Само с три гласа над необходимото парламентарно мнозинство от 180 гласа, тройната коалиция с подкрепата на Български народен съюз (БНС) и “Атака” прокара идеята си към Висшия съдебен съвет (ВСС) да се създаде Инспекторат, който да проверява дейността на органите на съдебната власт.
Срещу създаването на новия орган се обявиха от СДС и ДСБ, според които той ще наруши баланса между властите, тъй като инспекторите в него ще се избират от парламента.
Дебатът се разви по време на второто четене на промените в конституцията в петък.
Приетият текст предвижда новият орган да включва главен инспектор и десет инспектори. Председателят ще бъде избиран от парламента с две трети мнозинство и ще има петгодишен мандат. Така ще се избират и неговите подчинени, но за срок от 4 години.
Те няма да проверяват дейността на магистратите по същество. Обхватът на правомощията им ще се покрива с този, който до този момент имаше Инспекторатът към Министерството на правосъдието. Ще проверяват сроковете за решаване на делата и приключване на разследванията.
Новият орган ще може да бъде сезиран за нарушения от държавните институции, самата съдебна власт и гражданите. Той ще отчита работата си пред ВСС, който от своя страна ще прехвърля доклада в парламента.
Министърът на правосъдието определи създаването на новата администрация като безсмислен ход. Същата теза застъпиха председателите на двете върховни съдилища Иван Григоров и Константин Пенчев.
От тройната коалиция оправдаха новия Инспекторат с нуждата от прозрачност. По думите на Минчо Спасов (НДСВ) инспекторите в новия орган ще бъдат “катаджиите на съдебната власт”.
“Става дума за един политизиран орган, тъй като неговите членове се избират от парламента. Как с неговото създаване властимащите ще убедят избирателите, че не се месят в делата на съдебната власт?”, заяви депутатът от ДСБ Елиана Масева.
Според лидера на ДСБ Иван Костов този инспекторат ще бъде като омбудсман на съдебната власт. Инспекторите ще проверяват сигнали и ще ги адресират към органите, които имат правомощия, посочи той. Този нов орган е безполезен, заключи Костов.
От опозицията заявиха още, че конституирането на този орган ще намали и без това малката тежест на ВСС и поискаха той да стане постоянно действаш орган. Главните движещи сили на конституционната поправка Михаил Миков (БСП) и Лютви Местан (ДПС) обещаха, че за нещо подобно ще се помисли в новия Закон за съдебната власт (ЗСВ). В петък обаче тройната коалиция отхвърли предложените на Елеонора Николова и Димитър Абаджиев това да се случи на конституционно равнище.
България е поела ангажимент пред Брюксел да приеме новия ЗСВ до края на месец март.
В петък НС отмени приетото с предишната поправка право на правосъдния министър да проверява организацията по образуването, движението и приключването на делата. Въпреки това Инспекторатът към ведомството ще бъде запазен. Той ще следи нотариусите и съдебните изпълнители.
Друга приета конституционна поправка предвижда срещу съдиите, прокурорите и следователите да може да бъде повдигано обвинение без разрешение на ВСС. Досега това беше забранено в конституцията. Поправката бе подкрепена със 213 гласа "за" и един въздържал се.
Запазен беше текстът, според който съдиите, прокурорите и следователите не носят наказателна и гражданска отговорност за техните служебни действия и за постановените от тях актове, освен ако извършеното е умишлено престъпление от общ характер.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент