Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият парламент: 8 партии и труден кабинет

ГЕРБ финишира с голяма победа и липса на мнозинство, БСП се срина, ДПС я догонва

47 коментара
Новият парламент: 8 партии и труден кабинет

Предсрочните избори на 5 октомври родиха силно фрагментиран парламент със 7 или 8 партии, който трудно ще формира правителство. Според социологическите прогнозни резултати, ГЕРБ е безапелационният победител с около 33 процента от гласовете, но далеч от необходимото мнозинство от 121 депутати. БСП се срина до историческия си минимум, като получи около 15% и почти се изравни с ДПС, която е с около процент по-назад, но след преброяването на гласовете от чужбина може и да изпревари социалистите. Реформаторският блок се класира четвърти с около 8-9%, следван от Патриотичния фронт, който взема над 7%. "България без цензура" е следващият сигурен участник в новия парламент с над 6% от гласовете. "Атака" и АБВ най-вероятно прескачат 4-процентовата бариера, което означава, че това ще е първото Народно събрание с две националистически формации – Патриотичният фронт (ПС) и партията на Волен Сидеров.

Изборите минаха при ниска избирателна активност, която до 19 ч. беше около 49%, при 51% миналата годината. Неправителствени организации отчетоха сериозно увеличение на контролирания вот и купуването на гласове.

Партии / Коалиции Алфа
рисърч
/100% паралелно преброяване в РБ/
Галъп
интернешънъл
/100% паралелно преброяване в РБ/
Екзакта
рисърч
Афис Сова
Харис
ГЕРБ 32.9% 33.5% 35% 32.7% 33.6%
БСП 15.4% 15.1% 15% 16.5% 15.7%
ДПС 13.5% 14.5% 14% 13.9% 13%
Реформаторски блок 9.0% 8.5% 9.5% 8.2% 9%
ББЦ 6.1% 5.6% 5% 6.1% 6%
Патриотичен фронт 7.5% 7.2% 6.5% 6.4% 6.7%
АБВ 4.3% 4.2% 4% 4.2% 4.7%
АТАКА 4.4% 4.7% 5% 4.8% 5.3%
Движение 21 n/a 1.2% n/a 1.5% n/a
Десните n/a n/a n/a n/a n/a
Зелените n/a n/a n/a n/a n/a

Първите три политически сили бележат спад в представителството си за сметка на по-малките партии.

За разлика от ГЕРБ и БСП, при ДПС има основания да се смята, че гласовете за партията са контролирано ограничени, за да не се окаже втора политическа сила, което би създало обществено напрежение.

В зависимост от това колко ще са партиите в новия парламент, съществуват различни хипотези за броя депутати, които ще има всяка от тях. Мандатите за ГЕРБ са между 85 и 100, БСП – до 50, ДПС – 35-40; РБ – 23-24; ПФ – около 19; ББЦ – между 16 и 18; "Атака" и АБВ – с по 11 депутати.

Така създалата се конфигурация, при която партията победител на изборите е далеч не само от самостоятелно мнозинство, но може и за не достигне 121 депутати при евентуална коалиция със сочения си за партньор Реформаторски блок, е предпоставка за сложни пазарлъци и договорки под масата между ГЕРБ и други по-малки партии. Това от своя страна означава не само трудно формиране на правителство, но и нестабилност на мнозинството, ако то се състои от три или повече партии. Математически най-стабилната коалиция би била между политическите противници ГЕРБ и БСП.

Не виждам как ще се направи правителство, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в първия си публичен коментар след обявяването на прогнозните резултати. Той каза, че няма да инициира преговори с която и да е друга партия, защото му поставяли условия, щели да искат от него компромиси и "никой не е заявил желание в този момент да преговаряме". В същото време декларира, че е готов да поеме отговорността за управлението, но настоя, че малките партии "са длъжни да направят така, че да има стабилност". Борисов призова РБ да се смирят и да приемат, че победителят излъчва премиера, като в същото време отчете, че е "безсмислено" да преговаря с Реформаторите, тъй като общият им брой депутати не прави стабилно правителство.

Борисов изключи преговори с ДПС и ББЦ, разкритикува БСП, че вече са се обявили за опозиция, но след това призова всичките си колеги от другите партии да преспят с резултатите, да премислят, да се чуят по телефона и "ако им е мила държавата, да загърбят личното".

Не виждам мандат на Бойко Борисов да бъде премиер. Всичко това е предмет на разговори след като видим състава на следващия парламент, коментира Радан Кънев от РБ на влизане в НДК. Запитан дали е било ясно, че РБ ще трябва да прави коалиция с ГЕРБ, Кънев отвърна, че това е било ясно на всички, освен на Борисов.

Лидерите на РБ ще се срещнат заедно с Бойко Борисов, ако той им предложи преговори, обещаха Меглена Кунева и Божидар Лукарски пред бТВ в изборната нощ.

Първият въпрос, който стои, е има ли дясно мнозинство в парламента - надяваме се на положителен отговор, след като дойдат резултатите от гласуването в чужбина, заяви Радан Кънев. Според него РБ е взел двойно повече от очакваните гласове, т.е. свършил си е работата. От тук нататък, преди да видим гласовете от чужбина, които ще бъдат само за ГЕРБ, РБ и ДПС, не може да прогнозираме кой ще бъде вътре в парламента, нито какво е съотношението на силите, коментира той в неделя вечерта.

След пристигането на гласовете от чужбина двупартийно правителство ще е напълно възможно, заяви още Радан Кънев.

Предстои да се види дали РБ ще остане единен при едни евентуални преговори с ГЕРБ, при положение, че в Блока има явни противоречия по въпроса дали трябва да се съгласят на всичко, което Борисов им предлага и да получат постове във властта, или да се придържат към принципите и посланията си към избирателите.

Много е вероятно Борисов да получи подкрепа от Патриотичния фронт, в който влизат НФСБ на Валери Симеонов, ВМРО на Красимир Каракачанов и др. Проблемът е, че няма да успее да формира мнозинство само с ПФ и ще са му нужни още гласове.

Според източници на Mediapool от БСП, част от социалистите и по-точно т.нар. бизнес лоби в партията, е готово да се договоря за съвместно управление с ГЕРБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

47 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимент
    #47

    Кукловодите ог КГБ-ДС се престараха за да вкарат и малките рубладжийски маргинали Атака и АВВ в парламента - и сега поставените от тях Герб и БСП ще трябва отново да се обединят в еднния ОФ-"юмрук" на БКП и от там да заминат в небитието. За да се наложи като сериозна политическа сила РБ не трябва да се забърква в такова правителство!

  2. Николай Иванов
    #46

    Няма причини за паника. Парламентът не е по-труден от предишния. Няма да издържи 4 години, но за 2 могат да се намерят решения. А има и добри новини. Например: след дълго вайкане, че не е била достатъчно про-руска БСП стана такава и ... се провали жестоко. Българите търсим път към Европа, не към Евразия и ще го намерим. Това е добра новина.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #45
  4. dimitardi100
    #44

    Дясно обединение , европейска ориентация и масово гласуване на българите, за да имаме след 2016 г. стабилност и просперитет, а двете чужди партии да нямат възможност да провалят доброто управление на родината ни!

  5. andrei_deactivated_1414012191
    #43

    Колкото и да им е неприятно на някои и да избягват тази тема, в тези избори играха важна роля фактори като украинската криза, анексията на Крим,агресивната експанзия на Путин, Южен поток: БСП се дискредитира и срина заради скандалното си и безмерно русофилство.Та българските политици като правят кабинети да си правят сметката, че българите искат да са в ЕС, а не в Евразия и да внимават с кого се заиграват!

  6. Mumintroll
    #42
  7. messerschmitt
    #41

    Борисов никога не е искал президентски пост. И това е очевидно. Не е за него, а и толкова глупав не е. Не знам защо се превърна в опорна точка. Го.ф-социологът, зависимият Райчев активно я лансира. Но и той, със сигурност, не е глупав. Защо ли си губи времето?...

  8. Mumintroll
    #40

    И предлага Божо Димитров президентска република. Почна пазарлъкът вече. Бойко смята да отстъпи премиерското място, ако се смени формата на управление. Смята явно, че с милиардите ще може да си купи президентските избори. Смех !!

  9. messerschmitt
    #39
  10. Mumintroll
    #38

    Божидар Димитров предлага коалиционното споразумение да е от само няколко страници, в които да се изброят приоритетите. Е, няма да мине номерът. Споразумението в Германия беше от 184 страници. Хем там все пак си вярват на думата повече, отколкото у нас. Коалиционният договор трябва да е с подробно разписване на задачите за решаване, вкл. средства за постигането им и разбира се срокове.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.