Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нови случаи на полицейско насилие по времe на протестите в САЩ (снимки и видео)

Терористи ли са протестиращите? Какво мисли Тръмп

13 коментара
Кадър от протестите в Ню Йорк, сн. ЕПА/БГНЕС

Нови случаи на полицейско насилие по време на гражданските антирасистки демонстрации в САЩ качиха напрежението между протестиращите и властите. 

Последните протести преминават без насилие, но президентът Доналд Тръмп явно смята участниците в тях за "терористи".

Разделението между американците продължава и със сигурност ще се отрази на президентските избори по-късно тази година. 

Протестиращите - терористи

Тръмп разпространи в Туитър писмо от ексадвоката си Джон Доуд, в което разгонените със сила демонстранти от парк край Белия дом в понеделник вечерта, са наречени "терористи".

Писмото изглежда адресирано до бившия министър на отбраната Джеймс Матис, който вчера остро разкритикува президента за реакциите му по повод демострациите в САЩ.

Протестиращите бяха прогонени, за да може президентът и придрушаващите го високопоставени служители да стигнат до църквата "Сейнт Джон", където Тръмп се снима с Библията.

Кадрите предизвикаха масово недоволство и остри критики.

"Лъжливите демонстранти край парка "Лафайет" не бяха мирни и не са истински. Те са терористи, които използват неоснователна омраза, изпълнила студенти, за да палят и унищожават. Те злоупотребиха и проявиха неуважение към полицията, когато полицията подготвяше района за комендантския час от 19.00 ч", се казва в писмото на Доуд, като думите му не са подкрепени с доказателства.

Чужди интереси и екстремисти

Главният прокурор на САЩ Уилям Бар смята, че чужди интереси и "екстремистки агитатори", свързани с лявото движение "Антифа", се опитват да се възползват от протестите, обхванали САЩ след смъртта на чернокож мъж при полицейски арест, съобщи Ройтерс.

Преди три дни Департаментът за вътрешна сигурност на САЩ в изтекъл в медиите доклад направи оценката, че насилието на протестите е извършвано от опортюнисти, а не от организирани екстремисти.

Докато Бар и президентът Доналд Тръмп държат отговорно преди всичко "Антифа", слабо организирано антифашистко движение, в сряда федерални прокурори в Лас Вегас повдигнаха обвинения срещу трима членове на крайнодясното движение "Бугалу" за планиране да провокират насилие и разрушения по време на протестите.

Нови случаи на полицейско насилие 

Гражданските протести продължиха за осми пореден ден, а в Минеаполис бе почетена паметта на Джордж Флойд, който бе убит при полицейски арест.

Демонстрациите преминаха мирно, след като през последните дни се стигна на места до сблъсъци с полицията и разграбване на магазини.

В последните часове обаче се появиха нови клипове, показващи случаи на полицейско насилие по време на протестите, съобщи ББС.

В Бъфало, щата Ню Йорк, двама офицери бяха отстранени, след като бяха хванати да блъскат възрастен бял мъж на земята.

А в Ню Йорк полицаи бяха заснети да разблъскват демонстранти.

В четвъртък заради мирното протичане на демонстрациите в Калифорния кметът на Лос Анджелис Ерик Гарсети реши да не налага комендантски час в града, съобщи Асошиейтед прес. 

Комендантският час беше вдигнат още в Сан Франциско и в Сан Хосе.

Няколкостотин редовни войници от 82-а въздушно-десантна дивизия, изпратени в района на столицата Вашингтон в очакване на евентуална ескалация на броженията, ще започнат да се завръщат в базата си в Северна Каролина, е казал официален представител пред Ройтерс.

Демократите готвят мащабна реформа в полицията

Асошиейтед прес съобщи, че представители на Демократическата партия в Конгреса подготвят мащабен законодателен пакет за реформи в полицията в отговор на натиска за промени след смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд, но и на други в ръцете на органите на реда. 

Очаква се законопроектът да предвижда по-голяма отговорност на полицията, да ревизира съществуващите разпоредби за имунитет от наказателно преследване, да създаде база данни за инцидентите при употреба на сила и да въведе промени в тренировката на полицейските служители.

Започна съдебният процес за смъртта на Флойд 

Междувременно полицаите, на които бяха повдигнати обвинения в помагачество при убийството на Флойд, се явиха в съда за пръв път. Съдия в Минеаполис определи парична гаранция в размер на 750 хиляди долара за тримата вече бивши служители на реда, предаде Асошиейтед прес.  

Ако бъдат признати за виновни, те ще лежат до 40 години в затвора, отбелязва Ройтерс.

Техният колега Дерек Човин, който притисна с коляно врата на Флойд в продължение на близо 9 минути, след което чернокожият мъж почина, и вече бе обвинен в убийство, не трябва да се яви на 8 юни.

Вчера в Минеаполис бе почетена паметта на Джордж Флойд.

В Минеаполис тялото на 46-годишния мъж беше в затворен ковчег на сцената в зала на Северния централен университет, а зад нея на стената имаше негово изображение в графити стил.

"Не пандемията от коронавируса уби Джордж Флойд …Уби го добре познатата в Съединените щати пандемия на расизма и дискриминацията", заяви на церемонията семейният адвокат Бен Кръмп.

Протестите се организират в нета

Социалните мрежи в САЩ врят и кипят десет дни след смъртта на Джордж Флойд. Демонстранти, често съвсем млади хора, ги използват, за да се координират в битката си, която разпали страната и чиито пламъци стигнаха чак до прага на Белия дом, пише Франс прес.

Двайсет и шест годишната Динанда Прамести, работеща в сферата на комуникациите, е поставила тази седмица пазарски чанти с храна по маршрута на демонстрация във Вашингтон.

В столицата, както и в над 140 града на страната, десетки хиляди души критикуват полицейското насилие, расизма и социалните неравенства.

Тя се свързала група млади хора от Вашингтон, които са се запознали в "Туитър", изразявайки възмущението си ден след смъртта в Минеаполис на Флойд, 46-годишен чернокож, убит от бял полицай.

"Казаха ми, че имат нужда от храни и стоки от първа необходимост, за да помогнат на демонстрантите на терен", разказва Динанда на АФП.

Обединени под името "Бойци за свобода от oкръг Колумбия" (FreedomFightersDC), те си комуникират ежедневно в криптиран чат с други организации от американската столица, най-вече с движението "Животът на чернокожите е от значение".

Координират акциите си за деня, след което ги споделят бързо със симпатизантите си чрез социалните мрежи, есемеси и бюлетини, казва на АФП говорителка на движението.

Като дават точна информация едновременно на хиляди души, "социалните мрежи се превърнаха в канал за революционни действия", смята асоциацията, чийто лозунг е "Няма ли справедливост, няма мир".

За седмица "Бойци за свобода от oкръг Колумбия" е събрало 20 000 абонати и само е набрало десетки хиляди долари за плащане на гаранциите на хората, арестувани при протестните акции в столицата.

"Наколенки и противогази"

Организацията получава ежедневно стотици съобщения от симпатизанти, които като Динанда предлагат да помогнат както могат. Тя оправя призив да ѝ се изпратят наколенки, провизии и противогази.

Докато слънцето залязва зад резиденцията на Доналд Тръмп, където хиляди демонстранти нарушават полицейския час, за да изразят гнева си, тези доброволци раздават вафли, вода или мляко, за да си измият демонстрантите очите от сълзотворния газ.

На други места в страната социалните мрежи са също толкова ценни за симпатизантите на тази кауза, чиято мобилизация напомня движенията за граждански права от 60-те.

Тези платформи изиграха ключова роля в разпространението на видеото с удушаването на Джордж Флойд, което отвори отново раната на расовия въпрос и достигна далеч отвъд американските граници.

В Ню Йорк се появи профил в "Инстаграм" "Справедливост за Джордж Ню Йорк" (@justiceforgeorgenyc) и бързо събра 85 000 последователи.

Там се съобщават всички демонстрации за деня, местата и часовете, а дори и времето. От него се приканва всеки, който не може да излезе да протестира, да скандира от прозореца си.

Друг профил служи за предаване на информация в град Минеаполис, където умря Флойд и където започнаха бунтовете.

В Лос Анджелис няколко страници в социалните мрежи предлагат правна помощ за всеки арестуван в протестите или ранен от силите на реда.

Политици, спортисти и знаменитости, от Бионсе до Леброн Джеймс, Снуп Дог и режисьорката Ейва Дюверней, използват популярността си в платформите, за да заявят подкрепа, да спомогнат за финансирането на движението или да споделят полезна информация.

Народната представителка Александрия Окасио-Кортес публикува в "Инстаграм" съвет как да се обличат хората на демонстрации - вържете си косата, оставете си контактните лещи и бижутата вкъщи, вземете си храна - бе харесана над 550 000 пъти.

Много потребители споделят видеа, показващи полицейско насилие при разпръскването на протести, някои от които също придружени с насилие. Това ежедневно поражда още повече гняв. 

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lz2gkk
    #13

    Извинявам се за изтрития по-долу коментар в който написах нецензурна дума. Трябваше да я заменя с афроамериканец, афрофранцузин или афромакедонец, според месторождението, разбира се.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  3. Real ''Mickey''
    #11

    Подзаглавието: "Терористи ли са протестиращите? Какво мисли Тръмп" Тръмп ЯСНО КАЗА че повечто не са терористи и мародери, но че терористи и мародери ЯХНАХА ПРОТЕСТИТЕ! И криминални елрменти. Това е самата Истина. И дори горния преписан, жалък ПАСКВИЛ не може да я замаже!

  4. Real ''Mickey''
    #10
    Отговор на коментар #8

    ".ама по‐тъмнозелените пак ще си карат на социални нали..не можете ги хванете за работа..."Олеелеее колко си ....!!!!!!Тръмп докара НАЙ-МАЛКАТА безработица при чернокожите(и не само) от цялата История на САЩ. Което е лошо. Защото на Революцията и трябват безработни и угнетени. За да ги поведе. И от 2-3 месеца произвежда такива. Борбата оправдава средствата:):)

  5. Real ''Mickey''
    #9

    "Вчера в Минеаполис бе почетена паметта на Джордж Флойд."(виж снимката) Новия Нелсън Мандела. А снимки на разграбените мандри и опожарени магазини на дребната буржоазия- НЯМА! Информация за убитите джандари противопоставящи се на народната власт- също НЬЕТ!!! Нито на разстела на оня чернокож пенсиониран джардарм от заложна къща, застанал на пътя на революционерите събиращи пари за Партията и Благото На Народа. Че само с конфискацията (от изедниците) на по чифт маратонки, две три китари, няколко бутилки алкохол, кожено яке, болкоуспояващи от аптеката(за наранени народни души)....революция не се прави.

  6. olele
    #8
    Отговор на коментар #7

    Ашколсун,ейвала, ся значи няма да връщат латиносите бек ту дъ сентрал америка...ей...ама по‐тъмнозелените пак ще си карат на социални нали..не можете ги хванете за работа...

  7. Коментарът е изтрит в 17:18 на 8 юни 2020 от автора.
    #7
  8. Ощавен маркиз
    #6

    Без изобщо някога да съм бил анти-"нигър" настроен чиляк, ще подкрепя колегата "без-име"... Отдавна оголена истина е, че доста значителна част от афро-американците в Щатите, при тва отколешно поколенийни техни граждани, не сака да се учи сериозно и да бачка. Без да влизам в хисторико-обществени и етнографско-етически подробности за тази печална техна социо-хабитуалност в напредващия веке 21.век, в най-демократичната - и щадяща към раси и етноси общности при това - територия на планетката ни, ЩЕ КАЖА,

  9. bez_ime
    #5

    Наистина в САЩ има расизъм. белите работят, създават блага, плащат данъци, докато афроамериканците живеят от социални помощи, чупят магазините на белите, палят колите им... Това ако не е расизъм, не знам какво е!

  10. Коментарът е изтрит в 17:18 на 8 юни 2020 от автора.
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам