Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новите сгради в София - до 75 метра високи

Небостъргачи ще се правят в определени зони, но след промяна на общия устройствен план

0 коментара
Новите сгради в София - до 75 метра високи

Зоните за високо строителство в София ще бъдат определени с промени в общия устройствен план, а не в Закона за устройство и застрояване на София, както настояваше Столичната община. Освен това извън тези зони най-високите сгради ще могат да са високи не повече от 75 метра, а не първоначално предложените - 125 метра.

Това са част от предложенията за промени в подготвените от Столичната община изменения в Закона за устройство и застрояване на София. Текстовете обаче няма да важат за проекти, за които вече има устройствени планове. Те ще се довършват по сега действащия ред.

Текстовете на местната администрация вече бяха приети от парламента на първо четене и предстои да се гледат окончателно от комисията по регионално развитие и в пленарната зала.

Във вторник идеите за изменения между първото и второто четене бяха подложени на дискусия в парламента. На нея стана ясно, че вероятно ще бъдат възприети предложенията на депутатите Искрен Веселинов ("Обединени патриоти") и Александър Ненков (ГЕРБ) от текста на закона да отпадне определянето на зони за небостъргачи, където няма ограничения за височината на сградите. Според първоначалните текстове такива зони трябваше да има около бул. "Цариградско шосе" при Интер експо център и на кръстовището на бул. "Царица Йоана" и Околовръстното шосе.

Вероятно ще остане предложеното от общината ограничение за височина на сградите в центъра до 50 метра, в останалата част на града - до 75 метра, а в южните квартали отвъд Околовръстното шосе – до 15 метра. Първоначално се предлагаше по кварталите зданията да може да достигат височина от 125 метра, но това сигурно ще отпадне Целта е да не се допускат единични високи сгради на неподходящи места, които спират гледката към Витоша и не са обезпечени с нужната инфраструктура.

Главният архитект на София Здравко Здравков подкрепя ограничението на височините до 75 метра още повече, че според общинските правила проектите за сгради над 50 метра височина минават през обществено обсъждане. Той каза още, че в момента в широкия център на града има и по-високи здания като сградата на КНСБ на площад "Македония" и хотел "Родина" на бул. "Цар Борис ІІІ", които били около 100 метра високи. Според него е много важно да остане ограничението от 15 метра височина на застрояване в южните квартали, тъй като там има зони, в които няма ограничения по този показател, а в същото време има идеи за високи строежи.

Законът предвижда създаване на зони за високо строителство, но ако предложенията на Веселинов и Ненков бъдат приети, местоположението им трябва да бъде определено с изменение на общия устройствен план на София. Така предложенията ще минат през обществени обсъждания, общинския съвет и Министерския съвет преди да влязат в сила.

На обсъждането във вторник стана ясно още, че вероятно рестриктивните текстове за въвеждане на ред в безконтролното застрояване на ъглови парцели ще бъдат смекчени по искане на инвеститорите. Столичната община предлагаше да отпадне въобще текстът от Закона за устройство на територията, който позволява в такива имоти да не се спазват ограниченията за интензивност и плътност на застрояването. Така администрацията искаше да затвори вратата за избягване на предвижданията на общия устройствен план с изкуствено разбиване на имоти. Тази практика дава възможност в квартали със 7- 8-етажни здания да изникват 30-етажни строежи, което затруднява трафика, спира гледката към Витоша и разваля силуета на града.

Според предложението на Веселинов и Ненков, което вероятно ще бъде подкрепено от мнозинството, се допуска превишаване на параметрите на застрояване в ъглови имоти, но то е ограничено според големината на парцела. Така, ако той е до 500 кв. метра, параметрите могат да бъдат надвишени до 100%. За по-големите площи превишението намалява. Идеята е на Асоциацията на строителните предприемачи. Според Здравков предварителните проучвания показали, че при прилагането на това правило се осигурява покриването на калканите на съседните сгради, но новите строежи няма да стърчат над тях. Тези промени може да влязат и в Закона за устройство на територията, тъй като в момента в парламента са внесени два проекта за изменение в него.

Предстои новите текстове в Закона за устройство и застрояване на София да се гледат в парламентарната комисия по регионална политика, а това ще се случи най-рано следващата седмица.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.