На традиционната годишна среща на бизнеса с правителството традиционно се говори пожелателно както за перспективите пред икономиката на България, така и за държавната политика. За разлика от обикновено, този път бизнесът не изглеждаше като да вярва в държавните заклинания за стабилност, растеж и светло бъдеще.
Така например според финансовия министър икономическият растеж през тази година ще бъде между 2-3%, но може и да е повече, ако се върне доверието. Но пък нищо не споменава за развитието на икономика, ако не само не се върне, но и спадне още повече. Това може и да изглежда като малко вероятно и ненужно скептично, но е достатъчно да си припомним какво се случи само в последния месец:
-
преекспонирана "газова криза", макар наистина да става въпрос за "нечиста игра";
-
"Южен поток" – ще го строим, няма да го строим;
-
паника около дарени ваксини на Министерството на здравеопазването;
-
скандал във Висшия съдебен съвет, който с всеки изминал ден се влошава;
-
продължаващи протести на бизнеса срещу цените на електроенергията;
-
БЕХ все още не е взела заем, за да се издължи на ТЕЦ Марица Изток 1 и 3, за да се понижи цената на електроенергията;
-
и т.н., и т.н.
Да, 2-3% растеж са напълно възможни. В началото на годината премиерът си пожела 4.5% ръст, и това е възможно. От години аз си пожелавам 7% ръст, защото е библейско число, който също е възможен, както показват последните данни за Ирландия.
За разлика от Ирландия обаче в България реформите или са проформа – конституционна, или са придружени от други вредни предложения – пенсионна, или тотално противоречат на здравия разум – здравна. Без решителни действия, и по-лошо – с грешни реформи, високият икономически растеж от 2007-2008 г. ще си остане само пожелателен.
Липсата на реформи води и до още един негативен ефект – твърде големи публични разходи, следвани от бюджетни дефицити, следвани от трупане на публични дългове. Според министъра на финансите "ако няколко години напред няма последователна политика за намаляване на дефицита и ако всеки път си поставяме въпроса колко и докога можем да бъдем на дефицит, винаги ще излиза темата за дълга и някой ден, за да я преодолеем, ще стигнем до темата дали данъчната система е подходяща, за да финансира така структурираната държава".
В периода 2010-2012 г. се наблюдава свиване на дефицита, за което говори финансовият министър, но то е изцяло за сметка на по-високите номинални постъпления на приходи, докато номиналните разходи растат всяка година. Тази тенденция се влошава през 2013-2014 г., когато приходите нарастват с близо 2 млрд., а разходите – с 4.6 млрд. лв.
Ако оставим счетоводството настрана, идеята изглежда абсурдна, защото е все едно работник да отиде при работодателя си и да му каже, че години наред разходите му са по-високи от приходите и той не успява да ги намали, затова има нужда от по-висока заплата. Тя не е свързана с това да работи повече или да стане по-ефективен, или каквото и да било допълнително усилие от негова страна, просто се нуждае от повече пари.
Освен че идеята е сбъркана, защото няма логика в това да плащаш повече за една и съща некачествена услуга, едва ли може да се очаква ръст на данъците да доведе до повече приходи. При постъпленията от корпоративен данък се наблюдава свиване като дял от БВП в периода 2009-2012 г., след което има плахо възстановяване. Това се дължи на ниската икономическа активност, ограничените обороти и ниската печалба на компаниите.
Ако се увеличат данъците, силно вероятно е част от тях допълнително да понижат печалбата си и/или да фалират. И така по-висок данък върху по-малко компании с по-ниски печалби може да доведе до по-малко приходи по същия начин, по който намаляването на данък печалба водеше до по-високи приходи в периода 2004-2008 г. Ситуацията при подоходния данък не е много по-различна, тъй като при сходно ниво на заети лица през 2014 и 2004 г. събираемостта е по-висока през 2014 г. независимо от по-ниската данъчна ставка.
Ако трябва да се обобщи – управляващите имат едновременно надежди, че икономиката ще изненада приятно, докато бюджетният дефицит намалява. В същото време доверието, на което разчитат политиците за по-висок растеж, е силно разклатено и е по-вероятно ситуацията да се влоши, отколкото да се подобри.
А като се прибави към това и застраховката, че понеже управляващите не могат да си ограничат разходите и може да се наложи да се вдигат данъците, надеждите за по-висока икономическа активност започват да се изпаряват. Само вяра и пожелания не са достатъчни, необходима са и решителни реформи.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
За голобради полит-икономически анализатори, не стъпвали във фабрика през живота си, са полезни филми като за „Луфтханза-Техник“ България, излъчен в събота по България он Еър. В този най-модерен авиоремонтен завод с 1000 инженери и др. специ. на 5 линии се прави капитален ремонт на Еърбъс 320 и Боинг 737 на пазар с радиус 5000 км, вкл. Европа, Русия, Близкия Изток и Африка. Ще строят 6-та линия за широкофюзелажните гиганти Еърбъс 380. За 1-ви път тук е правен ремонт на 25 год. машини и технологията …
е внедрена в Германия и останалите заводи на Луфтханза по света. В българското предприятие се концентрират все повече логистически функции на Луфтханза-Техник. В него работят авиационни специалисти от българските цивилни и военни училища. Такива неща трябва да се знаят, защото сиромахомилските ожалвания и катаклизмени пророчества са вече не само досадни, но и вредни.
6. Щом намаленият данък печалба е дал по-високи приходи 2004-2008, бърборенето за данъчни увеличения е политическа спекулация. Тука трябваше да се каже, че баш при големите приходи от печалба 2004-2008, незаконните финансови потоци, изтекли от страната бяха 17,7 млрд.$, а само през 2008 – 5,4 млрд. Ей ги къде изтекоха „рекордните ПЧИ“ на Станишев. При „братушките“, с които сме скачени съдове, изтекоха над 20 пъти повече. През 2010 нашите спаднаха на 0,7 млрд.$, а до 2012 общо на 5,2 мрлд. В Русия направо се оляха с още 570 млрд.$ с годишен рекорд 188 млрд. Явно малко сме се разкачили.:)
3. 10 години сме имали и „библейски“ растежи от над 5 до над 7%, а тримесечни по 7,8-8,3-9,7%. Примерът с Ирландия е смешен. Тя беше навремето отличник. После преживя ужасяваща катастрофа, спрямо която и Станишевото „наследство“ минус 4,5% бледнее. Нормално е да се надигат по-бързо от дъното. 4. Наследеният от 1-то руско-турско правителство кризисен дефицит бързо се стопи, но след русофилския метеж през 2013 2-то бързо го увеличи. Сега пак пада. 5. Никой не говори за увеличение на данъците. Горанов предупреди кметовете да си събират вземанията, а медиите го представят като увеличение.
От ИПИ очакваме сериозни анализи, а не повърхностни заигравки в опозиционерски стил. 1. В бизнеса не са ненормалници, вярващи на „заклинания и светло бъдеще“. Естествено че растежът ще е повече от 2-3%, след като 2015 е над 3% и се ускорява. Това е 2 пъти повече от числата, с които НСИ ни будалкаше през годината. Горанов обаче няма да каже повече, защото предпочита да спести няколко милиарда разписани разходи. 2. Що за глупост е да се правим на „скептични“, поради медийните скандали „газова криза“, „Южен поток“, „ваксини“, „ВСС“, „бизнес-протести“ за цената на тока, който май ще поевтинее?
От държавите в ЕС само Кипър като офшорна държава има плосък данък от 10 % и затова фалира. Горанов най-добре вижда, че това ни чака и нас и отсега повдига въпроса за ревизия. За 200-300 г. цивилизованите държави са стигнали до извода, че трябва да има прогресивно данъчно облагане, а Станишев ни тласна в обратната посока - олигархична държава.
Новият "двигател" на растежа – вяра и пожеланияКалоян Стайков, ИПИ-кажете, че България е провалена държава, и икономическия модел се провали! Че икономическия модел обслужва перачите на пари, обръчите от фирми, олигарсите, и най-вече КОЙ! Но не е лошо да кажете и ЗАЩО(и как) се стигна до тук!
Тоя тук сигурно е прав! Но 26 години слушкане на институт за Путинска икономика ни доведе до тоя хал!