Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нови милиони за водния проблем в Севлиево, но не стигат

От години няколко села и градът са на жесток режим, въпреки налетите досега 22 млн. лв.

1 коментар
Нови милиони за водния проблем в Севлиево, но не стигат

Правителството отпусна нови 6.4 млн. лв. за решаване на водния проблем на община Севлиево, която от години е на жесток режим - вода има по няколко часа, а в някои села изобщо няма и са на водонски.

Средствата са за подмяна на част от довеждащ водопровод, но не са достатъчни за цялостното решаване на проблема. За следващия етап ще са нужни още 4 млн. лв., казва министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова на кмета на Севлиево Иван Иванов (ГЕРБ). Разговорът между двамата беше разпространен от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и се е провел след заседанието на кабинета в сряда.

По оценка на местното ВиК дружество за цялостното решаване на проблема с подмяната на двата стари етернитови водопровода с дължина около 50 км ще са необходими около 20 млн. лв.

Досега за решаване на водния проблем на жителите на община Севлиево са инвестирани общо над 22 млн. лв., но положението не става по-добро, въпреки обещанията на управляващите през годините.

Втори месец жители на няколко севлиевски села нямат вода изобщо и са на водоноски, казва кметът Иван Иванов. Отбелязва, че тази година положението е по-добро, защото в града не е имало режим на водата, така както е било през миналите години например.

Проблемът с липсата на вода в Севлиево е от последните 30 години, казват местни жители и кметът. Оттогава през летните месеци жителите на общината са на воден режим. Имало е случаи, при които в някои села вода е имало само по един ден в седмицата.

За решаването на проблема се работи през последните десет години, казва кметът Иванов, който е начело на общината от 2011 г.

Лъч надежда за жителите на общината е водният цикъл на Севлиево, реализиран през първия програмен период. На първата копка на обекта през 2012 г. кметът Иванов обещава "значително подобряване на качеството на живот на севлиевци" и свеждане до минимум на загубите на вода.

При завършването на обекта през 2015 г. тогавашният министър на екологията Ивелина Василева обявява, че 12 000 жители на Севлиево ще се възползват от новата ВиК мрежа. По данни на ИСУН реално инвестираните средства са над 15.1 млн. лв. Евросредствата са отишли за доизграждане на 21.6 км ВиК мрежа, от които само 2.8 км е нова, а останалата е реконструирана. Направени са и три канализационни помпени станции. Не са пипнати обаче старите довеждащи водопроводи, по които загубите на вода са над 85% по думите на кмета Иванов.

Така през 2017 и 2018 г. Севлиево е обхванато от тежка суша и кранчетата на чешмите пресъхват за дълъг период. Жителите искат обявяване на бедствено положение, но общината не го прави. Успява да издейства пари от държавата и с две постановления на правителството са отпуснати общо над 7.2 млн. лв. Средствата отиват за започване на ремонта на двата стари етернитови довеждащи водопровода, строени през 1962 г. Парите стигат за подмяната на 10 километра от единия водопровод, но общата им дължина е около 50 км.

Сега с отпуснатите днес нови 6.4 млн. лв. ще се финансира подмяната на част от тръбите на източния водопроводен клон, там където загубите на вода са най-големи. В съобщението на регионалното министерство не е е посочено за колко километра от него ще стигнат средствата. Чрез този водопровод се снабдяват няколко села в три общини - Севлиево, Габрово и Дряново. Всички те са на воден режим в момента.

Това е поредната стъпка, с която правителството подпомага реконструкцията и рехабилитацията на водопроводната мрежа в Севлиево. С нея се цели подобряването на водоснабдяването за хората от общината, казва регионалният министър.

А работата по решаването на проблема с безводието в общините Севлиево и Габрово продължава. Севлиево подготвя втори етап за реконструкция на водопровода, за който ще са нужни нови 4 млн. лв. Община Габрово също е в процес на изработване на проект за финансиране на водоснабдяването на населени места, казва Петя Аврамова.

През първия програмен период община Габрово реализира един от най-големите водни цикли в страната. Инвестирани бяха над 73 млн. лв. европейски средства, но те са отшили само за ВиК мрежата в града и двете пречиствателни станции - за отпадни води и за пречистване. За селата около града не е изхарчен и един лев.


Снимките са от водния цикъл на Севлиево, изпълняван в периода 2012 - 2015 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. vladi_guetzov
    #1

    Интересно дали се сещат да спрат ВЕЦ-овете / да не източват язовирите/ ,за да се запази водата за питейна и за напояване?Дали някой ще се самосезира или ще забрани на Г-н Тадаръков да източва яз.Камчия,който снабдява Варна и Бургас с питейна вода?Ще се забранят ли ВЕЦ-овете и на други ,,Тадъръковци,, от водната мафия?.Г-н Гешев и Г-н Димитров/Ревизоро ще продължават ли да се правят на щрауси ,невиждащи проблема?-който всички българи виждат,че това е начин за кражба ,с която се рискува питейната вода

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.