Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новите европейци и някои стари вражди

0 коментара

Когато в събота лидерите на 25-те страни от новия Европейски съюз се съберат да позират за "семейна снимка" във Финикс парк в Дъблин, заобиколени от 500 ученици, дори опитните дипломати ще трябва да се замислят сериозно, за да свържат някои от лицата с имената им.

Неизвестните лица пред знамето на ЕС са пъстра смесица от добрите, лошите и, в някои случаи, злите. От една страна, ЕС ще приветства Вайра Вике-Фрейберга, президентката на Латвия, прекарала детството си в бежански лагер в Германия. От друга страна, ще трябва да работи с президента на Кипър Тасос Пападопулос, който отхвърли възможност за обединение на острова и е обвиняван, че е имал икономически връзки със Слободан Милошевич.

Човекът, когото няма да видим на "семейната снимка", е Роландас Паксас, скандалният бивш президент на Литва, който бе отстранен от поста си в началото на месеца по обвинения в корупция. Полският премиер Лешек Милер ще позира в последния си ден начело на правителството, тъй като официално обяви, че на 2 май ще подаде оставка.

С приемането на десет нови членки ЕС ще се превърне в един от най-големите икономически играчи в света. Простирайки се от Голуей до Гданск, той ще включва група енергични държави, чиито икономики се разрастват бързо.

Най-голямото и най-драматичното разширяване на ЕС бе съпътствано от най-много противоречия. Французите все още смятат, че когато става дума за външна политика и икономика, страните от бившия Варшавски пакт проявяват тревожна тенденция да гледат света от трансатлантическа гледна точка. В навечерието на войната в Ирак френският президент Жак Ширак се скара на новите членки за това, че подкрепят САЩ и Великобритания. Те, по неговите думи, са пропуснали златна възможност да си държат устата затворена.

Репутацията на Полша като най-непокорна сред новите членки бе потвърдена през декември, когато Варшава се запъна по европейската конституция и така спомогна да се провалят преговорите.

Новите членки са предимно бедни и, с изключение на Полша, малки страни. Повечето са нови демокрации, а пет от десетте знамена, които ще се развеят на 1 май, са на държави, които не фигурираха на картата преди 15 години.

Неизбежно тези млади политически системи се оказаха нестабилни. Принудени да наложат непопулярни мерки, за да отговорят на критериите за членство в ЕС, много от правителствата бързо загубиха народната подкрепа. Както каза дипломат от ЕС: "Те трябваше да извършат много болезнени промени и често политиците плащаха висока политическа цена. В много държави опозицията сваляше правителството заради непопулярните икономически мерки, но после на свой ред губеше изборите."

Латвия например смени над 12 правителства за десет години.

Наистина е трудно да следиш отблизо политическия живот в Източна Европа.

Призракът на корупцията се промъква в политиката на много от новите членки. Именно скандал за корупция принуди Лешек Милер да обещае да се оттегли, въпреки че впоследствие съдът го оправда.

Същевременно ЕС ще получи в наследство многобройни териториални и етнически спорове. На референдум в началото на месеца словенците масово се обявиха против връщането на правата на гражданите, "изтрити" от регистрите на страната - около 18 000 души, предимно от бившите югославски републики.

Чехите водят дългогодишен спор с Германия относно Декретите на Бенеш, с които след Втората световна война етническите германци в Судетите са лишени от гражданство и право на собственост. Отношенията с Австрия също са напрегнати, защото Виена се тревожи за сигурността на атомната електроцентрала в Темелин. Междувременно Унгария се опита преди време да гарантира специални права на етническите унгарци в съседните държави, включително Словакия.

С приемането на трите балтийски републики ЕС за пръв път ще има граждани, чийто майчин език е руски, което пък води до съответните усложнения с Москва. Да не забравяме и продължаващите проблеми с дискриминацията срещу ромите.

Перспективата за членство в ЕС обаче смекчи много от тези проблеми и няма основания да очакваме, че отсега нататък те ще надделеят над преимуществата от разширяването. Новите членки може да имат сред политиците си "черни овце", но кой може да се сравни с италианския премиер Силвио Берлускони. Повечето са нови демокрации, но такива бяха и Испания, Португалия и Гърция, когато се присъединиха.

Натискът по време на преговорите за членство в ЕС намали напрежението по горещите точки в Източна Европа. Точно както 30 години сътрудничество в ЕС помогнаха да се подобрят англо-ирландските отношения, сега Чехия информира Австрия за положението в Темелин чрез специална комисия. Всички страни трябва да отговарят на стандартите за недискриминация на ЕС, в противен случай рискуват да отидат на съд. Въпреки че проблемът със Судетите още съществува, политическото напрежение спадна. А плановете на Унгария да даде права на малцинствата си в чужбина бяха изоставени.

Така стигаме до смисъла на европейската интеграция, която в продължение на 50 години насърчава демокрацията и успокоява конфликти. Именно това, по думите на дипломат от една от новите членки, е "целта на цялото упражнение - да се гарантира политическа и социална стабилност".

*По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.