Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият шеф на КС е привърженик на промени в конституцията

0 коментара

Новият шеф на Конституционния съд Неделчо Беронов показа, че е привърженик за промени в конституцията. Това стана ясно след срещата на Беронов с президента Георги Първанов, на която двамата обсъдили принципно евентуални промени в основния закон.

Президентът Първанов се е интересувал кои са факторите, които стимулират и активизират процеса на изменение на основния закон, каза Беронов, цитиран от Дарик радио.

Беронов посочи, че първият фактор, който налага промени в конституцията е, че вече е различна обществената обстановка от тази, при която тя е приета преди повече от 12 години. Това налага преосмисляне на някои моменти в конституцията, приети тогава като правилни, обясни Неделчо Беронов.

Изменения са необходими и заради предстоящото приемане на Европейската конституция, с чиито основни принципи трябва да бъде идентична и нашата. Председателят на Конституционния съд обаче не се ангажира с конкретни идеи с аргумента, че това е работа на друга институция.

Президентът е изявил готовност да се възползва от правото си да сезира КС, когато е необходимо, но без да конкретизира има ли вече предвид определени закони. Засега няма постъпили нови дела в КС, уточни Беронов.

Известна позиция на президента Първанов е, че по-радикалните промени в основния закон са свързани с влизането ни в Европейския съюз.

За първи път промени в конституцията бяха направени през септември т.г.. Под натиска на Европейския съюз за задълбочаване на съдебната реформа бяха гласувани текстове за несменяемост и мандатност на магистратите. За първи път бе ограничен абсолютният имунитет на съдии, прокурори и следователи, който ще важи само за действия, свързани с работата им.

Веднага след избора на Неделчо Беронов за председател на КС и след клетвата на четирима нови членове на съда през октомври, представители на мнозинството изразиха надежда, че едно ново решение на КС ще позволи по-сериозни конституционни промени, свързани със съдебната реформа.

Вътрешният министър Георги Петканов, говорейки за мястото на следствието, специално подчерта, че едно ново решение ще позволи продължаване на реформата в МВР.

Решение на КС казва, че само Велико Народно събрание може да променя структурата на държавното устройство, каквото би било и едно прехвърляне на следствието от съдебната към изпълнителната власт. А това е изискване, свързано със синхронизиране на законодателството ни с това в страните от Евросъюза. Сегашното място на прокуратурата в независимата съдебна власт също се поставя под въпрос - според европейските стандарти обвинителите трябва да се отделени от съда.

Запитан дали има още възможности за промени в частта от Конституцията, свързана със съдебната власт днес Беронов отговори, че всичко би могло да се променя, но друг е въпросът дали това може да прави обикновено или Велико народно събрание, като по този въпрос КС вече се е произнесъл. Още на първата си пресконференция обаче Беронов не изключи възможността, при формулиран по различен начин от предишно сезиране казус, съдът може и да се произнесе повторно.

Президентът Георги Първанов, а след него и главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов миналата седмица по различен повод поставиха въпроса за формата на държавно управление и така възобновиха дебата за промените в конституцията.

Първанов похвали президентската република и призова депутати от НДСВ да не я превръщат в "мръсна дума", подчертавайки че е работил честно за парламентарния характер на републиката и че ако реши да се изкаже в полза на президентската, ще го направи ясно.

Борисов пък посочи тази форма на управление като вариант, при който институциите биха могли да заработят при по-добра координация.

Шефът на парламента Огнян Герджиков, премиерът Сакскобургготски и депутати коментираха, че идеята за президентска република е неуместна. Симеон директно обяви, че това е "тема на едно Велико Народно събрание".

От СДС обаче приветстваха подновяването на дискусията за по-сериозни промени в основния закон, свързани със съдебната реформа и с уточняване на правомощията на различните власти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.