Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нови абсурдни такси са въвели банките

Адвокат сезира парламента, правителството и омбудсмана за проблема

2 коментара
Нови абсурдни такси са въвели банките

Отскоро банките са въвели нови такси – обработка на запор и обслужване на запор. Чрез тях не се предоставят реални услуги, а на практика се налагат такса за част от правосъдна дейност. Това съобщи адвокат Валентина Иванова, зам.-председател на Българския финансов форум.

Друг адвокат Станислава Виткова е сезирала за проблема Народното събрание, Министерския съвет и омбудсмана.

Банките събират еднократна такса за обработка на запор от 15, 20 и 30 лв. и месечна – за обслужване на запор от 8-10 лв.

С тях банките излизат от понятието трето лице, което има задължения и получават неочаквани за тях права и приходи, смята адвокат Виткова.

Тя се обръща към институциите и по повод гласувания на първо четене законопроект за промяна в Закона за платежните услуги и платежните системи. Според нея там трябва да залегне принципа на изчерпателност на видовете такси, които банките имат право да събират.

Според адвокат Валентина Иванова банките се опитват по един или друг начин не просто да си набавят допълнителна печалба. Няма вече никакво ограничение пред тях, подкрепяни от банковото лоби сред депутатите, смята тя.

На практикаоколо две трети от таксите им не представляват такси за реални услуги, смята Иванова.

"Нека, например, някой от банкерите да ми обясни какво означава такса "дебитен оборот", която плащаме от няколко години насам. Тя се удържа месечно от клиента, когато през сметката си извършвате плащания, отделно от таксата, която се взема за всеки превод на средства. Няма услуга тук", смята адвокат Иванова.

"А какво означава таксата за поддръжка на сметката? Каква е тази поддръжка, какво ѝ поддържат след като това се прави през софтуера? Когато е въведен софтуера в банката той е бил заплатен, оттам нататък имаме годишна такса и се предполага, че разходът на банката е компенсиран. Откъде накъде следва да се плаща и всеки месец такса поддръжка", пита Валентина Иванова.

Според нея "освен чрез едностранна манипулация на лихвите, банките в България реализират несъразмерни печалби чрез огромен брой “такси” в нереално висок размер спрямо извършваните дейности и реалната им стойност".

За първите седем месеца на 2016 г. печалбите на банките у нас достигнаха рекордните 909 млн. лв. Това е с близо 50% повече в сравнение със същия период на миналата година.

Само за месец юли печалбата на банковия сектор беше 136 млн. лв., което също е нов рекорд и е доста над традиционния за системата напоследък плюс от 80 - 90 млн. лв. месечно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Чавдар Николов
    #2
  2. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Ние сме си виновни! Съдадохме общество на банките, олигарсите, картелите и монополите! Избираме политици, които са тотално безкритични към изброените групи! И слугински настроени към тях! Банките у нас се ползват с най-големи привилегии в цяла Европа, по-големи дори от Румъния! Това е налагане НЕевропейски, Задокеански, латиноамерикански модел на обществото!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.