Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият ценови модел не успява да извади НЕК от финансовата дупка

Компанията натрупа загуба за 96 млн. лв., ЕСО е на плюс, но трудно си плаща текущите разподи.

6 коментара
Новият ценови модел не успява да извади НЕК от финансовата дупка

"Националната електрическа компания" (НЕК) продължава да е в много тежко финансово състояние и след влизането в сила на 1 август тази година на новия модел на образуване на цените по електроенергийния сектор. Благодарение на него правителството на Пламен Орешарски успя да спази обещанието за намаляване на цената на тока за бита с по-малко от 5 процента, което обаче реално не се отрази върху сметките на хората.

Това стана ясно по време на заседание на парламентарната енергийна комисия в сряда, на която бе обсъдено финансовото състояние на държавната компания и дъщерното ѝ дружество "Електроенергиен системен оператор". Изнесените данни развенчаха прехваления от управляващите нов ценови модел и потвърдиха изказаните още при обсъждането му опасения на фирмите от бранша, че се залага бъдеща бомба в сектора..

Информацията дойде часове, след като премиерът Пламен Орешарски успокои журналистите в парламента, че недостигът на средства в НЕК нямало да доведе до поскъпване на тока, но не обясни как ще се преодолеят задълбочаващите се негативни тенденции в държавното дружество

Все пак от думите на Венцислав Марков, началник управление" Регулации, бюджет и анализ" в НЕК, пред депутатите стана ясно, че промените в ценообразуването са успели да компенсират част от натрупаните в предходния регулаторен период загуби на компанията от около 400 млн. лв. Колко от тях са преодолени обаче не стана ясно.

Въпреки това за три месеца в НЕК се е отворила нова дупка за 63 млн. лв. заради това, че държавата не компенсира напълно заложения с новите цени дефицит в дружеството. Отделно дружеството за първите десет месеца на годината е натрупало загуба от 96 млн. лв., не му достигат 35 млн. лв., за да си покрива оперативните разходи, и дължи пари на всички производители на електроенергия.

Както се очакваше, проблемът на НЕК е в това, че при определянето на цените за сегашния регулаторен период Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) заложи близо 500 млн. лв. недостиг на компанията за енергията от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Другояче казано НЕК остана длъжна да купува скъпата енергия от ВЕИ, но не ѝ бяха осигурени приходи за това.

Този дефицит трябваше да се компенсира с пари от продадени държавни парникови емисии, но така и все още няма действаща коректно методика за компенсиране на НЕК със средствата от въглеродната търговия, обясни Марков пред журналисти след заседанието

Компанията обаче вместо предвидените 140 млн. лв. компенсации от парниковите квоти е получила само 75 млн. лв. Проблемът бил в това, че ДКЕВР като е определяла цените не е приела пълните прогнозни количества електроенергия от ВЕИ в подаденото заявление на компанията, освен това се оказват неточни анализите на регулатора за потреблението в страната. Така дружеството е потънало и в дългове към всички доставчици на електроенергия.

По думите на Марков финансовото състояние на НЕК е много тежко и значителна част от проблемите идват от регулирания пазар, който осигурява 95 на сто от приходите на компанията. Според него положението може да се подобри не само с определянето на адекватни цени на тока, но и с допълнителни фондове. Стартиращият догодина балансиращ пазар на електроенергия ще повлияе добре на дружеството частично. Причината е, че все още, когато липса баланс между производство и потребление на електроенергия, се ползват безплатно мощности на НЕК за предоставяне на балансираща енергия.

От "Електроенергийния системен оператор" заявиха, че финансовият им резултат е положителен, без да посочват данни, но допълниха, че срещат трудности с погасяване на текущите си задължения. Дружеството се надява, че в началото на следващата година ще започне да си урежда ритмично плащанията.

И двете дружества отчетоха готовност на преносната мрежа за зимния период, макар от НЕК да признаха,че не им стигат пари за инвестиционни дейности.

До края на 2013 г. вътрешното потребление на електроенергия в страната ще се задоволява от националните производители при нормални условия на работа, прогнозираха от ЕСО. Възможно е да се реализира износ от 600 до 1000 GWh месечно, при условие че не възникнат екстремни климатични условия и/или повишена аварийност на електрическите централи.

Няма опасност от поскъпване на тока през следващата година на тока заради недостиг на средства в "Националната електрическа компания", обясни преди това премиерът Пламен Орешарски. по повод мнение на депутати от ГЕРБ, че дефицитът на НЕК ще достигне 650 млн. лв. и това ще наложи поскъпване на тока. Орешарски увери, че се предприемат мерки за намаляването на дефицита, но не обясни какви.

Запитан за мнение за бъдещето на проекта за АЕЦ "Белене", който БСП и ДПС вече заявиха, че възнамеряват да размразят, министър-председателят повтори, че е нужен "анализ на икономическата ефективност в широк аспект, включващ и потенциалната финансова структура на този проект, и потребностите от електроенергия в дългосрочен план".

"На този етап нямам решение на въпроса", каза Орешарски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Потъват ама са нагласили за хрантутяците си в Белене по 850лв.бонус за коледа,а те навсякъде се хвалят,поне да си мълчат!Тоя БЕХ нямали шеф да вземе мерки и тези нищо,ама НИЩО невършещи човечета да бъдат въдворени на борсата!Стига раздаване на пари на паразити!

  2. Анонимен
    #5

    Валентин Златев 17 – 18 милиона лева годишно от ВЕИ,Иво Прокопиев с 9,4 милиона лева,Николай Вълканов 9,3 милиона лева,Цветелина Бориславова с 9,1 милиона лева,Тодор Начев, общински съветник на ГЕРБ от Сливен с 7,6 милиона лева,Владимир Аличков, пряко свързан със заместник-министър Евелина Василева в МОСВ взема 6,7 милиона лева,Светослав Донев свързан с Румяна Желева,получава 4.6 милиона лева.

  3. Анонимен
    #4

    3 - И като фалират НЕК и БЕХ, руснаците това чакат! А нашите с удоволствие ще им ги дадат! И отново под руско влияние, не, че сега не сме!

  4. Анонимен
    #3

    2, краят му е ясен - фалит на НЕК, след това на БЕХ. Въпросът е дали и цялото правителство ще фалира или ще съберат смелост да приватизират БЕХ за ужас на избирателите си. Е, миналия път въведоха пропорционален данък, така че има шанс и този път да се справят. За избирателите на тройната коалиция обаче пропорционалният данък е нещо абстрактно докато приватизацията на държавната енергетика е светотатство.

  5. Анонимен
    #2

    Баси и бъркотията! Социализъм в действие. Не можеш да му хванеш края. Никой не си знае сметката, един врътки, едни движения на пари, едни административни хватки. Крайната цел е да се скрие истинската същност на тази институция - а именно, хранилка за политически партии, политици и бюрократи.

  6. Анонимен
    #1

    Еми как ще е добре НЕК като плащат на Бого Манчев милиони евро и няма наказан ,няма осъден и после този и онзи виновен !! Да спрът да крадът в НЕК!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.