Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият план за управление на Витоша отваря врати за застрояване на планината

Морените, торфищата и редки животни и растения са застрашени, предупреждават природозащитници

4 коментара
Новият план за управление на Витоша отваря врати за застрояване на планината

Новият план за управление на природен парк "Витоша" отваря широко вратите за застрояването на планината край София. Това предупреждава неправителствената организация "За да остане природа в България".

Морените, торфищата, стари гори от смърч и единствените у нас субарктични върби са застрашени, предупреждават природозащитниците. Според тях на практика се разрешава лов навсякъде в планината, което поставя под заплаха редки животински видове.

Екозащитниците са предложили да се забрани строителството на Витоша с изключение на местата, където е имало съществуващи хижи, хотели и сгради, но идеята им е била отхвърлена.

Новият проект за план за управление на природен парк "Витоша" е бил представен на обществен консултативен съвет на 30 юли близо до село Кладница, Софийско.

Той е изготвен от "Пролес Инженеринг" ООД, която направи и плана за управление на национален парк "Пирин", също подложен на остра критика от коалиция "За да остане природа в България".

Интересите в Пирин и Витоша са свързани с концесионерите "Юлен" и "Витоша ски", които управляват ски пистите. Зад двете дружества стои председателят на федерацията по ски Цеко Минев.

Широка зона за строежи във високата и средна част на Витоша

Според проектоплана цялата висока и средна част на Витоша от север и от запад се отваря за застрояване в така наречената зона за хижите, сградите за подслон, административните центрове за управление и поддръжка на парка и спортните съоръжения, твърдят от екоорганизацията.

Според изпълнителя на проекта "Пролес Инженеринг" на Витоша има много хижи и туристи и по тази причина не може да се обособи зона за опазване на биоразнообразието.

Зоната за сгради и съоръжения е много обширна и в нея са включени много гори и местообитания, посочват от "За да остане природа в България".

Те допълват, че каменните реки, специфични за Витоша, са сложени в същата зона за сгради и съоръжения.

За да замажат очите на обществото е предложена фиктивна забрана за строителство. Тя се отнася до строеж на хотели, вилни, производствени, складови и инфраструктурни сгради, но остава отворена врата за всякакъв друг вид строителство като например апарт-комплекси, посочват екозащитниците.

Резерватите без буферна зона

Проектопланът предвижда резерватите да нямат буферна зона. Няма да има никаква друга зона със строга защита. Отпаднала е и територията с направляван режим на защита по сегашния план. Така резерватите ще граничат със зоните за сгради и съоръжения, съответно пистите биха могли да са до резервата.

Резерватите са зони със строга защита и, ако между тях и зоната за строителство няма буфер, това ще доведе до намаляване на районите, обитавани от дивите животни. Ще има и нерегламентирано навлизане в зоните със строга защита, предупреждават природозащитниците.

Ловът разрешен васякъде

От предложения план не става ясно как и къде ще се извършва горско стопанство, селско стопанство и ловно стопанство. Причината е, че няма отделни зони за гори, пасища и дивечовъдна дейност, както има при сега действащия план, посочват от "За да остане природа в България".

Проектопланът предвижда голяма зона, формално посветена на опазване на приоритетни местообитания, но нейното ефективно предназначение е в нея да има ловно, горско и селско стопанство. Вътре в нея не са обособени площите, където тези дейности ще се извършат.

Има зона за опазване на приоритетни местообитания и местообитания, формиращи характерни скални и геоложки образования, речни местообитания и местообитания на консервационно значими видове.

В тази зона обаче не се опазват най-ценните територии в цяла Северна Витоша като морени, стари гори от смърч, торфища, почти единствените у нас субарктични върби, смятат екозащитниците.

Според "Пролес Инженеринг" те трябва да са в зоните за туризъм и за хижи, защото има туристи.

Няма мотиви какво налага промяна на зонирането на парка, посочват още от екоорганизацията.

Екоорганизацията: Без строителство на Витоша

Предложението на "За да остане природа в България" е да се забрани ново строителството на Витоша на хотели, хижи, апарт-комплекси.

Разрешена да бъде само реконструкция на съществуващи сгради без увеличаване на застроената площ и на спортни съоръжения в границите на съществуващите просеки.

Ново строителство може да се допуска за водохващания за питейни нужди, пречиствателни съоръжения, както и на сгради и съоръжения за нуждите на управлението на парка и обслужването на посетителите, и за подземни комуникации, посочват екозащитниците.

Тяхното предложение обаче не е прието, а вместо това се възприема спорната мярка, която практически не забранява застрояването в планината.

Подкрепа от държавата

Заявената нееднократно позиция на главния архитект на София Петър Диков е, че трябва да се намери разумният баланс между интересите на концесионерите и природозащитниците. София се развива и не може планът за управление на Витоша да остане такъв, какъвто е бил през миналия век, смята арх.Диков.

За нови писти на Витоша и Пирин се застъпиха и министрите на туризма Николина Ангелкова и на спорта Красен Кралев. В началото на май дори министър Ангелкова обеща на концесионерите да внесе законови промени, които да улеснят изграждането на ски писти и лифтове, но това не е направено към момента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #4

    ТОЧНО ТОВА БЕЗОБРАЗИЕ И КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ Е ЗА НОВИЯ ОМБУДСМАН!!! ДА ВИДИМ КАКВА ЩЕ Е РЕАКЦИЯТА Й !!!!

  2. strobo
    #3

    Определено не може Витоша да се управлява с план от времето на Людмила Живкова..... времената се промениха яко, оттогава....

  3. asigma
    #2

    "Тази вечер Витоша е тъй загадъчна и нежна като теменужен остров в лунносребърни води, и над смътния и гребен, сякаш в болка безнадеждна, се разтапят в тънка пара бледи есенни звезди..." Х. Смирненски "Цветарка"- 1922

  4. mnogo grozen
    #1

    Добре де, мисля че за всеки ходил на Витоша през последните десетина години е ясно, че планината не се поддържа и причината е липсата на одобрен план за управление. Не е въпроса в това да се застроява, а да е приятно място за посетителите си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.