените села Каравелово, Богдан и Слатина.

Учебната година ще започне присъствено навсякъде. Мерките срещу коронавируса към момента са сравнително леки и са пожелателни. Те включват разделяне на паралелките, по възможност различен час за започване и приключване на занятията, евентуално обучение на две смени, засилени проверки за здравословното състояние на учениците спазване на дистанция. Познатите от миналата учебна година тестове, сертификати, както и маските към момента не са задължителни.


Сн. БГНЕС

От образователното министерство уверяват, че ще се стараят дистанционното обучение да е сведено до минимум. Все пак обаче крайната дума имат здравните власти.

Проблемът с високите цени на енергоносителите и с несигурните доставки на газ през зимата, повдига въпроса дали дистанционно обучение няма да се наложи заради липса на отопление. Към момента от образователното министерство уверяват, че проблеми с осигуряването му няма. Училищата имат достатъчно средства, за да покрият по-високите разходи. Несигурността идва по-скоро от това дали ще има достатъчно газ през зимния сезон. От недостига на синьо гориво биха страдали най-вече училищата на централно топлоснабдяване. Пример е столичното парно, което работи изцяло на газ.


Сн. БГНЕС

Иначе през новата учебна година учениците от прогимназиалния етап ще имат по-кратки часове, но пък за сметка на това те ще са повече на брой. Времетраенето на занятията се намалява от 45 на 40 минути, а седмичната програма става по-натоварена, за да стигне 32 часа на седмица за всички деца от V до VII клас. Повече ще са часовете по математика, български език и литература и по география.

От тази учебна година хартиените дневници отиват в историята, а познатите зелени бележници ще се ползват само по решение на училището. Документацията за учениците, както и информацията за резултатите им ще е изцяло дигитална. Това предизвика известни проблеми преди началото на учебната година, когато системата на МОН, в която събира информацията, блокираше.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Трябва да се надгради постигнатото дотук, а то е основополагащо. Намаляване времетраенето на часовете ще позволи на децата да се прибират по-рано от училище и това е хубаво. Създаването на състезателност и тестово изпитване също е добра идея. Дигитализацията не е факт. Децата са учили от хартиени учебници през Ковид изолацията, но са общували с учителите и съучениците си чрез дигитални устройства. Това е учене от разстояние. Нужна е стратегия, която да разбие програмата на точно определени нива и на всяко дете да се предостави шанс да се учи със собствено темпо. Така ще отпадне натиска за постижения и агресията на децата към училището ще намалее.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.