Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият борд на "Софийски имоти"" - пак спорове в дясното мнозинство

0 коментара

Назначеният от кмета Стефан Софиянски нов 3-членен брод на директорите на "Софийски имоти" отново стана повод за сръдни в дясното мнозинство, въпреки че в него влязоха по един представител на СДС, ССД и коалицията "Гергьовден, БЗНС-НС - ДП".

Със заповед на Софиянски, за членове на борда на директорите на скандално известната фирма са назначени Юри Юнишев от СДС, Даниела Цанева от ССД и Венцислав Николаев, подкрепян от "Гергьовден - БЗНС-НС - Демократическа партия".

Повод да недоволстват имаха представителите на БСП, тъй като кандидатът на най-голямата самостоятелна общинска група в столичния парламент Тодор Костадинов остана извън борда на фирмата. Мотивът на Софиянски да не го включи е, че като бивш областен управител от БСП Костадинов е "работел против интересите на софиянци", докато заемал поста.

Драмата в дясното мнозинство се породи от претенциите на Гергьовден, чиято общинска група е най-малка в сравнение със СДС и ССД, да вкарат не един, а двама свои представители в борда на фирмата, оказала се препъни камък за стабилността на мнозинството.

По закон членовете на борда трябва да са от 3 до 5. По-късно днес председателят на СОС Владимир Кисьов заяви, че неговото лично мнение е, че трябва да бъдат четирима.

Сагата "Милениум център АД" - много въпроси чакат отговор

Претенциите на гергьовци са част от демонстрираната напоследък медийна активност на формацията, която извади на показ редица въпроси, свързани със съмнителни сделки на Столична община, искайки отговор.

Днес Любен Дилов-син депозира питане до кмета Софиянски, в което визира приход, получен от общината при продажбата на 25% дялово участие в смесеното дружество "Милениум център" АД.

Каква е оценката на дела на общината в "Милениум център" АД и за каква сума са били продадени общинските акции в дружеството, пита Дилов и отбелязва, че са останали безрезултатни опитите му да открие каквато и да било достоверна информация какви пари е получила общината, продавайки 59 хил.кв.м, предвидени за високо застрояване в центъра на София. Кой е реалният купувач на общинския дял - ОББ или офшорна фирма "Нортън Импорт Експорт Л.Л.С." от Делауер, САЩ, пита Дилов, защото както станало известно, в един и същи ден - с джиро от 18 октомври 2002 г., ОББ прехвърля собствеността върху току-що закупения общински дял на въпросната компания.

Кой в момента е собственик на това дружество и какво ще строи то върху 59 хил.кв. метра в центъра на града, пита Дилов син.

В писмото си той припомня, че през март 2002 г. по докладна записка на Асен Дюлгеров (сега шеф на групата съветници от ССД, а тогава главен секретар на общината) СОС е приел условия за провеждане на преговори за продажбата на 100% от капитала на дружеството. Софиянски дал съгласието си като кмет да участва съвместно с ОББ в преговорите за продажбата на притежаваните от общината 25% акции. Каква оценка постигнахте при преговорите, пита Дилов.

"Карма интернешънъл" - съмнителен модел на общинско управление

Дилов атакува и "Карма интернешънъл", заявявайки, че "Гергьовден" не иска да участва повече в този модел на управление на общината. Създаването на смесеното дружество между Софийска община и "Карма интернешънъл" било ярък пример за "странните ходове" как се оперира с общинска собственост, когато администрацията е "водещото".

Общината участва в общата фирма със самия крематориум и терен от около 2640 кв. м, оценени на 160 хил.лв., срещу обещания за инвестиция от над 1 милион. Към датата на учредяването само стойността на крематориума е 446 хил.лв., но е оценен на 85 хил., твърди Дилов. По думите му вече е създадена комисия, която ще провери защо срещу своето участие общината получава само 20% от новото дружество.

Спорни според Дилов са и направените инвестиции от страна на "Карма интернешънъл", чрез ноу хау за над 260 хил. евро. По твърденията на Дилов, изобщо не е проверено какво точно представлява това ноу хау.

Учредителното събрание на "София крематориум" АД е на 7 май 2001 г., регистрацията му е на 11 септември 2001г., а апортните вноски на общината и на "Карма интернешънъл" са от 18 юни 2002 г. Интересното е, че 14 месеца дружеството работи, без да е влагана 1 стотинка, а прибира всички приходи от дейността си, които никак не били малки.

Обвинението на Дилов към администарцията на кмета Софиянски е, че е позволила на частния интерес 14 месеца да изкарва пари, с които после да си купи дружеството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.