Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нови протести на медицински сестри за по-високи заплати

Протестиращите се разграничиха от съсловната си организация и синдикатите

2 коментара
Нови протести на медицински сестри за по-високи заплати

Медицински сестри излязоха на нови протести в четвъртък с искане за по-високи заплати и по-добри условия на труд.

Пред болницата във Враца се събраха десетки медицински сестри от града, както и от Козлодуй, Бяла Слатина, Видин и София, дошли да ги подкрепят. На протеста присъства и омбудсманът Мая Манолова, до която достигнали сигнали, че сестрите от Враца са били подложени на натиск от ръководството на болницата и местната власт да не протестират.

Сестрите от болницата във Враца се присъединаха към исканията на националния протест за минимум две минимални работни заплати и изразиха недоволството си, че са се превърнали в заложници на плачевното финансово състояние на болницата в града. Една от протестиращите акушерки показа фиша от заплатата си на стойност 501 лева след удръжките.

На протеста дойде и директорът на врачанската болница Евгени Любенов, който оправда минималните заплати на здравните специалисти с дълговете на лечебното заведение, които са около 14 млн. лева. Той съобщи, че болницата месечно плаща по 320 000 лева на кредитори, към които има задължения и това не позволява исканото от протестиращите сестри увеличение.

Любенов съобщи, че при разпределението на допълнителните средства по линия на Министерството на здравеопазването ще бъде възможно увеличение на възнагражденията според натовареността на конкретния служител с между 60-80 лева. Според протестиращите обаче подобно увеличение не е удовлетворително.

Една от сестрите, които от 26 години работи в реанимацията, каза, че с увеличението ще получава 620 лева.

“Ние отказваме да сме заложници на това, че някой през годините е крал или е бил некадърен мениджър или е имал политически чадър“, коментира една от протестиращите.

По-скромен протест имаше и пред Министерството на здравеопазването в София, където медицински сестри разпънаха палатки. Протестиращите получиха подкрепа и от колегите си в Бургас и Казанлък.

В понеделник, 8 април, представители на протестиращите сестри ще имат среща с ръководството на здравното министерство, което ще ги запознае с новите правила за формиране на работните заплати в болниците, които е изготвило. Правилата са в отговор на направения анализ от МЗ, който установи сериозни диспропорции във възнагражденията на медицинския персонал.

Протестиращите се разграничиха от съсловната си организация

Междувременно от щаба на протестиращите медицински сестри се разграничиха от съсловната им организация – Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) и синдикатите.

"Всички организации, които активно участват в защита на равнопоставеността и професионалното достойнството на съсловните си организации заявяваме, че водените протести и преговори се провеждат без участието на БАПЗГ и синдикатите и категоричното се разграничаваме от действията и позицията на БАПЗГ. На протестите ясно сме заявили че сваляме доверието си от УС на БАПЗГ като защитник на правата на медицинските специалисти“, се казва в декларация, подписана от Координационния комитет на протеста на медицинските сестри, Алианса на българските акушерки и от Асоциацията на физиотерапевтите в България.

“Организацията, която се смята за легитимна да представлява съсловията ни се опитва да се включи с действия, които не са съгласувани с Координационния комитет на протеста. БАПЗГ в различни градове на страната, чрез регионалните си структури въвежда ПОДПИСКА в подкрепа на протеста, която да внесе в Министерски съвет и МЗ. С този акт БАПЗГ отново заблуждава медицинските специалисти, и обществеността, и институциите, че имат отношение към проблемите в различните професионални съсловния и е опит отново да се намеси в преговорите по исканията поставени на протестите ни. За нас това са сигнали за задкулисни преговори и корупционни механизми, на които категорично се противопоставяме. Заявяваме категорично, че няма да участваме в разговори и срещи, в които има представители на посочената организация“, се казва в позицията.

Протестиращите професионалисти по здравни грижи настояват за промяна в Закона за съсловните организации и признаването на самостоятелни и независими професионално-съсловни организации на сестри, акушерки, фелдшери, рехабилитатори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. НикиМладенова
    #2

    Има защо да протестират, заплатите им са обидно ниски само дано да има кой да ги чуе...

  2. Milenca
    #1

    Надявайте се за високи заплати! Хем енергийни проекти и българо - руска енергийна дружба - мисия невъзможна!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.