Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нови проблеми с фермерските европари прогнозира нарочена за закриване МЗХ-агенция

12 коментара

Нови проблеми с усвояването на парите от Европейски съюз за земеделие заради намисленото от Министерството на земеделието и храните (МЗХ) закриване на Изпълнителната агенция по почвените ресурси (ИАПР), прогнозираха от ръководството на агенцията пред Mediapool.

Ведомството, което е в структурата на МЗХ, се предвижда да бъде закрито с пари от тазгодишния му бюджет, а 42-ата му служители ще бъдат разпръснати в дирекция в МЗХ и в Института по почвознание “Никола Пушкаров“, който е в системата на Селскостопанската академия.

Работещите в администрацията на ИАПР пък ще трябва да си търсят работа другаде, предвижда проект на постановление на Министерския съвет, публикуван на сайта на МЗХ. Намерението на ведомството на Мирослав Найденов е мотивирано с административна реформа, която да икономиса средства.

Любопитното е, че преди 20 години именно Институтът “Пушкаров“ е “изгонил“ почвовъдите си, тъй като били практици, а не учени. Така по американски модел е създадена агенцията по почвените ресурси, която на практика подготвя данните за извършването на поземлената реформа и определянето на категориите ниви и дигитализира първата ортофото карта за нуждите на изплащането на евросубсидиите за българските фермери.

Цифровата карта стана по-популярна покрай проблемите с обновяването ѝ, заради които на България две поредни години бяха наложени санкции от 20 млн. евро за 2007 г. и 24.5 млн. евро за 2008 г. с тенденция това да се повтори и за 2009 г. За да се предотврати това, сега картата се подновява.

Намеренията на Найденов са да вкара част от служителите на Изпълнителната агенция по почвените ресурси в бъдещ Център за дефишриране на ортофото картата, обясни пред Mediapool главният секретар на ИАПР Ценка Черногорова. Според нея една от целите на тяхното разформироване е да се създаде нов имидж на Селскостопанската академия, но това не е подходящ вариант.

Факт е, че миналата година Мирослав Найденов се канеше да закрива или да реформира Селскостопанската академия (ССА), тъй като не работела в услуга на бизнеса. Това негово намерение също срещна яростната съпротива от служителите в ССА и дискусията по темата заглъхна.

От МЗХ обаче обясниха пред Mediapool, че именно вливането на експертите по почви от агенцията по почвените ресурси в ССА е първата крачка за модернизирането на академията, така че в нея да има и практици, които заедно с учените да дават най-добрите съвети на фермерите.

В ИАПР подозират дори частни интереси зад разтурянето им, тъй като за изплащането на европарите за изпълнението на агроекологични мерки, необлагодетелстваните райони трябва да бъдат определени по нови правила.

Според доскорошния дългогодишен служител на агенцията Александър Куликов сред критериите попада видът на почвата и именно хората от агенцията са единствените, които могат да дадат експертиза.

Претопени в Института “Пушкаров“, не е ясно как ще се възложи и изпълни таза задача, смятат в агенцията. Ако обаче не се детайлизира информацията за необлагодетелстваните райони, са застрашени средствата по съответната мярка от Програмата за развитие на селските райони, смята Куликов. По думите му ИАПР трябва също така да определи кои са землищата у нас, застрашени от засушаване, за да се предприемат своевременни мерки.

От земеделското министерство обаче контрират, че всички тези анализи ще бъдат изготвени от същите експерти, но вече в качеството им на служители на Института “Пушкаров“ и няма начин да пострада изплащането на средствата от еврофондовете. Според агроведомството недоволството в ИАПР се дирижира от чиновниците, които ще останат без работа, но специалистите не би трябвало да се притесняват за бъдещето си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. радио Ереван
    #12
  2. аз съм българче
    #11
  3. Читател
    #10
  4. N
    #9
  5. теодора
    #8
  6. Стругацка
    #7
  7. Елена Попова
    #6
  8. Не е чиновник
    #5
  9. служител
    #4
  10. Стиляна Петрова
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.