Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият шеф на БНБ Димитър Радев залага на стария екип

35 коментара
Без изненада в избора на Димитър Радев за  шеф на БНБ, сн. БГНЕС
  • Избраният нов шеф на БНБ Димитър Радев (в средата) обяви за свои подуправители Калин Христов (вляво) и Димитър Костов. Предстои да ги предложи на Народното събрание.

Димитър Радев бе избран от парламента за управител на Българската народна банка (БНБ). Досегашният старши съветник от Международния валутен фонд (МВФ) ще има отговорната задача да възстановява доверието в БНБ и нейния надзор, след като предишното ръководство начело с Иван Искров допусна срива на КТБ и България преживя най-големия банков катаклизъм от 20 години насам. Във вторник, веднага след като бе избран на поста и положи клетва, Радев обяви, че възнамерява да ръководи институцията с двама от досегашните подуправители, като Калин Христов остане отговорник за валутния борд, шефът на управление "Банково" Димитър Костов поеме ключовия "Банков надзор", а досегашният му пост да бъде зает от Нина Стоянова, към момента главен юрист на БНБ.

Народното събрание прие и оставката на досегашния гуверньор Иван Искров. Неговите два мандата (общо 12 години начело на БНБ) приключват с позор, тъй като освен че не пое отговорност за катастрофата с КТБ, не се съобрази с призивите на Народното събрание доброволно да се оттегли от поста.

Интересна подробност е, че парламентарното мнозинство, което избра Димитър Радев, е далеч по-малко от съкрушителното единодушие между ГЕРБ, БСП и ДПС, с което през 2009 г. Искров бе преизбран начело на БНБ, както и подкрепата, която получи за първия мандат през 2001 г., когато бе издигнат от НДСВ.

Досегашният съветник в МВФ и бивш финансов експерт и зам.-министър на финансите Димитър Радев бе избран със 130 гласа “за”, 16 “против” и 34 “въздържал се”. Освен от ГЕРБ и РБ, той бе подкрепен от АБВ, БДЦ и част от ДПС.

Вторият кандидат на РБ (на партия ДБГ) Бисер Манолов получи 37 гласа “за”, 18 “против”, а 118 гласуваха “въздържал се”. Номинираният от АБВ Виктор Йоцов получи 44 гласа“за”, 22 “против” и 104 “въздържал се", а кандидат на Патриотичния фронт Григорий Вазов - 43 "за", 12 “против” и 116 "въздържал се".

Изборът се състоя в отсъствието на премиера Бойко Борисов и министрите му и бе предшестван от двучасови дебати и процедурни схватки.

ДПС настояха да знаят кои ще са подуправители

Депутатите от ДПС напуснаха залата, тъй като бе отхвърлено предложението на лидера им Лютви Местан всеки кандидат-управител да назове предварително своя екип от подуправители, с които ще работи, "защото те са с относителна автономност“.

"За нас вотът е в пряка зависимост, освен от профила на кандидата за управител, и от профила на бъдещите подуправители", обясни Местан. По думите му, заради това, че единствено шефът на БНБ има прерогатив да предлага подуправителите, а парламентът само ги одобрява, подкрепата за номинирания зависи и от хората, с които ще управлява.

Той няма право да не представи екипа си, практически с избора на управител избираме подуправителите и не би било прозрачно да направим избора си без тази информация, заяви Местан. По думите му, противното би създало "тежки съмнения за предварителни договорки, които някой иска да скрие от българското общество".

Ако кандидат-управител на БНБ не посочи подуправители, то ДПС няма да подкрепи нито един от номинираните, закани се лидерът на ДПС.

Предложението му бе подложено на гласуване и отхвърлено, след което Местан обвини останалите депутати: "Току-що дискредитирахте избора на управител на БНБ в зародиш. Днес все едно избираме екипа му“. Последвалото прегласуване отново отхвърли искането на Местан. Депутатите от ДПС демонстративно напуснаха залата, но после 7 от тях се върнаха и гласуваха "за" Димитър Радев.

Веднага след полагането на клетвата Радев обяви намерението си да запази Калин Христов начело на управление "Банково" и да предложи Димитър Костов за горещия стол на шеф на "Банков надзор", където в следващите месеци се очакват най-сериозните реформи и изпълняването на тежки мерки като оценка на активите на финансовите институции и влизане в общия европейския банков надзор.

Кой носи отговорност за кризата с КТБ, агент ли сте на ДС

Преди това депутатите приеха предложението на зам.-председателя на БСП Янаки Стоилов всеки от кандидатите да отговаря на поставени въпроси в рамките на пет минути. Неговият въпрос беше: “Как ще постъпят при предложенията за подуправители? Споделят ли разбирането, че целият Управителен съвет (УС) носи отговорност за кризата, която възникна и за фалита на една от най-големите търговски банки в България?”.

Янаки Стоилов постави пред претендентите и въпроса как и кога ще се извърши преглед на активите на банковата система и гарантират политическата си независимост.

Георги Кадиев от БСП запита кандидатите дали ще предложат сегашни членове от БНБ в бъдещия си екип. "Аз не мога да подкрепя този, който го направи. Как те ще гарантират деполизитирането на централната банка? Най-голямата грешка на Иван Искров беше, че допусна да се вземат решенията под политически натиск. От отговорите зависи моя вот”, каза Кадиев.

“Ще кандидатствате ли в единния банков надзор веднага? Еврозоната наистина е бъдещето. Какво ще направите, за да не повторят случаи като с КТБ?”, попита Мартин Димитров от РБ. Другият му въпрос беше “Имали ли са принадлежност към Държавна сигурност?”. Същото попита и Методи Андреев от ГЕРБ.

Валери Жаблянов от БСП определи въпроса за принадлежност към ДС като “глупав”. “Задкулисието е движено от принадлежащи към Държавна сигурност”, отвърна Мартин Димитров.

Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт обвини ДПС, че удобно са напуснали залата, за да се намали кворумът и да се улесни изборът. ”Новият управител трябва да е патриот, да мисли за държавата. Фалитът на КТБ беше опит за сриване на валутния борд и разграбване за натрупаните активи – около 20 млрд.“, каза още Байрактаров, повтаряйки тезата на Григорий Вазов при изслушването му в бюджетна комисия.

"Атака" заявиха, че няма да подкрепят нито един кандидат. “Ясни са две от имената на подуправителите – не е ясно за вакантния пост на подуправител на “Банков надзор”. Най-нормално е всеки един от кандидатите да излезе да каже с кой ще работи. Ще слуша ли тези, които са го избрали?” попита Николай Александров.

Претендентите за поста бяха изслушани на бюджетна комисия миналия четвъртък. Всички бяха единни в позицията си, че в краткосрочен план е изключително необходимо да се направи реформа в управление “Банков надзор". Оценка на активите и стрес тестове на банковата система бяха другите приоритети, очертани от кандидатите пред депутатите от бюджетна комисия.

Бисер Манолов категорично отрече да е бил сътрудник на ДС или на чужди служби. Виктор Йоцов също отрече. “Ако бъда избран за управител, веднага ще кажа кои ще са в екипа ми – имам имената”, обяви той.Григорий Вазов отговори за принадлежността към службите с няколкото проверки, на които вече е бил подлаган. Той се почувства унижен от цялата процедура.

“Първото нещо, което ще направя, ако бъда избран, е да предложа подуправителите. Не съм сътрудничил на Държавна сигурност.”, отговори от своя страна Димитър Радев.

Новите стари подуправители

След като бе избран той съобщи кадровите си намерения, от които става ясно, че възнамерява да заложи изцяло на досегашния екип в централната банка. От изразените позиции на БСП и Реформаторския блок се разбра, че настояват за сериозна реформа в БНБ и биха предпочели с нея да се ангажират хора, които не носят отговорност за кризата с КТБ.

БСП са особено настоятелни в критиките си към шефа на валутния борд Калин Христов, който точно преди година бе предложен от президента Росен Плевнелиев за управител на БНБ, а кандидатурата му бе подкрепена от ГЕРБ и ДПС.

Миналото лято Калин Христов беше един от активните застъпници на идеята кризата около КТБ и ПИБ да се реши с банкова ваканция. Същата теза защитаваха ДПС и ГЕРБ, които тогава го подкрепяха за управител на БНБ. Идеята за банкова ваканция, която, според експерти, щеше да досъсипе банковата система, не се състоя. Не се стигна и до внасяне на кандидатурата на Христов за шеф на БНБ зарази правителствената криза, както и заради страховете на Бойко Борисов, че ще го "пришият" към ДПС.

Настоящият подуправител и ръководител на управление "Банково" Димитър Костов, който бе финансов министър в кабинета "Виденов" в периода на банковите фалити и финансовия колапс на държавата през 1995 г., бе предложен за шеф на банковия надзор през януари т.г. Тогава се разбра, че той не се ползва с подкрепата на Реформаторския блок и процедурата за избора му бе прекратена. Димитър Радев обаче вероятно разчита на Димитър Костов, с когото са работили заедно в Министерството на финансите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #35

    По програма Хоризонт канят да се изказва агентът на ДС - бивш служител на БНБ и на банков надзор - Камен Тошков който разбира се поддържа избора на екипа на Радев - "Халваджията за бозяаджията!". Това просто доказва че да си държищш парите в бългаска банка трябва да си луд, след като и агента на ДС Стати Статев е член на УС на БНБ...

  2. Коментарът е изтрит в 07:48 на 15 юли 2015 от автора.
    #34
  3. Entdecken
    #33

    Същото е валидно за новото лице в БНБ - другарката Стоянова, която както се разбра е главен юристконсулт на БНБ и явно стои зад всички юридически обвързани решения на Искров и БНБ по отношение на КТБ - а сега я издигат за член ва УС - браво Боко - голям прогрес - пак ги забърка до неузнаваемост

  4. Entdecken
    #32

    Самият Радев със сигурност е КОМУНИСТ защото е бил шеф в Министерство на финасите преди десети ноември, а по това време безпартийни на ръководен пост там не е имало, нещо повече - траябвало е да си от "прогресивно" семеъство - т.е. на активни борци или подобни такива... Правилно се постави въпросът дали някой не е бил свързан с ДС, но това се изгуби на фона на милиционерите, БКП-тата и ДС-тата в НС

  5. Entdecken
    #31

    Май е най-добре човек да не държи пари в тази комунистическа коочина след като БСП пак си вкарва повече хора в УС на БНБ, защото новото лице Стоянова в УС е стар комунистически кадър, а Костов си е просто един некадърник съсипал България през 1996 година като министър на финансите на Виденов и не е ясно защо Герб му дават вече ТРЕТИ мандат - сигурно за да ни докажат че от нас не зависи нищо разбира се - а и защото е съгражданин на Миков от Враца или някъде пак там. А както се говори и Калин Христов изглежда е пристанал на ДПС... Като пак съсипят банковата система - мутрата ще излезе да обяснява, че той няма нищо общо. На кой ше му пука за това обяснение след като парите ги няма.

  6. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #30
  7. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #29
  8. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #28
  9. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #27
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #26

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.