Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Новая газета": В Русия работи стратегия на "управляемата бедност"

6 коментара
"Новая газета": В Русия работи стратегия на "управляемата бедност"

Според нова статия на руския академик Андрей Колесников, от 2014 до 2020 г. цените на храните в страната са нараснали с 51,7 на сто, а средните доходи на глава от населението - само с 34,3 процента. Икономисти обясняват: хранителните стоки в Русия са станали повече, но хората нямат пари да си купят храна. Но за "ръководната партия" според агенциите са гласували най-активно най-бедните региони на Русия, коментира във вторник руският вестник "Новая газета".

Наред с други издания опозиционният вестник продължава да коментира изборната победа на "Единна Русия" - партията на Кремъл, във вота за парламент. "Дори продоволствената инфлация допринася за подкрепа на властта. И това не е парадокс, а закономерност", посочва изданието.

Всекидневникът посочва, че според Руската академия на науките БВП на глава от населението вече 10 години не надхвърля 12 000 долара. Сеймър Липсет, икономист и социолог от САЩ, обяснил още преди половин век: щом тази величина надхвърли известна граница (днес именно 12 000-14 000 долара, вмята изданието), хората започват да поставят повече политически искания.

А дотогава нямат проблем с оцеляването, парите им стигат "за храна" и малко отгоре, не се страхуват и да останат без работа - нивото на икономическо развитие дава възможност бързо да си намерят място с кажи-речи същата заплата.

Затова първите резултати от изборите в Русия потвърждават: в страната работи стратегия на "управляема бедност", намаляваща доходите на хората, за да не поставят много изисквания към властта. Колкото по-малко неща има в хладилника, толкова по-внимателно се вслушват хората в директивите от телевизора. Колкото по-беден е даден регион, толкова повече гласуването там отговаря на началническите очаквания.

Според германско изследване на Армин Шафер и Хана Швандер, растящото неравенство в доходите не увеличава, а намалява политическата активност на бедняците. Това раздалечава още повече богатите и бедните, а бедните стават още по-равнодушни към политическата дейност.

Защо да играеш игра, в която предварително си обречен да изгубиш? - разсъждава беднякът. По-добре гледай да угодиш на властта, тя може пък да те похвали. Тук празният хладилник и крещящият телевизор "работят" съвместно. И единият, и другият обясняват на човек, че няма къде да ходи - освен да иде да гласува, както каже началството. Защото инак ще изгуби всичките си шансове за "победа" в социалната игра. Лоялност или социална смърт - изборът не струва, но хората не виждат друг, констатира вестникът.

Застопорявайки доходите и потреблението на хората, началството застрахова срещу политическа конкуренция и себе си, и децата си - поколение, отраснало в бедност, не ще може да противопостави нищо на олигарсите. Дори някой бедняк да забогатее въпреки усилията на началството, той няма да тръгне да протестира, а ще търси възможности да потвърди колко е лоялен към властта.

Хората всичко разбират и "политическата борба" в бедните региони се върти около възможността да попаднеш в привилегирования слой, на който се плаща от суровинната рента - дохода от природните ресурси на Русия. И началството управлява, регулирайки кръга на допуснатите до тази рента, обяснява "Новая газета".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 23:30 на 21 декември 2022 от автора.
    #6
  2. Н
    #5
    Отговор на коментар #3

    Българинът може и да ги е избирал, плащало му се е и е в мизерията заради машинните сценарии и доста българи си ги мразят, но играят играта с думите за пред кибера.Ето това е - лъжат си за да ядат, а какво си мислят , ясно е.

  3. Н
    #4
    Отговор на коментар #1

    Точно така е , Cherry.Цялата работа е в електронното управление.Изкуствнят свят, обслужващ маниакалните амбиции за власт=> властта е станала самоцел, даже не и средство за лускозен живот.Андройда е аут, имам предвид вехт.

  4. Zlatan
    #3

    В Конгреса и Сената на САЩ над 50% от хората са с над 30 годишен стаж в тези органи. Нанси Пелосди е на 82 г. и е в Конгреса вече 46 г. Президентът е кукла на конци и се ръководи от тях, но видите ли Путин е 20 години. Русия не е България 500 км. на кръст, в която лековерният българин вече 30 г. избира измамници да го ръководят

  5. Аслан Юриев
    #2

    Няма защо да настръхвате толкова, у нас има демокрация, след избори управляващите се сменят, за разлика от диктатурата в Русия. Между другото ако се изключи тоталния износ на суровини, БВП на човек в Русия ще е под 2500 долара на човек. У нас е над 10000 долара за 2019 година

  6. eagle_eye
    #1

    Настръхнах като го прочетох това! Тази политика се прилага и у нас и то доста по-агресивно. Всеки ресурс, който притежавате и който може да ви купи хграна или подслони може да бъде ви бъде силом отнет, ако милиционерите ви нарочат. Не, нищо не преувеличавам!
    После трябва да им се миолите на колене за весеки месечен доход, като преди това могат така да ви наместят, че да не сте моибилни от една на друго място без тяхнбо благоволение.
    Апропо, да се стремите към повече свобода и мобилност е много голям

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.