Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новите членки на ЕС са заплашени с наказания

0 коментара

Оповестеният доклад на Европейската комисия за стратегията за разширяване на Европейския съюз предупреждава десетте страни, които ще се присъединят следващата година, че ако не ускорят въвеждането на европейските стандарти, евентуално ще бъдат наказани.

В същото време Германия обяви, че не иска да плаща повече след разширяването на съюза.

Европейската комисия посочва 39 области, в които е необходимо значително подобрение на стандартите в новоприсъединяващите се държави - от хигиенните условия в хранителната промишленост до нивото на държавната администрация, предаде Би Би Си.

Най-много забележки са отправени към Полша заради хигиенните условия в състоянието на месопреработвателната и млекопреработвателната промишленост.

Кореспондент на Би Би Си в Брюксел отбелязва, че нищо вече няма да попречи на влизането на десетте страни в ЕС, но те може да бъдат наказани с глоби, забрана за износ и замразяване на европейските субсидии.

"Ние ще бъдем изключително твърди по отношение на принципите", каза говорителят на Европейската комисия Жан - Кристоф Филори.

Страните, които не покриват европейските стандарти, няма да могат да продават продукцията си в ЕС", посочи той.

Полша може да загуби милиарди евросубсидии

Ако Полша се забави с въвеждането на система за усвояване на еврофондовете, полските фермери могат да загубят милиарди евро, предаде Би Би Си.

Полският зам.-министър по европейските въпроси Ярослав Пиетрас обаче смята, че все още има достатъчно време и че страната си дава ясна сметка за напредъка, който трябва да постигне до 1 май 2004.

Комисията обяви списък от евентуални санкции спрямо всяка страна, която не се справи в срок с посочените ѝ препоръки - от отнемане на субсидиите до налагане на глоби и забрани за износ.

Еврокомисарят по разширяването Гюнтер Фрехойген каза, че обикновено не класира страните според постиженията им, но пред словенската телевизия изтъкна, че Словения е най-напреднала в подготовката си сред 10 - те кандидатки за 2004 г.

Кореспондентът на Би Би Си в Брюксел отбелязва, че представители на ЕС споделят в частни разговори, че към страните - кандидатки се прилагат по-стриктни критерии, отколкото към съществуващите държави - членки.

От следващата година, когато приключи регулярният мониторинг, страни като Полша могат да се изкушат да нарушат правилата в ЕС точно толкова, колкото сега Франция и Германия правят това.

Би Би Си посочва, че Румъния беше порязана от годишния доклад за напредъка си, тъй като ЕК не ѝ даде статут на функционираща пазарна икономика. Независимо от това в доклада се посочва, че добрият ѝ напредък трябва да продължи още по-решително.

Турция все още е далеч от стандартите на ЕС

Турция, която очаква да започне преговори за членство през 2005, също не е особено окуражена. В доклада за напредъка на страната се казва, че независимо от значителния напредък в политическите реформи, тя все още не постига стандартите на ЕС.

В много затвори все още се прилагат изтезания, а съдебни решения по отношение на изтезанията не се прилагат, посочва ЕК.

Оценена е решимостта на Турция при приемането на четири пакета политически реформи, чувствителни по своя характер, но тяхното приложение е мудно и неравномерно.

В доклада също така се предупреждава за липсата на споразумение по въпроса за разделения остров Кипър, което може да се окаже сериозна пречка пред желанието на Турция да започне преговори за присъединяване през 2005.

"В идните дни ние ще покажем на целия свят, че законите, които сме приели, се прилагат правилно", каза турският външен министър Абдулах Гюл.

Германия не иска да плаща повече в разширения ЕС

Германия не иска да плаща по-големи вноски в бюджета на ЕС след разширяването на организацията, заяви канцлерът Герхард Шрьодер в реч пред международния "Форум Европа" в Берлин, предаде ДПА.

Шрьодер изтъкна, че и в бъдеще всички разходи за ЕС не бива да надхвърлят един процент от брутния национален продукт. По думите му Берлин ще настоява средствата от структурните фондове на ЕС да бъдат предоставяни преди всичко на по-бедните страни в ЕС и на държавите кандидатки.

Шрьодер и германският външен министър Йошка Фишер предупредиха, че преговорите за европейската конституция не бива да бъдат обвързвани с тези за по-нататъшното финансиране на Евросъюза. Според тях това може да застраши и двата преговорни процеса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.