Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нови скандали със зърното. Фермери недоволни от държавните цени и отказа за покупка на царевица

Агроведомството очаква да изкупи зърно до 570 лева за тон и слънчоглед до 1400 лв. за тон

4 коментара
Сн. Pixabay

Нови спорове се заформиха около готвеното изкупуване на зърно от държавата за рекордните 1.1. млрд. лв. Аграрният зам.-министър Иван Христанов потвърди в понеделник сутринта, че държавата се отказва да изкупува царевица и фуражно зърно, защото самите фермери не желаели държавата да им помага чрез тази схема за изхранване на животните. Птицевъди и свиневъди контрираха мигновенно, че това е "подвеждащо и невярно" и двата бранша настояват държавата да подсигури изхранването на животните им. За първи път в понеделник бяха обявени и държавните цени за изкупуване - до 570 лева на тон без ДДС за пшеница и до 1400 лева за тон за слънчоглед. Зърнопроизводители коментираха пред Mediapool, че тези цени са по-ниски от пазарните.

Спор за отказа за покупка на фуражно зърно

Решението на държавата да се откаже от намерението си да изкупува царевица и фуражно зърно прерасна в задочен спор.

"След разговорите с браншовите организации в МФ, където разгледахме различни сценарии, те (животновъдите - б.а.) заявиха, че не желаят да бъде изкупувано фуражно зърно и по този начин да бъдат подпомагани. Така че то отпадна. Това означава, че заявяват, че желаят с тази част от продоволствената сигурност да се справят сами", коментира пред БНТ Христанов.

Животновъдите обаче контрираха, че не са се отказвали.

"С цялото ми уважение към г-н Иван Христанов, но изказването му от тази сутрин по Българска национална телевизия относно кой иска да купува зърно от държавата и кой се е отказал, бе подвеждащо и невярно. На всяка среща, на която бяхме поканени птицевъди и свиневъди сме заявили подкрепата и готовността си за закупуване на зърно от държавата за животните ни, като двата сектора с най-голямо потребление на фуражи", коментира Даниел Божанков, председател на управителния съвет на Асоциация на промишленото птицевъдство (АПП).

Той добавя в пост във фейсбук, че преди седмица била проведена изрична среща с министъра на земеделието Иван Иванов, на която Христанов присъствал, и браншът ясно посочил, че подкрепя тази интервенция и "е една от 3-те сламки, за която можем да се хванем, преди да фалираме…"

Производителите смятат още, че отношението на Министерство на земеделието към секторите птицевъдство и свиневъдство е "дискриминативно и умишлено неглижиращо и не ни оставят друг избор освен да протестираме".

Държавата предстои да изкупи 700 000 тона хлебна пшеница и 325 000 - 350 000 тона маслодаен слънчоглед.

Държавата обяви таваните на изкупните цени

За първи път в понеделник аграрният зам.-министър Иван Христанов обяви дългоочакваните държавни цени, по които ще се изкупува зърното. Държавата е определила таван за цената на хлебната пшеница от 570 лева на тон без ДДС, а за слънчогледа - 1400 лева на тон без ДДС. Христанов уточни, че това са пределни цени и те могат да варират с 20% надолу.

Реалното изкупуване още буксува, като последните очаквания са то да стартира до 10 дни, защот все още финансовият ресурс за случването на сделките от 1.1 млрд. лв. не е осигурен на агроведомството. Очаква се парите да дойдат от НЕК и БЕХ, като за целта МС взе изрични решения.

Обявените цени от държавата обаче били по-ниски от пазарните, коментираха пред Mediapool зърнопроизводители.

"Пазарната цена за тон пшеница в момента е 650 лева за тон без ДДС. Ние на срещите с министерство на земеделието сме посочили това. Забавянето на процедурата с бъдещи поне 10 дни ще опре до великденските и гергьовските празници и накрая ще се стигне до покупка на пшеница от новата реколта", коментира пред Mediapool Костадин Костадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

Той посочи още, че в момента едва 10% от пшеницата е при производителите, защото те вече са я продали на търговците на зърно. От думите на Христанов стана ясно, че ще се открие отделна процедура по съхранението на изкупеното зърно, като то или ще остане в складове на самите фермери, или в зърнобази.

Стара слава

Операцията на изкупуването на зърното, която се подготвя от месец насам, е съпътствано със спорни моменти. Първо, МС реши изкупуването да бъде направено от дружеството на агроведомството "Сортови семена - Елит". Цялото ръководство на държавната фирма мигновено подаде едномесечни предизвестия за напускане. Поводът за решението е, че дружеството няма технически потенциал, а и ръководството директно призна, че не може да поеме отговорност по опазването на пшеницата. Земеделският министър Иван Иванов (БСП) обяви, че това е саботаж.

Друг спорен момент бяха комисионните по сделките, които в крайна сметка бяха намалени от 2 млн. лв. на 1 млн. лв. Решено бе и да се използват брокерите на Държавния резерв, на които не се плащат комисионни, защото са държавни служители и получават заплати. Комисионна остана да се плаща само на стоковата борса.

Сега изкупуването трябва да бъде извършено от държавната фирма "Врана" ЕАД, която отново е на агтроведомството. Христанов за пореден път посочи в понеделник, че редица институции ще помагат на държавната фирма.

"В комисията сме включили ДАНС, за да наблюдават процеса и да гарантират неговата прозрачност. Цените вече са определени, за хлебната пшеница от 570 лева на тон започваме, 1400 лева на тон за слънчогледа, това са таваните", допълни Иван Христанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Guest787
    #4

    "Зърнар" или жена доволни няма. Миналата седмица искаха преференциялни тол такси за техните МПС. Претоварените им камиони със зърно не износват асвалта.

  2. Коментарът е изтрит в 07:20 на 5 април 2022 от автора.
    #3
  3. полк. Дрангов
    #2

    Ами агро министерството е в ръцете на свининова. Дето са комунягите там е и корупцията.

  4. Nikola Nikolov
    #1

    4Държавата” , т.е. - всички ние , дали е толкова голям тарикат , че да си позволи да пързаля българските производители ?? Някой знае ли каква е , в момента , цената на зърното в световен мащаб ?? А каква ще бъде след 7-8 месеца ??? Дали ще е жалките 280 евро за тон ?? Щом “държавата” е наистина загрижена за хляба на народа , нека закупи , днес , пшеницата , но отвън - не от български производители !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.