Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нови данни за корупция на европейски политици по “Петрол срещу храни”

14 коментара
Нови данни за корупция на европейски политици по “Петрол срещу храни”

Сенатската подкомисия на САЩ, която разследва корупцията около програмата на ООН за Ирак "Петрол срещу храни", разпространи нови улики срещу видни политици от Франция и Великобритания, облагодетелствали се от бившия иракски режим, съобщиха световните агенции.

Комисията обнародва доказателства, за които казва, че показват как бившият френски вътрешен министър Шарл Паскуа и британският парламентарист Джордж Галоуей са получавали големи и потенциално доходни петролни квоти от правителството на Саддам Хюсеин като благодарност за позициите им в полза на разхлабване на икономическите санкции.

Комисията каза още, че доказателствата са от документи от иракското министерство на петрола и бивши иракски представители, според които двамата са получили квоти за милиони барели петрол по време на програмата на ООН "Петрол срещу храни" за Ирак.

В доклада се твърди, че правителството на Саддам Хюсеин е предоставяло такива квоти на предпочитани чужденци, които след това са можели да ги продават на производители на петрол и да вземат комисионни.

В доклада няма доказателства, че Паскуа и Галоуей са получили печалба от сделките. И двамата са отричали предишни подобни обвинения.

“Никога не съм търгувал с барели петрол”, каза Галоуей, бивш лейбъристки депутат, а на изборите миналата седмица избран като независим след силна кампания срещу войната в Ирак. Той каза, че нееднократно е изпращал писма и имейли до комисията, настоявайки да се яви пред нея и да опровергае обвиненията срещу себе си, но отговор не е получил. По-късно в четвъртък сенаторите го поканиха да бъде изслушан на 17 май, в отговор на което той заяви, че приема с готовност.

Френският сенатор Паскуа, който беше вътрешен министър през 1980-те и 1990-те години, също отхвърли обвиненията.

В доклада на сенатската комисия се посочва, че Саддам Хюдеин е бил заинтересован в привличането на съюзници с международно влияние.

Разследването е установило, че Паскуа е получил през 1999 и 2000 ваучери за 11 милиона барела петрол, а Галоуей - за 20 милиона барела през периода 2000 -2003 г.

Двамата политици, които през 90-те години бяха най-големите критици на санкциите на ООН срещу Ирак, бяха уличени още миналата година в доклада на американския оръжеен инспектор Чарлз Дюлфър. Но сега сенатската подкомисия, оглавявана от републиканеца Норм Коулман се е сдобила с нови доказателства. Сред тях са разпити на арестувани бивши представители от режима на Саддам, включително вицепремиера Тарик Азиз и вицепрезидента Таха Ясин Рамадан.

В доклада не се посочва каква може да е била печалбата на Паскуа от сделките, но се твърди, че обичайната комисионна, която обкръжението на Саддам е получавало е била от 3 до 30 цента на барел.

Според комисията Галоуей е договорил 20-те милиона барела петрол за две компании - Аредио Петролеум Франс (Aredio Petroleum-France) и Мидълийст Адвенс Семикондактър (Middle East Advance Semiconductor). Президент на последната фирма е бил йорданският бизнесмен Фауаз Зурейкат, който, според разследването, е сред спонсорите на британска благотворителна организация, учредена от Галоуей през 1998 г.

Фондацията е набрала над 3 млн. долара за изпращане на медицинска помощ на болни иракски деца и за провеждане на кампания за вдигане на санкциите срещу Ирак. Половината от парите са предоставени от Зурейкат, според официално британско разследване, цитирано от американската сенатска комисия. Според сенатската подкомисия чрез тази фондация са трансферирани 3 милиона барела иракски петрол.

Галоуей се е срещал със Саддам Хюсеин и Тарик Азис, когато те бяха на власт и категорично се противопостави на водената от САЩ и Великобритания война в Ирак през 2003 г. Депутатът винаги е казвал, че неговите антивоенни позиции в никакъв случай не са платени от Ирак.

В доклада на сенатската комисия обаче е цитиран бившият иракски вицепрезидент Рамадан, който миналия месец е казал, че Галоуей е получавал квотите заради усилията си “да бъдат вдигнати санкциите срещу Ирак”.

Си Ен Ен припомня, че миналата година Галоуей е спечелил дело срещу британския в. Дейли телеграф заради статия, писана по очевидно изфабрикувани документи от началото на 1990-те, според които Галоуей е получавал директни плащания от Ирак.

Сенатската комисия твърди, че документите, на които е базирала доклада си, са от 2001 година и нямат нищо общо с цитираните от Дейли телеграф материали, които британският съд признал за недостоверни.

78-годишният френски политик Шарл Паскуа има дългогодишни приятелски отношения с Ирак и през 1990-те години е работил за възстановяване на икономическите отношения. През 1993 г. той се е срещнал с Тарик Азиз в Париж, когато тогавашният иракски вицепремиер бил на лечение във Франция.

Сенаторите установяват в доклада си, че Паскуа, назоваван в иракските архиви като "лице от Франция", се е стремял да прикрие трансакциите около петролните ваучери, защото се е опасявал от политически скандал. Паскуа, който като депутат сега има имунитет във Франция, използвал тогава свой приближен. Съветникът Бернар Гийе получил от Багдад 5 милиона барела петрол с посредничеството на швейцарска компания.

Понастоящем Гийе е подследствен във Франция по същия случай.

Всички петролни контракти, осъществени по “Петрол срещу храни”, са били одобрени от Съвета по сигурност на ООН, който през седемте години на действие на програмата е управлявал 64 милиарда долара, минали по специалната сметка на “Петрол срещу храни”.

Компании от три държави членки на Съвета за сигурност, приятелски настроени към Ирак – Русия, Франция и Китай – са получили най-голямата част от петролните контракти.

Саддам Хюсеин е злоупотребявал с програмата, като е слагал надценка от по 25 цента на барел петрол и чрез подкупи от порядъка на 10-15 процента за фирмите, които да бъдат одобрени да внасят стоки в Ирак.

През 2001 г. например, фирмата Аредио Петролеум е платила на Ирак надценка от 300 000 долара за 1 милиона барела петрол, се посочва в документи на иракското министерство.

Паскуа и Галоуей са сред 270-те личности, организации и фирми, чийто списък за пръв път бе публикуван през януари 2004 г. от багдадския в. Ал Мада за петролните подкупи на Саддам. Там фигурираше и Българската социалистическа партия, която през указания период е била с лидер Георги Първанов.

В списъка бе името и на тексаския петролен бизнесмен Дейвид Чалмърс, срещу когото миналия месец бяха повдигнати обвинения в САЩ за нелегални сделки с режима на Саддам Хюсеин. Заедно с Чалмърс обвиняем е и българският му съдружник Людмил Дионисиев.

Програмата “Петрол срещу храни” стартира през 1996 г. с цел да облекчи положението на иракския народ вследствие на международните санкции, наложени на Ирак заради нападението срещу Кувейт през 1990 г.

Заради злоупотребите с програмата обаче Саддам Хюсеин е успял да прибере за себе си и обкръжението си между 2 и 4.5 милиарда долара от петролни комисионни. Отделно от това режимът е спечелил между 6 и 8 милиарда чрез заобикаляне на програмата на ООН и контрабанден износ на петрол чрез Йордания, Турция и Сирия със съгласието на САЩ, които искали да компенсират свои близкоизточни съюзници.

Независимото разследване, назначено от ООН и оглавявано от бившия ръководител на Федералния резерв Пол Волкър, се очаква да бъде публикуван през лятото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stanojcho
    #15

    Kazah vi, che sa maskari, ama ne vervahte!

  2. nezavisim
    #14

    и Ф.Диимитров да им видят сметката,като оплюят и намерят връзката за участие на България ,БСП,ДПС и Софиянски.Така дехората не са виновни...........

  3. azz
    #13

    те са направили комплот - сиреч заговор, за да окипазят клетите европейски депутати

  4. azz
    #12

    катозная колко сте малограмотни, чак ми се плаче

  5. BLUEBIRD
    #11

    ИЗКАЗВАНЕна Иван Костов по повод ратификацията на Договора за присъединяване на България към ЕС http://www.dsb.bg/index.php?page_id=1&id=911

  6. achillies_73
    #10

    А, утре техни съпартийци и роднини ще дойдат да "консултират" някое др. предателско правителство за "борбата с корупцията" (Справка - многомилионния договор на "Краунт Ейджентс" "щедро" плащан от бедния народ").Господи, какъв цинизъм...!!!

  7. Дрън-Дрън
    #9

    те нямали право да публикуват имената на американските компании, за да не се "накърнява" името им, но това не важи за чуждите.Така че вероятно САЩ са испуснали малко от своите.

  8. bulgarin
    #8

    Ne vi li e neudobno da izpolzvate tolkova elementaren i vulgaren ezik. Tova che nikoi ne vi znae koi ste ne znachi da pishete po tozi nachin. No ako za sebe si se chuvstvate dobre, to samo pokazva che ste propusnali purvite sedem godini ot vashijat zivot. Zalko!

  9. Анти-Филип-Д.
    #7

    Този Гомньо ще осере всичко...

  10. bulgarin
    #6

    Chet pravilno. Ima niakoi negramoten,interesno koi. A kolkoto do bokluzite dobre bi bilo ako i vie ne ste ot tazi kategoria.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.