Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият Covid-план: Бизнеси и училища затварят при 80% заетост на интензивните легла

16 коментара
Премиерът Кирил Петков и здравният министър Асена Сербезова, сн. архив

Заетостта на интензивните легла за лечение на тежките случаи на Covid-19 ще бъде основният показател за управление на новата вълна от варианта "Омикрон". Държавата и местните власти ще затягат противоепидемичните мерки на 4 стъпки, като на крайния етап при 80% заетост на интензивните легла бизнеси и училищаще бъдат затваряни. Тогава ще спре и пропускателният режим със зелен сертификат в редица обекти.

Това предвижда новият план за управление на епидемията, който беше представен от правителството в четвъртък.

Максималният брой интензивни легла, които могат да бъдат разкрити при съществуващите досега възможности на системата, са 1268, а в момента са заети 584. Т.е. към затваряне на бизнеси и училища би трябвало да се премине средно при около 1000 заети интензивни легла, но това ще зависи от конкретната ситуация по области.

Мерките, както и досега, ще бъдат налагани предимно на регионално ниво. Държавата ще бъде разделена на 6 клъстера от области, като целта е да могат да се прехвърлят пациенти към свободните места и да се намали рискът за затваряне на области с по-малко интензивни легла.

Основните моменти в плана и мерките за подкрепа на затворените бизнеси бяха представени от премиера Кирил Петков чрез видеоконферентна връзка, а детайлите за здравната и образователната система представиха ресорните министри Асена Себрезова и Николай Денков.

Четири стъпки и прогноза за 5 дни напред

"В този момент още нищо няма да бъде затворено, но от днес ще презентираме този нов модел на управление", обяви Петков.

Той съобщи, че картата със заетостта на леглата ще се показва всеки ден и ще се представя прогноза за 5 дни напред.

Според нивото на заетост на леглата ще се управляват и Covid мерките:

Етап 1 когато 50% от интензивните легла са запълнени – без мерки.

Етап 2 когато 60% от интензивните легла са запълнени – ще има мерки, но с рабетещи бизнеси и училища.

Етап 3 когато 70% от интензивните легла се запълват – ще има меки мерки, при които децата от 1 до 4 клас продължават да ходят на училище.

Етап 4 когато 80% от интензивните легла са запълнени – симетрично затваряне на бизнеси, които обслужват хора, без хранителните магазини, аптеки, банки, застрахователни дружества. Преустановява се подходът за пропуск със зелен сертификат.

Петков коментира, че правителството осъзнава колко е важна предвидимостта и за хората с малки деца, и за бизнесите, затова с плана се стреми да даде предвидимост за 5 дни напред.

"Приоритизирахме децата. Много добре осъзнаваме, че образованието е пълноценно, когато е присъствено", посочи той.

Колко са свободните легла и какъв е пределът

Министърът на здравеопазването Асена Сербезова съобщи, че разкритите в момента легла за лечение на Covid-19 са 7835, от които 916 са интензивни. Заети сега са 4460 легла за неусложнени пациенти и 584 интензивни. Свободните легла в момента са 3375 за неусложнени случаи и 332 интензивни.

Максималният брой интензивни легла, които могат да бъдат разкрити при съществуващите досега възможности на системата, са 1268, а детските – 62, съобщи Сербезова. В момента има 4 области с по-голямо натоварване.

Сербезова обясни, че новият план отчита характеристиките на "Омикрон", както и необходимостта от координация между всички министерства. "Ще правим математическо моделиране за развоя на пандемията, за да не изпадаме в ситуация, в която да затваряме всичко за 24 часа", посочи тя.

Мерките в училище

Министърът на образованието Николай Денков представи подробно мерките в образованието.

На етап 1 ще се засилва контролът по спазване на мерките в училище за носене на маски и дезинфектанти. Ще продължат заниманията по интереси и груповите дейности, но без смесване на паралелки. Спират се организираните посещения на музеи, зелени училища. Олимпиадите и състезанията ще са присъствени при наличие на зелен сертификат или тестване на място и при спазване на дистанция.

На етап 2 ще спрат заниманията по интереси с изключение на занималните. Груповите дейности ще се провеждат при тестване.

На етап 3 учениците от 1 до 4 клас ще ходят присъствено, а големите ученици ще учат на ротационен принцип през една седмица. Няма да има по-дълги периоди на пауза. По възможност без ротация и с тестване ще се учи в специалните училища за деца със сензорни увреждания и деца със специални образователни потребности.

На етап 4 учениците от 5 до 12 клас не ходят на училище, а за децата от 1 до 4 клас ще се решава на база заболеваемостта в съответните области и доколко са налични легла в тях за интензивна грижа за деца.

Когато ситуацията изисква да се премине към етапи 3 и 4 в дадена област, но в нея има достатъчно свободни болнични легла за деца и заболяемостта в дадена община е наполовина по-ниска от средната за областта, то след съгласуване с МЗ за училищата от тази община могат да се прилагат мерките от по-либералния противоепидемичен режим – съответно за втори или за трети етап. При оценката на риска в образователната система, освен броят заети интензивни легла в болниците, ще се вземат предвид също процентът на учениците, отсъстващи поради заболяване, делът на отсъстващите преподаватели и непедагогически специалисти, седмичната заболяемост при децата, както и при между 30 и 40-годишните възрастни.

10 мерки за подкрепа на бизнеса

Петков презентира и 10 мерки за подкрепа на бизнеса: "60 на 40", "Патронажна грижа+", "Запази ме", Оперативна програма за храни или основно материално подпомагане, Фонд на фондовете Програма "Възстановяване", през ББР - програма "Възстановяване", през ББР - Програма "Подкрепа на туризма", 9% ДДС за фирмите в туризма и ресторантьорския бизнес, допълнителни насърчителни схеми в сферата на туризма. Петков представи и нова, десета мярка, която е насочена към напълно затворени микро и малки предприятия. В нея ще има 20% безвъзмездна помощ от средните нетни приходи от 2021 г. в размер до 100 000 лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мунчо Велики
    #16

    Още преди една година ви попитах:
    - Какво направиха управляващите за една година борба с вируса?

    - Можеше ли за една година във всеки по-голям град да бъде построена болница САМО за случаи на Covid и други подобни зарази?
    (защото, както е тръгнало, в "светлото бъдеще" ще има още такива зарази)

    - Можеше ли за една година да бъдат обучени множество от парамедици? (защото не е необходимо да си учил 6 години медицина, за да се грижиш за един болен от Covid)

    - Можеше ли тези парамедици (от запаса)

  2. 4ubri4ka
    #15

    Писна ни от вашите модели и планове! Да бяхте похарчили милиардите за здравеопазване! И за връщането на лекарите ни в България!

  3. Мазен Кумунис
    #14

    Просто Киро! ;)

  4. рептилиан
    #13

    Предлагам при 120% заетост на болничните легла.

  5. Ганди
    #12
    Отговор на коментар #10

    Всъщност, не, не я затварят. Правят така, че да не се затваря или поне, само на места и за малко, при предварително обявени условия. За предвидимост.

  6. Ганди
    #11
    Отговор на коментар #4

    Глупости. И двамата в моето семейство лежахме в различни болници, в различни градове. Аз лично на три пъти в три града. 2021 г.

  7. анита хегерланд
    #10

    Затварят държавата, защото нямат план как се работи по време на криза. Правителството е съставено от юпита, които са расли в саксия, разглезени са, не са наясно с правилата в живота и искат да наложат своите възгледи за своята си реалност на всички нас. Когато такива глезльовци харчат пари не по предназначение, разширяват обхвата на бюрокрацията, взимат заеми, тровят медийното пространство с просташки изцепки, единственото което ни остава е да дочакаме корабът, който се блъсна в скалите да изплува

  8. pump it!
    #9

    Кой е направил този "нов covid-план"? Напишете му имената, бе! Защо криете? Какво криете? Кой чиновник разпорежда какво да ни се случва? И на какво основание?

  9. Коментарът е изтрит в 19:54 на 14 януари 2022 от автора.
    #8
  10. Splatterhouse
    #7

    Тука повечето коментиращи са инфантили и / или соросоиди бачкащи или иучещи в Софийския унвиерситет.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.