Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият съдебен закон не постига исканата реформа

Статуквото е удобно за всяка политическа власт, без обществен натиск промяна едва ли ще има

23 коментара
Мирослава Тодорова

Законът за съдебната власт, приет от Народното събрание, не постига исканата реформа, каза Мирослава Тодорова, председател на Съюза на съдиите в България (ССБ).

"Това не е структурна реформа на Висшия съдебен съвет (ВСС) и няма никаква обоснована сигурност, че ще доведе до съществена промяна в процеса по администриране и кадрово управление на съда и на прокуратурата", коментира Тодорова в неделя БНР.

Гласуваният тази седмица закон бе мотивиран от нестихващите критики на Европейската комисия към българското правосъдие, включително нагласената и недостатъчно прозрачна кадрова политика в съдебната власт. Независимо от стремежа за позитивна оценка от Брюксел, управляващите не приеха исканите от ЕК и предложени от ССБ и гражданския сектор промени, като тази за пряк избор на членовете на т.нар. "правителство на съдебната власт".

За капак на всичко ГЕРБ прокара "кариерни бонуси" и за настоящия ВСС, чиято дейност и кадрова политика предизвикаха възмущение и недоволство и у нас, и в Брюксел. Бе дадена и възможност този ВСС да избере следващия главен прокурор – нещо, на което президентът Росен Плевнелиев и премиерът Бойко Борисов веднага се противопоставиха.

Няма дискусия за това какъв да е новият главен прокурор

По този повод Мирослава Тодорова коментира, че няма значение дали този или следващият ВСС ще избере главния прокурор, защото дискусия за това какъв трябва да бъде главният прокурор на Република България не се състоя.

"Как да бъде осъществена реформа на прокуратурата, без да има анализ на грешките, без да се види каква промяна е необходима. Единствено и само промяната на срока за обявяване на процедурата от два на шест месеца едва ли би могло да убеди дори хората извън системата, че е ясен профилът на главния прокурор, че е ясно защо прокуратурата се използва като претекст във всякакви видове задкулисни игри, дали е само като претекст или нещо повече, не знам." - каза Тодорова пред БНР.

Статуквото в съдебната система е удобно за всяка политическа власт

Тя смята, че от началото на прехода досега нито един устройствен и организационен въпрос на съдебната система не е решен. "Това само по себе си е показателно. Означава, че съдебната система, такава, каквото е в момента, е удобна, независимо от това коя е политическата сила, която е на власт", допълни председателката на съдийския съюз, който води последователна битка със статуквото.

"В последно време опитите за погазване на независимостта на съда са особено драстични. Те са вербално-агресивни и много лесно се разчитат", каза Мирослава Тодорова, която лично изпита на гърба си и груби нападки от вътрешния министър Цветан Цветанов, заради които го съди за клевета, така и дисциплинарни санкции.

Според Тодорова съдиите са проявили активност за реформи, защото първоначално решили, че "насреща има една добра воля за промяна". На всеки довод защо нещо не може да се случи сега, давахме конкретни, разумни, прости аргументи защо може. Въобще не е вярно, че прекият избор на членовете на ВСС би могъл да стане само чрез електронно гласуване, каза Тодоров. Освен опита на Румъния, въвела лесен, общодостъпен и евтин начин за гласуване чрез хартиени бюлетини и урни по райони, има и други начини, допълни тя.

Беше важно всеки един магистрат да може да гласува директно за член на ВСС, защото сегашният съдебен съвет не даде ясен отговор на това какъв феномен беше Красимир Георгиев (брокерът на съдебната власт Красьо Черния-бел.ред), защо повече от 30 административни ръководители, кандидати за административни ръководители, интензивно са водили разговори с него преди техния избор във ВСС, поясни Тодорова.

Тя припомни и думите на Константин Пенчев, че кадруването по върховете на съдебната власт става от т.нар. кръг на бели покривки. При всички тези съмнения и спекулации за търгове и лобита в съдебната власт, "няма друг демократичен начин освен това всеки магистрат да може да въздейства пряко върху конституирането на този орган, от който ще зависи професионалната му съдба", каза Мирослава Тодорова пред БНР.

Постояннодействащият ВСС не реши нито един от актуалните проблеми

Тя поясни също, че наличието на постояннодействащ ВСС не реши нито един от актуалните проблеми на съдебната власт. "Нито изготви норма за натовареност, нито създаде оценка за качеството на работата. Не бяха създадени ясни механизми за повишаване и за кариерно израстване на съдиите. Стигна се дотам, че съдия биваше повишен не заради качеството на работата си, а заради оценката на държавните изпити при приключване на висшето си образование, макар че тази оценка на ВСС беше приета за незаконосъобразна и Върховният административен съд отмени няколко оспорвани избора", каза Мирослава Тодорова.

Освен, че постояннодействащият ВСС не е панацея, той отблъсква почтените и компетентните магистрати да искат да участват в него, защото се откъсват за много дълъг период от време от ежедневната си работа. Това са 5 години административна дейност. Когато членове на ВСС излязат от оперативната си дейност по делата, извън трудовите колективи, се получава нещо като административна клика, която забравя защо е била излъчена, смята Тодорова.

"Не бива да се създава нова номенклатура, но нали виждате какво се получава и с тези сюреалистични бонуси? Вместо да се решава истинският проблем как да бъдат мотивирани почтени и компетентни юристи да влизат във ВСС, се създава възможност с изключение на правилата - и според мен в нарушение на Конституцията - да бъдат повишавани не както останалите магистрати", коментира шефката на съдийския съюз.

Посегателства срещу независимостта на магистрати, политици, медии

Като изтъкна, че от ВСС зависи какво е човешкото лице на системата и как изглежда съдията, който гледа дела на хората, Тодорова посочи, че за реформата са нужни подкрепа и натиск от обществото.

Без граждански натиск очевидно при този политически консенсус да не се променя статуквото не бихме могли да се развиваме напред, каза тя.

Освен това Мирослава Тодорова повдигна актуалния въпрос задкулисните игри и манипулации в държавата, с участието на медиите, което поставя под съмнение свободната воля и независимостта на опозицията.

"Мисля, че никой от почтените граждани, нито от магистратите не се чувства добре в тази среда, в която се разпространяват компромати, флашки, говори се, че прокуратурата работи в една или в друга посока, че може да бъде манипулирано образуването на дела. Това създава една атмосфера на страх, припомня други времена, които не са достойна перспектива за никого", каза Мирослава Тодорова.

"Не мисля, че дори политическата класа би могла да се чувства комфортно и сигурно, но пък това поставя и въпроса до каква степен е свободна политическата воля на опозицията. Знаем общата истина, че демократичната държава е възможна само с независим съд, виждате, сега посегателствата са откровено яростни към независимостта, чрез силна опозиция и независими медии", заключи Мирослава Тодорова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #23

    Пълната диктатура на ББ в държавата, вкл. в прокуратурата и съда, си го заслужаваме, ние гражданите, поради факта, че търпението ни е за собствено оцеляване и безразличие. Подозирам, че в един момент, ще преживеем и форма на "арабска пролет", където пак ще се включат едни амбициозни и неграмотни политици, чиято цел е за личното им благоденствие. Единствено правилното решение за мен е създаване на гражданско общество, което непрекъснато да контролира тези мизерни управници! И то не на принципа всеки, срещу всеки, а в името на нас, гражданите.

  2. Анонимен
    #22

    недостатъчно прозрачна кадрова политика в съдебната власт. .............................. Това важи не само за съдебната власт, а въобще. Със зъби и нокти се прикрива кои са бащите и майките и други близки роднини - познайте защо?

  3. Анонимен
    #21

    имам само един въпрос.22 години чии интереси обслужваше съдебната власт ...с новите демагогии чии интереси се кани да обслужва......

  4. Анонимен
    #20

    Интересен "анонимен "№10?!Не зная къде е учил право ,кой го е учил и кой го е намърдал да съди престъпници или да ги оправдава по "вътрешни убеждения"?!Малко трудно е да се мотивираш ,ако обвинението е по точно определен законов текст."Кашата"в главите на хората е илюзия,създаваща убеждението в главите на "магистратите",че са единствени "магистрати"/завършили магистратура/.Къде?Как?Не е от значение.Други образовани хора в България няма ,макар и не в областта на "правото",затова тая "сложна материя"с

  5. Анонимен
    #19

    Маргарет Кунева (Лейди Желязкова) Риформата йе враг на консерватизъма!

  6. Анонимен
    #18

    до форумното ченге http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2012/05/23/1833472_neveroiatnata_sudba_na_zatvornika_manikatov/

  7. Анонимен
    #17

    Сега ми става ясно защо на тази се бавят делата и не работи. Защото няма време заради присъствието си по медиите и защото за забатачените дела бандитите плащат добре. Тази персона е нагла и е не само за уволнение, но и за затвора.

  8. Анонимен
    #16

    законите в българия обслужват единствено и целенасочено истинската ДС .цялата истина эа ограбването на БЪЛГАРИЯ е ръцете на нейните грабители .ние като народ със стратегически фактор эа просперитета на ЕВРОПА эаслужаваме уважение эа всичко което сме дали на света.

  9. Анонимен
    #15

    абе какъв обществе натиск съдът се подиграва с обществото, а вие чакате общестне натиск как да стане това да идваме да ви бием ли :)

  10. Анонимен
    #14

    "Новият съдебен закон не постига исканата реформа" - защото това отърва на червените! Не мога да разбера - всички са срещу червените, но никой не подписва петициите срещу тях и тези, които ги сложиха на власт на 9.9.1944г.? Всъщност народ ли сме или мърша? Страх ли ви е, българи? Или не сте българи - Време е за голямо пролетно почистване от червения боклук появил се след руската окупация на България! Ако ние не го направим - няма кой! Подписахте ли двете петициите, които ще ни приближат към завета на Левски за свята и чиста република ___ http://www.change.org/petitions/-26 ___ и ___ http://www.peticiq.com/lustraciq_na_ds_agenti_i_satrudnici

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.